چرا خشم بعضی از افراد درمان نمی شود؟ علت عدم مدیریت خشم

جدیدترین یافته از علت عدم مدیریت خشم

  • چرا بعضی افراد با کوچکترین تحریک در حد انفجار واکنش نشان می دهند؟
  • چه نوع موقعیت هایی باعث می شود سطح خشم فرد بالا و بالاتر برود؟
  • بعد از خشم چه اتفاقی می افتد؟
  • چرا بعضی افراد معمولا با ناچیزترین مسائل بر سر شریک زندگی خود فریاد می زنند و همه پلها را خراب می کنند؟
  • چرا بعضی افراد به بی رحمانه ترین شکل توهین می کنند و موجب اذیت و آزار دیگران می شوند؟

تحقیقات جدید نشان می دهد منشا‌‌ء خشم اضطراب و افسردگی است. گاهی همه ممکن است در مدیریت خشم خود مشکل داشته باشند. ممکن است شما در یک پروژه مرتکب اشتباهی بزرگ شوید و ناامیدانه بخواهید دوباره از نو شروع کنید. شاید شما در مسیر ترددتان در ترافیک گیر کنید و ساعتی دیر به خانه برسید. ممکن است از اقوامی که نمی توانند به وقت و خواسته شما توجه کنند عصبانی شوید. همه اینها موقعیت هایی هستند که می توانند هر کسی را سریع به داد و بیداد کردن برسانند.

اما چرا مدیریت خشم برای برخی از افراد مشکل زاست؟

به گفته روانشناس نینکن دبلس و همکارانش (٢٠١٩)، از دانشگاه لایدن در هلند، منبع عصبانیت مزمن و خشم می تواند در اختلالات روانی دیگر مانند اضطراب و افسردگی باشد. به عنوان مثال، مولفان مقاله متوجه شدند که مبتلایان به اختلال افسردگی اساسی بیش از ۵٠ درصد، تحریک پذیری دارند. بعلاوه آنها بین  ٢۶ تا ۴٩ درصد حملات خشم را تجربه می کنند. مبتلایان به دیس تایمی (نوعی اختلال افسردگی با شدت کمتر از افسردگی اساسی) میزان مشابهی از حملات خشم (٣٨تا ۵٣) را دارند. در بین مبتلایان به اختلال اضطراب یا وسواس فکری نیز میزان بالای خصومت، عصبانیت و خشم وجود دارد.

چرا خشم بعضی از افراد درمان نمی شود؟ علت عدم مدیریت خشم - آنسایکو

همانقدر که این آمار چشمگیر است، نویسندگان هلندی معتقدند که داده ها ممکن است ناقص باشند. در مطالعات پژوهشی برای تعیین درصدها از مقیاسهای اندازه گیری استفاده شده بود که به گفته مولفان زیاد معتبر نبودند. در برخی موارد حتی خشم، عصبانیت و تحریک پذیری که پاسخی فوری به یک موقعیت آنی بود نیز محاسبه شده بودند.

عملا مطالعات قبلی خشم صفتی (تمایل به عصبانیت در تمام مدت) را از خشم موقعیتی (عصبانیت در زمان خاص) مجزا نکرده بودند. همانطور که نویسندگان خاطرنشان می کنند، ” از لحاظ بالینی مهم است که بین افراد با تمایل خشم به عنوان یک ویژگی شخصیت و افرادی که به یک موقعیت فوری و اضطراری با خشم پاسخ می دهند، تمایز قائل شد”.

نینکن دبلس و همکاران در یک مطالعه طولی در هلند برای بررسی نقش هر دو نوع خشم (صفت پایدار یا پاسخ موقعیتی) در اضطراب و اختلالات افسردگی، تقریبا ٢٩٠٠ بزرگسال بین ١٨-۶۵ سال را ۴ سال مورد بررسی قرار دادند. محققان سعی کردند عدم سابقه اختلال روانی در آزمودنی ها را کنترل کنند و در پیگیری میزان خشم ٢٣٠٠ آزمودنی را ۴ بار در زمانهای مختلف بررسی کردند.

در این مطالعه نه تنها مقیاس های خشم بلکه سوابق تحصیلی، شاخص توده بدنی، تاریخ مصرف سیگار، سابقه زندگی، وابستگی و سوء مصرف به الکل و استفاده از مواد مخدر در یک ماه گذشته بررسی شد. متوسط ​​سن گروه آزمایش ۴٣ سال بود و بیشترین افراد در فاصله سنی ٣٣ تا ۵٩ سال بودند و دو سوم آزمودنی ها زن بودند. همانطور که در یک نمونه روانپزشکی ممکن است انتظار داشته باشیم، مبتلایان به اضطراب و افسردگی در میزان مصرف سیگار، وابستگی به مواد، سوء مصرف الکل و حجم توده بدنی بالاتر از افراد عادی بودند.

برای خشم صفتی، نویسندگان هلندی از شرکت کنندگان خواستند تا مقیاس ١٠ آیتمی را که در تحقیقات شخصیت به وفور مورد استفاده قرار می گیرد، تکمیل کنند. نیمی از آیتم ها خصیصه خشم (یک حالت کلی تجربه خشم) و در نهایت نحوه ابراز آن را ارزیابی کردند.

پنج آیتم باقیمانده از شرکت کنندکان می پرسیدند با چه نوع تحریکی خشم خود را ابراز می کنند. مثلا “من به سرعت ناراحت می شوم” و “من به سرعت تحریک می شوم”. همچنین تمایل به ابراز خشم به صورت طغیانی یا موقعیتی بوده؟ چه مقدار دچار تحریک شده اند؟ به محرک جزئی واکنش شدید نشان داده اند یا خیر؟ به طرز نامناسبی به دیگران عصبانیت و خشم خود را ابراز کرده اند؟ آیا در یک ماه گذشته حمله خشم داشته اند؟ برای اینکه واکنش آنها به عنوان یک حمله خشم قلمداد شود، باید علائمی از قبیل احساس تپش قلب، نفس زدن، لرزیدن، سرگیجه، عرق کردن، احساس حمله به دیگران و پرتاب اشیاء را بررسی کردند.

محققان شرکت کنندگان را که شامل افراد دارای اختلال افسردگی فعلی (٢٠۴ شرکت کننده) و اختلال اضطراب (٢٨٨ نفر) بودند را به پنج گروه تشخیصی تقسیم کردند.

طبق گفته نویسندگان یافته مهم این بود که ممکن است به راحتی متخصصان از خصایص خشم و حملات خشم غافل شوند زیرا “آنها بخشی از علائم اصلی نیستند و بینش و خودآگاهی ممکن است مانع از احساس خشم شود”. نکته قابل توجه این بود که، افرادی که نگرانی و علائم افسردگی را تجربه کرده اند، میزان خشم بالاتری داشتند که نشان دهنده یک مشکل کلی تر از اختلال در تنظیم هیجانات یا عدم تواناییشان در کنترل احساساتش است.

همچنین همانطور که نویسندگان خاطرنشان کردند، توجه به خشم در مبتلایان به این اختلالات روانشناختی مهم است. با توجه به پیامدهای نامطلوب فراوانی که می تواند با خشم مرتبط باشد، توجه به خشم در افرادی که اضطراب و افسردگی آنها درمان نمی شود مهم است.

چرا خشم بعضی از افراد درمان نمی شود؟ علت عدم مدیریت خشم - آنسایکو

به طور خلاصه، این مطالعه نقش مهم اما ناشناخته خشم در اختلالات روانشناختی را که معمولاً از نظر تمایل به تجربه خشم درک نمی شود نشان می دهد. به عبارت دیگر اگر فردی غیر منتظره خشمگین و آماده انفجار می شود، این احتمال را در نظر بگیرید که اضطراب و افسردگی منبع آشفتگی عاطفی وی باشد. کمک به مدیریت اختلالات روانشناختی در دراز مدت می تواند به فرد کمک کند تا بتوانند احساس عصبانیت و خشم خود را نیز بهتر مدیریت کنند. مشاوران آنسایکو با شما هستند تا بتوانید خشم و عصبانیت درمان نشده خود را مدیریت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email