شفقت چیست و چه رابطه ای با اضطراب دارد؟ اضطراب را با شفقت درمان کنید

شفقت چیست و چه رابطه ای با اضطراب دارد؟

 

مهربانی یا شفقت به خود به معنای درک کردن و دلگرم ساختن خود هنگام احساس رنج، شکست و عدم کفایت می باشد. در چنین شرایطی نباید خود را مورد انتقاد و سرزنش قرار داد. متاسفانه بسیاری از افراد در چنین شرایطی خود را مورد انتقاد شدید قرار می دهند و می گویند من خیلی احمق و تنبل هستم، من از خودم خجالت می کشم. اگر چنین شرایطی برای دوستشان پیش آید، آنها هرگز به این صورت او را مورد انتقاد قرار نمی دهند.   
به گفته روانشناس پاول گیلبرت، انتقاد یا سرزنش مداوم خود باعث استرس و اضطراب می شود. وقتی اشتبای رخ می دهد، اگر فرد به خود “احمق ” و ” بازنده” بگوید یا بگوید که” به اندازه کافی خوب نیست”، این خودگویی باعث می شود فرد حس کند مورد حمله قرار گرفته است و استرس را بر می انگیزد.
 
از نظر عاطفی تمام استرسها آرامش ذهن را از بین می برند و توانایی تصمیم گیری منطقی را مختل می کنند. استرس باعث می شود فرد مقابل دیگران واکنشی تر و حساس تر باشد. به گفته جراح مغز و اعصاب، جیمز آر. دوتی، مدیر مرکز تحقیقات و آموزش شفقت و نوع دوستی دانشگاه استنفورد، استرسهای زندگی معاصر باعث اضطراب می شوند. محرومیت  از خواب در اثر چراغهای برقی و ارتباطات الکترونیکی، هجوم تقاضای محیط کار، سرعت ناامیدکننده زندگی مدرن موجب تعامل مزمن سیستم عصبی سمپاتیک، سرکوب سیستم ایمنی بدن، افزایش فشار خون، تولید پروتئین های التهابی، افزایش سطح کورتیزول، اپی نفرین، نوراپی نفرین می شوند و در درازمدت به سلامتی آسیب می زنند.
 
شفقت چیست و چه رابطه ای با اضطراب دارد؟ اضطراب را با شفقت درمان کنید - آنسایکو

 

شفقت چه فوایدی دارد؟
دکتر دوتی توضیح می دهد که چگونه از روش شفقت برای تمرین تمرکز و توجه برای جراحی های سخت مغز استفاده کرده است. تحقیقات نشان داده اند که دلسوزی  برای سلامتی مفید است. دکتر دوتی می گوید که با رشد بیشتر شفقت، عشق و پذیرش جهت فعالیت از سیستم عصبی پاراسمپاتیک به سمت کارکردهای اجرایی تغییر می کند و تصمیم گیری بهتر می شود. فرد گشوده تر، متفکرتر می شود. همچنین شفقت باعث احساس خوشبختی می شود. حتی مراقبت از یکدیگر مراکز لذت یا پاداش در مغز را تحریک می کند.
در پرورش دلسوزی، با شکل دهی دوباره نوع نگاه به دنیا موجب رفع استرس می شود. همانطور که دکتر داتی می گوید:” فقط به مردم یاد دهید که از منظر دیگری به جهان نگاه کنند”. “به مردم یاد دهید بدانند که یک رویداد فقط یک رویداد است و هنگامی که محتوای عاطفی را به آن رویداد مرتبط کنند باعث رنج زیادی می شود”. ” چشم انداز خود را گسترش دهید تا استرس تسکین یابد”.
 

مولفه های شفقت کدامند؟

شفقت به خود شامل سه عنصر اصلی می باشد: مهربانی، احساسات مشترک بشری و ذهن آگاهی. این عناصر با یکدیگر ترکیب می شوند و با ارتباط و تعامل با یکدیگر باعث ایجاد یک چهارچوب ذهنی مربوط به شفقت به خود می شوند.
١- مهربانی به خود در مقابل قضاوت یا انتقاد از خود
خود را با کلمات مهربانانه تسکین دهید. حتی می توانید خود را در آغوش بگیرید با عبور دادن بازوها روی سینه و فشردن بازوها و بگوئید: “طفلک ناز، شما در حال حاضر واقعاً صدمه دیده اید”
کمی دلسوزی بیشتر می تواند تغییری اساسی در زندگی شما ایجاد کند.
داشتن شفقت به خود به فرد یک امنیت هیجانی می دهد تا بدون ترس از سرزنش خود به مشاهده خود خویش بنشیند و به او کمک می کند تا الگوهای ناسازگارانه افکار، احساسات و رفتارهای خود را درک و اصلاح کند.
٢- احساسات مشترک بشری در مقابل انزوا
به خود یادآوری کنید که رنج برای همه بشریت مشترک است. به خود بگویید: “هیچ کس کامل نیست. هرکسی اشتباه می کند.” با درک این که ما تنها نیستیم که رنج می کشیم و همه رنج می کشند؛ نحوه درک افراد پیرامون را تغییر می دهیم. دکتر دوتی توضیح می دهد که به جای واکنش منفی به اظهارات منفی هر کسی می توانیم تشخیص دهیم، روشی که هر کسی با شما برخورد یا تعامل می کند به شما هیچ ربطی نداشته باشد.
٣- ذهن آگاهی در مقابل همسان سازی افراطی یا تسلیمآگاهی متعادل و روشن از تجارب زمان حال می انجامد و باعث می شود جنبه های دردناک یک تجربه نه نادیده گرفته شود و نه مکررا ذهن را اشغال کند. در حقیقت،  با ذهن آگاهی به جای حمله به خود، احساسات خود را تنظیم کنید. از خود بپرسید، ” چه احساسی دارم” و احساسات خود را به خودتان معرفی کنید. ” من احساس غم ، ترس… صدمه دیدگی… خشم..سردرگمی….می کنم.
 

شفقت چیست و چه رابطه ای با اضطراب دارد؟ اضطراب را با شفقت درمان کنید - آنسایکو

چگونه در شرایط استرس زا، شفقت بورزیم؟
برای ایجاد شفقت وقتی احساس استرس می کنید، مکث کنید سه نفس عمیق بکشید، سپس به خود بگویید که یک رویداد فقط یک رویداد است و رفتار منفی شخص دیگری ممکن است هیچ ربطی به من نداشته باشد. اگر رئیس شما به طور غیر منتظره ای به سر شما داد زد، ممکن است او روز بدی را پشت سر گذاشته واتفاقی برایش رخ داده است. 
درک کنید که همه رنج می کشند، حتی رئیس عصبی و هیجانی  شما. مکثی کنید و چند نفس بکشد و دلسوزانه با این شخص با یک مراقبه کوتاه مهربانی بفرستید: “ممکن است شما پر از مهربانی و عشق باشید، خوب شوید، از درد و رنج رهایی یابید و ممکن است خوشحال شوید. احساس کنید که خلق و خوی و انرژیتان تغییر می کند.
 

شفقت درمانی برای چه کسانی مفید است؟

شرمساری و سرزنش کردن خود مشکلاتی هستند که در اغلب مشکلات و اختلال‌های روانی می‌توان آنها را مشاهده کرد. درمان مبتنی بر شفقت برای کسانی طراحی شده است که مشکلات سلامت روان آنها با سرزنش کردن و تحقیر کردن خویش، خشم و ترس ارتباط دارد.

روانشناسان و مشاوران آنسایکو کنار شما هستند تا بر مشکلات خود غلبه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email