استرس چیست؟ - بخش اول - آنسایکو

استرس چیست؟ - بخش اول

استرس همه ما را تحت الشعاع قرار می دهد و از جمله موارد لازم و ضروری در زندگی محسوب می شود. استرس در نتیجه تعامل اجتناب ناپذیری که بین ما و محیط اطرافمان به وجود می آید. ما به استرس نیاز داریم تا بتوانیم پیوسته تغییرات محیط اطرافمان را بپذیریم و از آن برای بقای خویش استفاده نماییم.

هر ماشینی باید هر ماه سرویس شود تا کارایی آن بالاتر رفته و از مشکلات احتمالی اش جلوگیری شود. بدن ما نیز همانند آن ماشین باید بدون اشکال کار کند و کارایی خوبی داشته باشد. این سرویس ها شامل یادگیری مهارت هایی است که کمک می کنند بر استرس غلبه کنیم و جلوی جنبه های زشت آن را بگیریم. در واقع کاهش اثرات بد استرس و افزایش اثرات خوب آن. اولین قدم در این مرحله، کسب آگاهی و درک معنای استرس است.

شما باید بدانید که استرس چیست، چه اثری بر روی بدن دارد و علائم و نشانه های آن کدامند.

یکی از موارد استفاده از استرس این است که پاسخ بدن را نسبت به  تغییرات همیشگی سازگار کند. پاسخ به استرس باعث می شود که انسان در برابر خطراتی که زندگی او را تهدید می کنند، عکس العمل نشان دهد. به عنوان مثال هنگام مواجه شدن با یک حیوان وحشی مثل ببر دندان خنجری. پس، فعال شدن پاسخ به استرس یک حرکت بسیار سریع بدنی را به دنبال خواهد داشت:

بلند شوید و بجنگید و یا به سرعت فرار کنید. کاملا واضح است که این عکس العمل برای ادامه زندگی اجداد غارنشین ما بسیار لازم بود. امروزه در دنیای پیشرفته و برنامه ریزی شده یا به عبارتی در یک جامعه راحت زندگی می کنیم. امروزه خبری از ببر وحشی نیست اما با استرس هایی مواجه هستیم که تهدیدی برای عزت نفس، امنیت، نقش ها و روابط ما با خانواده، دوستان و دیگر انسان ها است.

استرس چیست؟

استرس زمانی ایجاد می شود که بین خواسته های موجود و توانایی انجام آن ها، ناهماهنگی ایجاد شود. توازن بین چگونگی دیدگاه ما نسبت به خواسته ها و چگونگی دیدگاه ما برای انجام آن خواسته است که باعث می شود، حالت هایی مثل نبود استرس، استرس خوشایند و استرس ناخوشایند را تجربه کنیم.

منابع استرس

استرس می تواند از درون شما یا خارج از شما نشات بگیرد و می توان توسط منابع حمایت کننده ی درونی و بیرونی بر آن غلبه کرد.

منابع بیرونی استرس: میزان فشار بیرونی که تحمل می کنید و یا بار مسئولیتی که بر عهده دارید را نشان می دهند. تکالیف درسی یا کاری، درخواست های خانواده، دوستان، معلمان یا همکاران و یا شاید کار نیمه وقتی که پذیرفته اید. همگی مواردی از استرس بیرونی هستند که به راحتی به ذهن خطور می کنند.

منابع درونی استرس: مواردی به ذهن خطور می کنند. آن ها بازتاب واکنش های شما به موارد مختلف هستند و دربرگیرنده خواسته ها، احساسات و نگرش های شما می باشند.

تمایل به داشتن عملکرد عالی در مدرسه، دانشگاه، کسب موفقیت، شهرت یافتن و شاد کردن دیگران برای شما ایجاد فشار می کنند. احساس آشفتگی، خشم یا حسادت می تواند انرژی شما را تضعیف نماید. کمالگرایی (چنانچه شما جزو کسانی باشید که معتقدند همه چیز و همیشه باید کامل انجام شود. نسبت به کسانی که همیشه در زندگی بیخیال و بی توجه هستند)، استرس بیشتری تحمل خواهید نمود.

اینکه چرا باید اطلاعات بیشتری درباره استرس داشته باشیم؟

استرس چیست؟ - بخش اول - آنسایکو

فواید مقابله موثر با استرس

 • سازگاری عمومی بهتر
 • اضطراب کمتر
 • سردردهای کمتر
 • کیفیت خواب بهتر
 • کیفیت ارتباطات بهتر
 • سلامت عمومی بالاتر
 • زندگی لذت بخش تر
 • تمرکز بهتر

فرآیند استرس

در بسیاری از موارد، استرس بخشی از زندگی روزمره را به خود اختصاص می دهد. هر تغییری که شما را مجبور کند تا خودتان را با آن وفق دهد می تواند استرس زا باشد. از قرار گرفتن در معرض یک خطر فیزیکی بسیار تهدید کننده تا هیجان عاشق شدن. استرس به خودی خود بد نیست. گاهی می تواند موثر و حتی برای زندگی ضروری باشد. به قول سلیه: “رهایی کامل از تنیدگی مرگ است”. و به گفته استورا، اگر ما تا حدی از استرس را نداشته باشیم، از کارهای روزمره خود نیز باز خواهیم ماند.

استرسی که شما تجربه می کنید چه در نتیجه ی تغییرات اصلی زندگی باشد، چه حاصل نگرانی های معمول روزمره، در هر صورت راهی است که شما به کمک آن به تجربه هایتان واکنش نشان می دهید.

این واکنش میزان تاثیر استرس در زندگی شما را تعیین می کند. یک تعریف از استرس این است که “درخواست هایی که از شما می شود، بزرگتر از منابع قابل دسترس شما باشند”.

همگی ما زمانی که تحت فشار هستیم، با روش خاص خودمان به آن پاسخ می دهیم، بعضی از افراد، بسیار تحریک پذیر و بد خلق می شوند. در حای که بعضی دگیر غیر فعال شده و قدرت تصمیم گیری شان را از دست می دهند. نکته مهم این است که بدانید چگونه نسبت به استرس، واکنش نشان می دهید. هنگامی که شما نشانه های شخصی خود را بشناسید، توانایی مقابله ی بهتر با مشکلات را پیدا خواهید نمود. با فکر کردن درباره مواقعی که در گذشته دچار استرس شده بودید، می توانید خود را بشناسید، سپس می توانید نشانه های خود را به سرعت پیدا کنید. بنابراین قبل از اینکه استرس بخواهد از کنترل خارج شود، شما وارد عمل می شوید.

موارد زیر علائم شایع استرس هستند. راجع به روش هایی که استرس بر شما تاثیر می گذارد، فکر کنید.

علائم استرس

جسمی

 • احساس ضربان قلب، تپش قلب
 • تنگی نفس، تنفس سطحی و سریع
 • خشکی دهان، مالش رفتن معده، سوء هاضمه، دل آشوب و تهوع
 • اسهال، یبوست، نفخ کردن
 • انقباض کلی ماهیچه ها بخصوص فک و دهان، سائیدن دندان ها
 • بی قراری، ناآرامی، جویدن ناخن ها، با انگشت ضرب گرفتن
 • خستگی، کوفتگی، خواب آلودگی، از رمق افتادن
 • درد
 • پر خوری، کم اشتهایی مصرف سیگار
 • تکرر ادرار
 • پرخوری، بی اشتهایی، مصرف سیگار

روانشناختی

 • افسرده، نگران، ناراحت، ترسان، سرخورده، احساس ناامیدی و بی کسی
 • بی حوصله، سریع از کوره به در رفتن، عصبانی

ادامه دارد…

نویسنده: دکتر رباب بشارت، مشاور خانواده، ازدواج و روابط بین فردی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email