چرا افراد خالکوبی می کنند؟

قبل از مطالعه مقاله، دقیقه ای به خود وقت داده و به سوال بالا جواب دهید.

تحقیقات اخیر درک ما را از چرایی خالکوبی یا عمل ایجاد نقش و نگار بر روی پوست بدن را عمیق تر می کنند. روانشناسان آفریقای جنوبی به تحقیق درباره این سوال پرداختند که چرا افراد خالکوبی می کنند؟ آنها به بررسی دو سوال پرداختند و از آزمودنی ها پرسیدند: ١- نظر شما نسبت به خالکوبی چیست؟ ٢- به نظر شما، نظر دیگران درباره خالکوبی چیست؟

چرا افراد خالکوبی می کنند؟ - آنسایکو

نتایج تحقیق در جواب به هر دو سوال قابل ملاحظه و جالب بود. اکثر شرکت کنندگان (٧٨ درصد) و بیشتر والدینشان (٩٢ درصدشان) خالکوبی نداشتند، اما تقریبا نیمی (۴٧ درصد) از دوستان شرکت کنندگان تصمیم داشتند حداقل یک خالکوبی داشته باشند یا خالکوبی دیگری انجام دهند. درصد شرکت کنندکان موافق و مخالف خالکوبی نیز تقریبا برابر بود، ۴٧ درصد موافق و ۵٠ درصد مخالف. 

دلیل موافقین خالکوبی چه بود؟

دلیل ٢۵ درصد از موافقین به معنای شخصی مانند تجربه قابل ملاحظه یا کوشش برای حفظ چیزی مانند یاد مادر بود. ١٢ درصد خالکوبی را بیان اینکه چه کسی هستند می دانستند، مانند بدن من کتابی است که خالکوبی داستان زندگی من است. عده ای حتی آن را نوعی هنر می نامیدند. افراد با نگاه مثبت به افراد دارای خالکوبی، آن را جذاب، مد روز، جالب، خودجوش، خلاق، هنرمند، دارای روحیه هنری، آزادی خواه، ماجراجو، کنجکاو، شجاع و قوی میدانستند که ترسی از درد نیز نداشتند.

دلیل مخالفین خالکوبی چه بود؟

دلایل اصلی مخالفت با خالکوبی را دلایل اجتماعی، فرهنگی و مذهبی (١١درصد) بیان نمودند. دلایل دیگر شامل ترس از عدم تائید توسط خانواده و دوستان یا تحریک نگاه منفی دیگران در محل کار بود. بعضی از شرکت کنندگان (١٠ درصد) نگرانی از ماندگاری خالکوبی داشتند و آن را در افراد مسن جذاب نمی دیدند. عده ای نیز به ترس از سوزن و درد (١٠ درصد) اشاره کردند. عده ای نیز آن را غیر جذاب می دانستند.

کسانی که دیدگاه منفی به خالکوبی داشتند بیان می کردند که خالکوبی زشت، حال به هم زن، کثیف و پست است. آنها افراد دارای خالکوبی را شرور، شیطانی، خطرناک، عصیانگر، غیر مذهبی، احمق، غیر حرفه ای و عجیب غریب می دانستند که با رفتار جنایتکارانه، شخصیت نمایشی و ضد اجتماعی خواستار توجه هستند.

نگاه شرکت کنندگان به اشخاص دارای خالکوبی چگونه بود؟

وقتی از شرکت کنندگان در مورد خال کوبی های خود و دیگران پرسیده شد، نظر اکثر شرکت کنندگان غیر قضاوتی بود. وقتی از آنها سوال شد، نظر شما درباره خالکوبی و افراد دارای خالکوبی چیست ؟ اکثر شرکت کنندگان (۵۴ درصد) نظر مثبت داشتند، ١٨ درصد احساس مختلط داشتند،١٣ درصد نظر منفی و ١۵ درصد یا نظری نداشتند یا به این مساله بی تفاوت بودند.
بیشتر پاسخ دهندگان به ترجیحات شخصی افراد دارای خالکوبی احترام می گذاشتند. اما وقتی از آنها سوال شد به نظرتان افراد دیگر به خالکوبی چه نظری دارند؟ بیشتر شرکت کنندگان ( ٣٩ درصد ) احساس می کردند که حس مردم نسبت به خالکوبی مختلط است، ٣۵ درصد منفی، ١٧ درصد مثبت و ۴ درصد نیز نظری نداشتند.
 
چرا افراد خالکوبی می کنند؟ - آنسایکو
 

برخی از شرکت کنندگان ” نگاه یا ادراک مشروط” داشتند یعنی تحت شرایطی آن را می پذیرفتند تحت شرایطی دیگر نه. اکثرشان احساس می کردند تا وقتی که تاتو یا خالکوبی یک معنای شخصی برای فرد داشته باشد، قابل پذیرش است. با این حال وقتی صحبت از حرفه ای بودن یا سن افراد بود آن را منفی می دیدند. مثلا به نظرشان برای جوانان شیک و بامزه به نظر می رسد اما وقتی پیر میشوند جالب نیست به عبارتی، مناسب پیری نیست. در محل کار نیز ممکن است اینگونه به نظر برسد که این فرد یا غیر حرفه ای است یا در کار خود جدی نیست. بیشتر شرکت کنندگان نگاه تعصبی و قضاوتی افراد دیگر به خالکوبی را بی معنی و بی اهمیت می دیدند و معتقد بودند که آنها باید بر تعصبات خود غلبه کنند. خیلی افراد تحصیل کرده و باهوش هستند که خالکوبی دارند.

هر چند این تحقیق کاملا وابسته به فرهنگ بوده و نتایج آن قابل تعمیم به فرهنگ دیگر نیست اما نشان داد که نیاز به تحقیق گسترده تری در این رابطه است و لزوما نمی توان افراد علاقمند به خالکوبی را مانند گذشته ضداجتماعی و خلافکار دانست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email