چرا مردان خودارضایی می کنند و درمانش چیست؟

حقایق نادری درباره اعتیاد جنسی

بیشتر معتادان جنسی، معتاد به سکس یا خارج از کنترل نیستند، فقط اطلاعات نادرست است.

اعتیاد جنسی، به عنوان رفتار جنسی خارج از کنترل شناخته می شود و اعتیاد جنسی واقعی، واقعا نادر است.

امروزه تعداد کمی از معتادان جنسی واقعی وجود دارند که فرد به طور مکرر به خاطر استمناء در ملا عام، دستگیر می شود. همچنین تعداد زیادی از افرادی هستند که می ترسند، معتاد جنسی نامیده شوند. اما عجیب اینکه وقتی معتادان جنسی مورد بررسی قرار گرفتند، آنها لزوما فعالیت جنسی بیشتر، خشن تر و کنترل نشده تری نسبت به افرادی که از نظر روانی سالمند نداشتند.

چرا مردان خود ارضایی دارند؟

معتادان جنسی عمدتاً مرد هستند. بیشتر مردان نسبت به اکثر خانمها احساس شهوت بیشتری دارند و بیشتر آنها استمناء دارند. مردان به دنبال استرس و سعی در کاهش آن عمدتاً خودارضایی می کنند. اما چرا مردان بیشتر احساس استرس می کنند؟ بخشی از آن به دلیل تستوسترون است. این هورمون باعث ایجاد تنش و تحریک پذیری می شود.

محققان دانشگاه دنیسون در اوهایو ٢۴٩ بزرگسال را که به دلایلی فعالیت جنسی یا شریک جنسی داشتند را مورد سوال قرار دادند. از این نمونه، ٢۵ درصد زنان و ٨٠ درصد مردان کاهش استرس بعد از فعالیت جنسی را گزارش دادند. در ضمن، بسیاری از خانم ها نیز اغلب خودارضایی می کنند، اما هنگامی که استرس دارند به جای سکس به روشهای مقابله ای دیگر مانند صحبت با دوستان پناه می برند.

برخی از مردان نیز با مکالمه، ورزش، بازی های ویدئویی یا تماشای ورزش استرس خود را کاهش می دهند. اما بسیاری از افراد با پورنوگرافی خودارضایی می کنند. استمناء نیاز به تخیلات شهوانی دارد، پس به سایتهای پورنو گرافی می روند تا با انزال خود را تسکین دهند. سپس آنها به زندگی عاقلانه، کاربردی، دوست داشتنی و مهار شده خود باز می گردند.

چرا مردان خودارضایی می کنند و درمانش چیست؟ - آنسایکو

بسیاری از زنان نمی توانند درک کنند که چرا بسیاری از مردان چنین نیاز عمیقی به خودارضایی دارند. بسیاری نیز معتقدند که فقط مردان شرور پورنو را تماشا می کنند. در واقع، تقریباً هر مردی این رفتار را دارد.

بهترین تحقیق نشان می دهد که حدود ٢۵ درصد از زنان، پورنو را منزجر کننده می دانند. با این حال، اکثریت مردان تماشاگر پورنو، شریک زندگی خود را دوست دارند و به او احترام می گذارند. در واقع تماشای فیلم پورنو راهی برای سرگرمی جهت مدیریت استرس آنهاست.

علائم تاپ “اعتیاد جنسی” چیست؟

علامت شماره یک “اعتیاد جنسی”، خودارضایی با پورن است. اما چندبار خودارضایی، غیر نرمال محسوب می شود؟ در این مورد اتفاق نظری وجود ندارد. همه از نظر جنسی منحصر به فرد هستند. اگر شما بیش از یک معشوق داشته اید، آیا هر دو از نظر شهوانی یکسان بودند؟ هرچه محققان بیشتر درباره سکس و جنسیت انسان اطلاعات جدید به دست می آورند، تنوع بیشتری هم پیدا می کنند. از آنجا که همه از نظر جنسی منحصر به فرد هستند، سیستم حقوق جنایی تعیین می کند چه رابطه ای فراتر از رابطه جنسی است و یا چه کسی طبیعی، غیر طبیعی، سالم یا مضر است؟

کسانی که خود را معتاد جنسی می دانند با این اعتقاد بزرگ شده اند که سکس برای داشتن فرزند و تقویت رابطه زناشویی است و هرگز برای سرگرمی و خودارضایی با پورن نیست. این اعتقاد هم وجود دارد که معتاد جنسی دنبال رضایت جنسی است و با خود ارضایی درهای جهنم به رویش گشوده می شوند. با این دوگانگی احساس تضاد عمیقی ایجاد می شود که موجب بالا رفتن استرس می شود. هنگامی که آنها به عنوان معتادان جنسی برچسب می خورند ممکن است بیشتر آشفته شوند. برای آرام کردن خود مجددا استمناء می کنند و در چرخه استمنا، استرس و در نتیجه ناامیدی درگیر می شوند.

درمان اعتیاد جنسی چیست؟

چندین مطالعه درمان های مؤثر برای معتادان جنسی را مورد بررسی قرار داده اند. بهترین روش درمانی، درمان شناختی (شناختی رفتاری) است. شناخت یعنی فکر. از دیدگاه شناختی پریشانی شدید می تواند ناشی از افکار اشتباه باشد. روش درمان شناختی با اصلاح افکار، رفتارهای مقابله ای نامناسب و در نهایت استرس فرد را کاهش می دهد.

سکس درمانی نشان می دهد، مردان با برچسب معتاد جنسی باورهایی دارند که از لحاظ علمی اشتباه هستند، به عنوان مثال:

  • افکار و خیالات جنسی اشتباه، مضر و گناه آلودند.
  • فقط افراد بد خود ارضایی می کنند.
  • پورن شر است.چرا مردان خودارضایی می کنند و درمانش چیست؟ - آنسایکو

در عوض، درمانگران شناختی تحقیقات زیادی را انجام داده اند که نشان می دهد:

هیچ مشکلی در افکار و خیالات جنسی وجود ندارد. همه افراد آنها را دارند. آنها کاملاً طبیعی هستند و باعث تقویت رابطه جنسی می شوند. هیچ فکری جرم نیست. پس خیالات خود را بپذیرید. اعمال خود را کنترل کنید. در خیال، همه چیز مجاز است و هیچ چیز اشتباه نیست. خود ارضایی وقتی در مسئولیت های زندگی یا عشق ورزیدن به شریک زندگی تداخل می کند، مشکل ایجاد می کند.

وقتی مردان بدانند که ریشه استمناء استرس است، معمولا آرام می شوند و احساس اضطراب کمتری می کنند و موقع استرس نیز نیازی به تسکین خود با پورنو ندارند.

وقتی شریک زندگی یا دیگران مردان را معتاد جنسی می نامند، مردان به ندرت آرام می شوند. در مواجهه با چنین برچسب ترسناکی، آنها به احتمال زیاد احساس پریشانی بیشتری می کنند و با استمناء خود را آرام می کنند. در نتیجه، اصطلاح “اعتیاد جنسی” بیش از پیش آسیب زننده است و این برچسب برای اصلاح اشتباهات فکری مردان یا تسکین پریشانی عاطفی آنها مفید نیست.

در پایان، اکثریت متخصصان بهداشت روان کل ایده “اعتیاد جنسی” را رد و کلیه اصطلاحات تشخیصی قبلی را حذف کردند. اکنون برای خیلی از متخصصان بهداشت روان ایده اعتیاد جنسی به زباله دان تعلق دارد. پس کافی است افراد بدون دغدغه به مشاور و روانشناس مراجعه نموده و مشکل خود را حل نمایند. درمانگران جنسی گروه آنسایکو یاریگر شما خواهند بود تا کیفیت زندگی خود را بهبود بخشید. در این پلتفرم در منزل یا هر جای دیگر بدون رنج راه و سفر با رزرو وقت از سایت onpsycho.com به آسانی به صورت آنلاین می توانید مشاوره دریافت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email