آیا هراس از زنان اختلال است؟ زن هراسی و زن گریزی را بشناسیم

زن هراسی و زن گریزی را بشناسیم

ژنیوفوبیا یا زن هراسی نوعی هراس اجتماعی بیمارگونه است که شخص به صورت غیر طبیعی، مداوم و بدون دلیل مشخصی از زنان می ترسد. شیوع زن هراسی در بین مردان شایع تر است تا زنان. زن هراسان ممکن است نسبت به زنان خانواده خود از جمله مادر، خواهران، عمه، خاله و دخترهای فامیل احساس بدی داشته باشند. این افراد از رابطه جنسی یا ازدواج با زنان نیز ترس دارند. 

کسانی که از زنان می ترسند، ممکن است از تاثیر این هراس بر جنبه های مختلف زندگی خودآگاه نباشند. کسب اطلاعات بیشتر در مورد این شرایط جالب، اولین قدم برای درک آن و حرکت به سمت زندگی سالم و رضایت بخش است. 

علل زن هراسی چیست؟

متخصصان پزشکی غالباً زن هراسی را به تجارب آسیب زایی که فرد در گذشته در ارتباط با زنان تجربه کرده است مرتبط می دانند. مواردی از این تجارب می تواند شامل داشتن مادری بد دهن یا بی توجه، در دوران بلوغ تحت فشار عاطفی، جسمی یا جنسی یک زن قرار داشتن یا رد پیشنهادی از طرف زنان باشند. علاوه بر تجربیات منفیى، حساسیت هیجانی بالا و گرایش به منفی نگری نیزاحتمال زن هراسی را بالا می برند.

افرادی که دارای خویشاوندانی با اختلالات اضطرابی و یا دیگر هراسهای اجتماعی هستند، بیشتر در معرض ابتلا به زن هراسی هستند. مشاهده، شنیدن یا خواندن مطالب درباره برخوردهای نامطلوب با جنس مونث نیز می تواند باعث ترس و وحشت شود. اگرچه متخصصان بهداشت روان درباره علت دقیق زن هراسی ناتوان هستند، اما تجربیات منفی با زنان همچنان محتمل ترین عامل باقی مانده است و به دنبال آن، وراثت، محیط و تغییراتی در مغز مطرح هستند.

آیا هراس از زنان اختلال است؟ زن هراسی و زن گریزی را بشناسیم - آنسایکو

هم بزرگسالان و هم کودکان می توانند به زن هراسی مبتلا باشند. اگر این نوع ترس رفع نشود در بزرگسالی ادامه خواهد یافت. افرادی که از این نوع هراس اجتماعی رنج می برند، زنان را موجودات غیر قابل اعتماد و فریب کار می دانند که موجب تهدیدهای جسمی و عاطفی می شوند.

تفاوت زن گریزی و زن هراسی

در بسیاری از شرایط، ترس و تنفر از زنان  به جای هم و مترادف به کار برده می شوند. در حالی که زن گریزی به عنوان “نفرت، تحقیر یا تعصب علیه زنان یا دختران” است، عده ای این واقعیت را مطرح می کنند که ترس و هراس از زنان است که باعث نفرت، تحقیر و تعصب علیه زنان می شود. به عبارت دیگر ترس عامل ایجاد نفرت است.

زن هراسی به عنوان یک اختلال اضطراب اجتماعی دسته بندی می شود و توضیح می دهد که چرا تعامل با زنان موجب ترس می شود. هنگام ارتباط با زنان در زن هراسی برخلاف زن گریزی فرد دچار عرق سرد، حالت تهوع و افزایش ضربان قلب می شود. در نتیجه آنها تلاش می کنند تا از هر نوع برخوردی چه جسمی چه کلامی با زنان خودداری شود. وقتی زن هراسان با زنان در تماس قرار می گیرند معمولاً تمایل دارند که فوراً خود را از آنها جدا کنند.
بر خلاف زن هراسان در زن گریزان نفرت از زنان تحت کنترل فرد است. زن گریزان تنفر، تعصب و حس منفی خود به زنان را در تعامل و نوع رفتار خود با زنان نشان می دهند اما زن هراسان از تعامل فرار می کنند. ترس زن گریزان ترس بالینی نیست و دارای علائم جسمی ترس مانند ترس زن هراسان هم نیستند. همچنین تنفرشان از زنان یک بیماری بالینی نیست.
 

نظریه جدید زن هراسی

نظریه های بسیاری در مورد ریشه های اساسی تنفر از زنان وجود دارد. در حالی که زن گریز به عنوان فردی که از زنان متنفر است و آنها راتحقیر می کند تعریف می شود اما روانشناسی امروز یک نظریه متفاوت را ارائه می دهد. به تعبیر آنان، زن گریزان آن دسته از زنان را تحقیر می کنند و تنفر می ورزند که افکار و اعمالشان با اعتقادات آنان مبنی بر چگونگی فکر و رفتار زنان مطابقت ندارد.

نظریه فوق از این عقیده حمایت می کند که ترس و تنفر از زنان کاملا از یکدیگر متفاوت هستند. در حالی که ترس از زنان  یک هراس بالینی از همه زنان است، تنفر از زنان تنفر از دسته خاصی از زنان است.

راههای درمانی زن هراسی

ترس از زنان ممکن است برای اکثر افراد به عنوان یک مسئله جدی به نظر نرسد، اما این هراس می تواند بر شغل، روابط شخصی و حرفه ای افراد و توانایی عملکرد صحیح زندگی روزمره تاثیر منفی بگذارد. به افرادی که از این اختلال رنج می برند و کار، مدرسه و تعاملشان با دیگران تحت تاثیر قرار گرفته است توصیه می شود به دنبال درمان بروند. در بسیاری موارد، پزشک به افرادی که دارای زن هراسی هستند توصیه می کنند که یا در جلسات درمانی شرکت کنند و یا تحت درمان دارویی قرار بگیرند.

درمان شناختی رفتاری

به افراد مبتلا به هراس از زنان توصیه می شود در درمان شناختی رفتاری شرکت کنند. درمان شناختی رفتاری رویکردی روانشناختی است که برای درک و مبارزه با ترس به کار می رود.

درمان شناختی رفتاری افراد آسیب دیده را ترغیب می کند تا هراس خود را به شکل دیگری ببینید، متفاوت مشاهده کنند، چگونگی غلبه بر علائم اختلال را یاد بگیرند یاد بگیرند و پیامدهای هیجانی آن را کنترل کنند. در پایان درمان، فرد مضطرب با اطمینان و اعتماد به نفس، کنترل افکار را به دست می گیرد و احساس آرامش و رهایی می کند.
 
آیا هراس از زنان اختلال است؟ زن هراسی و زن گریزی را بشناسیم - آنسایکو
دارو
پزشک ممکن است در شرایطی دارو را برای مقابله با زن هراسی مناسب تر از روش های دیگر درمانی بداند. در خیلی از مواقع از داروها برای کنترل حمله های هراس و اضطراب زن هراسان استفاده می شود. با این حال از دارو بهتر است فقط در مراحل ابتدایی درمان اختلال استفاده شود. با این حال، این دارو فقط باید در همان مراحل ابتدایی درمان زن هراسی انجام شود.

انواع روشهای درمانی مانند مواجه سازی، درمان شناختی رفتاری و دارو درمانی برای مقابله با زن هراسی به کار می رود. با این حال داروها بر علائم فوبیا تمرکز دارد نه علت اصلی.

در جستجوی کمک یک مشاور

همانطور که قبلاً گفته شد، غلبه بر زن هراسی یک فرآیند است و این کار یک شبه اتفاق نمی افتد. داشتن یک سیستم پشتیبانی قوی می تواند بهبودی را تسهیل کند و فواید داشتن یک سیستم حمایتی قوی، عاشق و دلسوز به خوبی ثابت شده است. توانایی درخواست کمک و پشتیبانی نشانه ضعف نیست بلکه نشانه قدرت است. فردی که می داند چه موقع کمک بخواهد، بسیار خودآگاه است. صفت خود آگاهی در طول زندگی بسیار مهم است. 

غلبه بر چالش ها، ترسها و موانع به تنهایی می تواند چالش برانگیز باشد. به همین دلیل تیم آنسایکو کنار شما خواهد بود تا غلبه بر ترسها. مهم نیست که وضعیت شما چقدر وخیم باشد، بدانید که ما همیشه برای ارائه راهنمایی و پشتیبانی اینجا خواهیم بود. اگر به هر دلیلی نیاز به مشاور دارید می توانید از قسمت روانشناسان، روانشناس و مشاور خود را انتخاب کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email