زنان یا مردان، کدامیک شوخ ترند؟ چرا؟

به نظر شما زنان شوخ ترند یا مردان؟
شوخ طبع ترین فردی که میشناسید زن است یا مرد؟

در طول تاریخ بذله گویی چه نقشی در زندگی و بقای فرد داشته است؟

در اولین تحقیق جامعی که توسط دکتر گیل گرینگروس و همکارانش در دانشگاه گرینز بورو در کارولینای شمالی انجام شد و به مقایسه توانایی مردان و زنان در تولید شوخی پرداختند. این محققان در واقع ٢٨ مطالعه موجود در دنیا که با شوخ طبعی مرتبط بودند و توانایی طنزپردازی در زنان و مردان را به طور عینی ارزیابی کرده بودند، متمرکز شدند. بسیاری از این مطالعات به آزمودنی ها تصاویری نشان داده بودند و از آنان خواسته بودند داستانهای طنز بنویسند سپس توسط آزمونگرهایی که از جنسیت آزمودنی ها بی اطلاع بودند، ارزیابی شدند. در نهایت داده ها را جمع آوری نمودند و تفاوتهای دو جنس درباره توانایی تولید شوخی را با روش متا آنالیز بررسی کردند. نتایج نشان داد که مردان به طور میانگین در شوخ طبعی از زنان بالاتر بودند.
باید توجه داشت که یک جنبه مهم طنز، توانایی خنداندن دیگران است. توانایی تولید طنز توانایی شناختی متمایزی است که تا حد زیادی با قدردانی و لذت بردن از شوخ طبعی بی ارتباط است.

زنان یا مردان، کدامیک شوخ ترند؟ چرا؟ - آنسایکو

اما دلیل این تفاوت در چیست؟

شاید اینطور به نظر برسد که جامعه زنان را برای تولید و به نمایش گذاشتن شوخی سرکوب می کند اما شواهد کمی در تایید این دیدگاه وجود دارد.
دیدگاه قویتر که تحقیقات نیز از آن قویا حمایت می کنند نقش شوخ طبعی در جفت گیری است. بنابر نظر روانشناسان تکاملی زنان هنگام انتخاب همسر به نشانه های همسر شایسته توجه می کنند که شوخ طبع یکی از این نشانه هاست، چرا که شوخ طبعی با هوش بالا کاملا ارتباط دارد. این هوش در زمانی که انسان ها در گروه های شکارچی زندگی میکردند برای بقا ضروری بود. از طرف دیگر مردان به زنانی احتیاج داشتند تا به لطیفه های آنان بخندند. بعلاوه مردان مجبور بودند برای تحت تاثیر قرار دادن زنان و رقابت با رقبای خود از حس شوخ طبعی استفاده کنند.
صرف نظر از منشا تفاوت، که هنوز هم برای بحث و گفتگو داغ است، تجزیه و تحلیل این تیم اولین بررسی جامع و منظم در مورد تفاوت های جنسی در توانایی طنز را ارائه می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email