چرا بحث کردن می تواند استرس زا و بی ثمر باشد؟

دانستنی های جالب درباره این که چرا تغییر دادن فکر مشکل است؟

محققان آمریکایی و انگلیسی در مطالعه ای مشترک، جهت پاسخ به اینکه چرا تغییر فکر مشکل است، آزمایشی ترتیب دادند. بعد از آزمایش، فعالیت مغز شرکت کنندگان را با MRI حین مقایسه نظرات آنها با دیگران بررسی کردند. آنها می خواستند بدانند هنگام موافقت و مخالفت با نظرات دیگران دقیقا در مغز چه اتفاقی می افتد؟

محققان ۴٢ زوج شرکت کننده را به دو گروه تقسیم کردند و تصاویری از خانه های  موجود در وب سایت ها را به آنها نشان دادند. آنها از هر فرد خواستند تا نظرشان را در مورد قیمت این خانه ها بگویند و بگویند آیا قیمت شان کمتر یا بیشتر از قیمت تعیین شده توسط کارشناسان است. سپس هر شرکت کننده باید تصمیم می گرفت که چقدر حاضر است برای این خانه ها سرمایه گذاری کند.

 بعد از این مراحل محققان از زوج های شرکت کننده خواستند تا MRI انجام دهند. زوجها در دستگاههای اسکنر دوقلویی که روبروی هم قرار داشتند و به وسیله شیشه از هم جدا می شدند، قرار گرفتند. روبروی آنها صفحه نمایشی قرار داشت که هر زوج شرکت کننده می توانستند، عکسهایی از خانه را با قیمت تخمین زده شده و مقداری که تمایل به سرمایه گذاری داشتند را ببینند. بعد از این مرحله، آنچه زوج آنها گفته بود به نمایش در می آمد.

چرا بحث کردن می تواند استرس زا و بی ثمر باشد؟ - آنسایکو

محققان دریافتند، وقتی که زوجی با ارزش گذاری ملک از طرف شریکش موافق بود، احتمال بیشتری وجود داشت تا مقدار بیشتری در خرید ملک سرمایه گذاری کند. بخصوص اگر شریکش قیمت بالایی برای سرمایه گذاری مطرح کرده بود. در واقع هنگامی که شریکش با ارزیابی ارزش اموال موافق بود، تمایل بیشتری برای سرمایه گذاری نیز وجود داشت. حال آنکه وقتی نظر زوجها درباره ارزش ملک یکسان نبود، برای میزان سرمایه گذاری در خانه ها نیز به نتیجه ای نمی رسیدند. حتی اگر شریک دیگر حاضر بود مبلغ بالاتری را برای آن ملک پرداخت کند و در ارزیابی ملک نیز اطمینان بالایی از خود نشان داده بود، باز به نتیجه نمی رسیدند.

چرا افراد به دنبال افراد و اطلاعاتی هستند که بیشتر با عقاید خودشان موافقند؟

نتایج اسکن های مغزی زوجها در هنگام موافقت یا مخالفت با ارزش ملک و میزان سرمایه گذاری نشان داد که مغزها نمی توانند نظرات متضاد را کد گذاری کنند. وقتی محققان ام ار ای، فعالیت مغزی شرکت کنندگان را مورد مطالعه قرار دادند، متوجه شدند در ناحیه ای از مغز که در ارزیابی و جذب ایده های دیگران نقش دارد، نوساناتی وجود دارد. آنها مشاهده نمودند که فعالیت مغز در قشر پیش پیشانی میانی خلفی بسته به قدرت اطمینان شریک زندگی در نوسان است، همانطور که از ارزش سرمایه گذاری ای که مایل به انجام آن بودند، ملاحظه شد.

 این فعالیت تنها در شرایطی که زوج های شرکت کننده درباره ارزش خانه موافق بودند ملاحظه شد و در هنگام مخالفت، فعالیتی در این قسمت مغز دیده نشد. محققان بیان کردند: ” این منطقه از مغز نقش مهمی در فرآیندهای تصمیم گیری دارد.” آنها متوجه شدند، وقتی افراد با هم مخالف هستند، مغزشان قادر به رمزگذاری کیفیت نظر فرد دیگر نیست و برای تغییر نظرشان دلیل کمتری ارائه می دهد.” به همین دلیل بحث کردن می تواند منجر به استرس شود و به نتیجه مناسبی نرسد.

چرا افراد بیشتر تمایل دارند به ایده ها و باورهای خود بچسبند؟ 

این واقعیتی است که مغز قدرت و فوریت ایده های متناقض با نظرات خودمان را نادیده می گیرد، این می تواند توضیح دهد که چرا بسیاری از افراد احتمالاً در باورهای غلط خود پایدار می مانند حتی اگر شواهد محکم علیه آنها ببینند. همچنین توضیح می دهد که چرا بین خود و افراد با عقاید مختلف و متفاوت شکاف ایجاد می کنند. آندریاس کامپس نویسنده اول مقاله می گوید: “یافته های ما می تواند به برخی مشاهدات معماگونه در حوزه هایی از جمله علم و سیاست کمک کند.”

چرا بحث کردن می تواند استرس زا و بی ثمر باشد؟ - آنسایکو

چگونه می توان دیگران را قوی تر تحت تاثیر قرار داد؟ 

از آنجا که اکثریت قریب به اتفاق انسانها تصمیم گیری هایشان از جمله شغلی، شخصی، سیاسی و معاملاتی را بر اساس اطلاعات دریافت شده از دیگران انجام می دهند پس نظراتی که با اطمینان بیان شوند، رفتار دیگران را احتمالاً به قوی تر تحت تاثیر قرار می دهند.

محققان آمریکایی و انگلیسی در مقاله ای که در Nature Neuroscience به چاپ رسیده است بیان نمودند: “مردم وقتی می توانند دیگران را تحت تاثیر قرار دهند که با اطمینان بالا قضاوت کنند تا با اطمینان پایین. مثلا وقتی شاهدی با اطمینان بیان می کند که شاهد دعوای جیم و جورج بوده است، قاضی بیشتر حرف او را خواهد پذیرفت تا شاهدی که مطمئن نباشد که درست دیده است. همچنین پزشکی که که از تشخیص خود اطمینان داشته باشد بیمار بیشتر از توصیه های پزشکی وی پیروی می کند. با این حال در بسیاری از موارد افراد ایده های مطرح شده توسط دیگران را صرفنظر از اینکه آنها کیستند و چقدر قوی اند و اصلا دلیلی برای آن حرف وجود دارد یا نه نادیده می گیرند.”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email