اوتیسم را بهتر بشناسیم، با شناخت علل اوتیسم کودکانمان را نجات دهیم

با شناخت علل اوتیسم کودکانمان را نجات دهیم

اوتیسم چیست؟

اوتیسم در واقع نوعی اختلال رشدی است که توانایی عملکرد اجتماعی کودک را متاثر می سازد. در حالی که کودکان عادی نشانه های اجتماعی را دنبال می کنند، زبان را یاد می گیرند، بدون آموزش و بدون مشکل با دیگران تعامل می کنند اما کودکان مبتلا به اوتیسم سیگنال های اجتماعی را که ممکن است برای یک فرد همسن معمولی باشد را دریافت نمی کنند. آنها غالباً با تأخیر در زبان، مشکل در برقراری ارتباط، عدم تمایل به بازی با همسالان و محدودیت در بازی های خیالی مواجه می شوند.

به عبارتی دیگر اختلال اوتیسم با اختلالات شدید در زمینه های رشدی مانند مهارت های تعامل اجتماعی، ارتباطی، رفتاری و حرکات کلیشه ای شناخته می شود. این اختلال پیش از سه سالگی آغاز می شود و شیوع آن در پسران چهار تا پنج برابر بیشتر از دختران است. بروز مشکلات رفتاری همانند پرخاشگری, حرکات تکانشی، خشم، صداهای نامفهوم و عدم تماس چشمی در این افراد گسترده است.

هر چند اوتیسم اغلب در سالهای ابتدایی در کودک نوپا شناخته می شود اما می تواند در بزرگسالی کشف نشده (یا تشخیص داده نشده) باقی بماند. کودکانی با اختلالات طیف اوتیسمی که تشخیص اوتیسم دریافت نمی کنند معمولا با تشخیص اشتباه به عنوان اختلال سلوک اجتماعی، بیش فعال و انواع دیگر تشخیص ها برچسب می خورند.

اوتیسم را بهتر بشناسیم، با شناخت علل اوتیسم کودکانمان را نجات دهیم - آنسایکو

عوامل خطرزای اوتیسم کدامند؟ 

علیرغم ناشناخته باقی ماندن علت اصلی اوتیسم، محققان چندین عامل را به عنوان فاکتورهای خطر زا برای ابتلا به اوتیسم مورد توجه قرار داده اند از جمله:

عوامل خطرزای مرتبط با مادر

بارزترین عامل خطر مرتبط به مادر، بارداری است. اگر مادر فرزند نارس به دنیا بیاورد، آن کودک در معرض خطر بیشتری برای تشخیص اوتیسم قرار می گیرد. کم وزنی هنگام تولد نیز یک عامل خطرزای دیگر است که تقریباً همیشه نوزاد زودرس وزن کمتری دارد. مشکلات حین حاملگی، از جمله پره اکلامپسی و رشد محدود نیز ممکن است خطر ابتلا به اوتیسم را افزایش دهد.

گذشته از بارداری، ممکن است مادر مشکلات ژنتیکی داشته باشد که احتمال ابتلاء فرزندش به بیماری اوتیسم افزایش می یابد. افسردگی در مادران بطور مداوم با رشد اوتیسم در کودک پیوند خورده است، همچنین وجود هرگونه تاخیر یادگیری در مادر و فرزند آوری بعد از سن چهل سالگی نیز عوامل خطرزا محسوب می شوند. 

عوامل خطرزای مرتبط با پدر

بارزترین عامل خطر مرتبط به پدر، سن پدر جهت درک کودک است. به طور دقیق چرایی این عامل خطر مشخص نیست. مطالعات به طور مداوم نشان می دهند که با افزایش سن مردان، فرزندانشان در معرض خطر ابتلا به تعدادی از اختلالات از جمله اوتیسم و ​​بیش فعالی قرار دارند. به نظر می رسد این روند از ٣۴ سالگی شروع می شود و با بیشتر شدن سن  پدرها این خطر افزایش می یابد.

تشخیص اختلالات اسکیزوفرنی و اختلالات عاطفی در پدر نیز از عوامل مهم خطرزا بودند. پدرانی که قبلا مبتلا به بیماری اسکیزوفرنی، افسردگی یا اختلال بیش فعالی بودند، به طور معنی داری بیشتر احتمال داشت فرزندان مبتلا به اوتیسم داشته باشند تا پدرانی که هیچ تشخیص قبلی، اختلال یا تاخیری در کودکی نداشتند.

عوامل خطرزای خانوادگی

خواهر و برادرهای کودک و حتی عموزادگان کودک می توانند به پزشکان در غربالگری اوتیسم کمک کنند. کودک دارای خواهر و برادر اوتیسمی ٩ برابر بیشتر از افراد عادی مبتلا به اوتیسم می شوند و کودک دارای پسر عموی مبتلا به اوتیسم  دو برابر بیشتر احتمال دارد تشخیص اوتیسم را دریافت کند. اگرچه مکانیسم های دقیق ژنتیکی در پشت این ارتباط هنوز ناشناخته مانده است، اما داده های  از این باور که اوتیسم منشاء خانوادگی دارد، حمایت می کنند.

علت اوتیسم چیست؟ 

اکثر پزشک ها و درمانگران در ویزیت بیمار را ملزم به نشستن و پر کردن فرم اطلاعاتی می کنند که نه تنها اطلاعات و علت حضور فرد در آنجا مورد بررسی قرار می گیرد بلکه اطلاعات مربوط به خانواده درجه یک و خانواده گسترده فرد نیز جمع آوری می شود. به طور معمول، این پرسشنامه ها بر بیماریهای مزمن در خانواده و هرگونه مساله غیر نرمال متمرکزند. پزشکان و درمانگران این ارزیابی ها را انجام می دهند تا مشخص شود آیا آنها باید در جستجوی الگوی بیماری در خانواده باشند یا نه، چرا که اوتیسم چنین الگویی دارد.

علیرغم افزایش شیوع اوتیسم در سالهای اخیر، محققان هنوز هم در مورد علت واقعی اوتیسم اطلاعات کمی دارند. علائم، پیامدها و اثرات اوتیسم و بهترین روش درمانی در حال حاضر عمدتاً شناخته شده اند اما علت آن هنوز ناشناخته باقی مانده است.

در ابتدا تصور می شد، اوتیسم نتیجه عدم علاقه و مراقبت صحیح از کودک است. برای متخصصان، اوتیسم نوعی اسکیزوفرنی و اختلال روانپزشکی شناخته می شد. با این وجود اوتیسم همچنان به عنوان تشخیص منحصر به فرد باقی مانده است. بعد از پنجاه سال تحقیق، علت اوتیسم  از دسترس محققان و تیم های تحقیقی به دور مانده است.

 سرشت یا تربیت ؟ کدام یک موجب اوتیسم می شوند؟

سرشت و تربیت هر دو در ایجاد اوتیسم نقش دارند. تحقیقات به طور مداوم نشان می دهند که هم محرک ژنتیکی و هم محیطی مسئول اختلال طیف اوتیسم هستند. تاریخچه خانواده، اغلب وجود اختلالات روحی روانی یا یادگیری را نشان می دهند که ممکن است در چالش های رشد کودک نقش داشته باشند. وزن کودک هنگام تولد، نحوه گذراندن دوره ها و عوارض حاملگی نیز اغلب به عنوان بخشی از این معمای شناخته می شوند که توضیح می دهند چرا برخی از کودکان مبتلا به اوتیسم هستند و برخی دیگر مبتلا نیستند.

کودکان مبتلا به اوتیسم غالباً دارای سیستم های حساسی هستند که حتی با مقادیر معمول سموم موجود در محیط هم مسموم می شوند. به عنوان مثال وجود سموم علفهای هرز می تواند تأثیرماندگاری بر روی کودک معمولی نداشته باشد، اما بر بدن کودک مبتلا به اوتیسم ممکن است واکنش شدیدی ایجاد کند. سموم می توانند منجر به رفتار تحریک آمیز و پرخاشگری شوند. کودکان مبتلا به اوتیسم معمولاً دارای مشکلات حسی هستند که می تواند منجر به علائم گیجی و عدم ارتباط شود. از آنجا که نمی توان محیط کودک را به طور کامل و همیشه کنترل کرد، علائم اوتیسم غالبا طغیان می کند و فرودهای پی در پی دارد.

اوتیسم را بهتر بشناسیم، با شناخت علل اوتیسم کودکانمان را نجات دهیم - آنسایکو

عوامل محیطی احتمالی در اوتیسم کدامند؟ 

سموم محیطی می توانند در داشتن کودک مبتلا به اوتیسم نقش داشته باشند. همانطور که در بالا به طور خلاصه مورد بحث قرار گرفت، کودکان مبتلا به اوتیسم دارای بدن و مغز بسیار حساسی هستند و در برابر محرک های عادی برای سایر کودکان شدیدا واکنش نشان دهند. اگرچه دلیل دقیق این امر ناشناخته است، اما بسیاری از کودکان مبتلا به اوتیسم از بدو تولد دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند و بیشتر در معرض  بیماری ها قرار می گیرند. همچنین از عفونت های مزمن گوش و اختلالات دهلیزی درونی رنج می برند. کودکی که غالباً بیمار است و بدن او به طور مرتب در حال مبارزه با عفونت است، ممکن است توانایی روحی یا جسمی برای رشد مناسب با همسالانش را نداشته باشد. 

سمیت فلزات سنگین همچنین می تواند در رشد اوتیسم نقش داشته باشد. لوله ها و رنگ های قدیمی احتمالا منبع سرب سمی و باعث اوتیسم هستند. بسیاری از کودکان مبتلا به اوتیسم احتمالا فلزات سنگین دیگری را در سیستم خود دارند، موارد دیگری که هنوز کشف نشده اند. بسیاری از کودکان مبتلا به اوتیسم مقدار زیادی سم در بدنشان دارند. این ممکن است به دلیل ضعف سیستم ایمنی و تصفیه باشد، زیرا برخی از کودکان مبتلا به اوتیسم دارای مشکلات کبدی و کلیوی هستند.

آلرژی و حساسیت غذایی نیز با افزایش علائم اوتیسم مرتبط است. به نظر می رسد کودکانی که مبتلا به اوتیسم هستند، معده حساس تری دارند و همینطور نسبت به همسالانشان به غذاهای معمولی حساسیت بیشتری دارند. مصرف مداوم غذاهای حساسیت زا می تواند باعث التهاب مزمن در بدن کودک شود و آن نیز می تواند مانع از رشد کودک شود. به همین دلیل، برخی خانواده ها سعی می کنند تا رژیم غذایی اعمال کنند تا بتوانند حساسیت معده و نشانه های اوتیسم را کنترل کنند.

آیا واکسن ها در ایجاد اوتیسم نقش دارند؟  

برخی نگرانی ها در مورد واکسن ها و اوتیسم ایجاد شده است. یک مطالعه نشان داد که واکسن MMR باعث اوتیسم می شود. با این حال، یکی از نویسندگان این مطالعه اذعان کرد که این مطالعه نقصان داشته و بسیاری از عوامل مهم تحقیق را کنترل نکرده بودند. هنوز این تصور که واکسن ها باعث ایجاد اوتیسم می شوند، در ذهن بسیاری از مردان و زنان ریشه دارد اما اثبات آن در واقعیت مشکل است و نیاز به زمان برای کشف علت آن دارد.

وجود فلزات سنگین در واکسنها بخصوص تیمروزال باعث نگرانی برخی والدین شده است، والدینی که در بدن کودکانشان میزان سم ناشی از فلزات سنگین بالاتر از کودکان عادی است. با این وجود، علت این میزان سم غالباً ناشناخته است و هیچ ارتباط علت و معلولی بین واکسن ها و سمیت ناشی از فلزات سنگین به دست نیامده است. در حقیقت، مقادیر بالای سرب در بدن کودکان غالباً ناشی از آب آلوده و رنگ مبتنی بر سرب است، نه سیستم های دارویی که توسط متخصصان تجویز می شود.

چه عوامل دیگری باعث اختلال طیف اوتیسم می شوند؟

علت اختلال طیف اوتیسم هنوز هم یک راز باقی مانده است. اگرچه دانشمندان عوامل خطر خاصی را در محیط کودک و سابقه خانوادگی کودکان شناسایی کرده اند، اما دلیل اصلی ناشناخته مانده است و نمی توان به جدیت پاسخ داد که علت و معلول کدامند. کودکان مبتلا به اوتیسم می توانند به علت سیستم های بدنی حساس به راحتی خسته شوند. علائم اوتیسم ممکن است با سرعت زندگی، وجود تحریک مداوم از طریق تلویزیون و تلفن ها و میزان آلودگی در بیشتر شهرها افزایش یابد. کودکان مبتلا به اوتیسم بار سنگین و اضافی سم را با خود حمل می کنند که باعث می شود زود خسته شوند.

تحقیقات همچنان به دنبال کشف مکانیسمها و دلایل اصلی ابتلا به اوتیسم هستند. فوریت برای درک بهتر و بهبود اوتیسم در حال افزایش است. از آنجا که مداخلات برای محدود کردن علائم اوتیسم می تواند بسیار گسترده و گران باشد، بسیاری از خانواده ها در تلاش برای مراقبت از فرزندان خود در آستانه ناامیدی قرار گرفته اند. به همین دلیل تنها، تحقیقات فشرده تری لازم است تا به این نتیجه برسیم که دقیقاً اوتیسم چیست و چرا این روزها بسیاری از کودکان را درگیر می کند.

خانواده ها نیز برای کنترل علائم اوتیسم، کمک به خودشان و برای پیشگیری از ناامیدی نیاز به متخصصان دارند. قبل از رسیدن به ناامیدی بهترین زمان برای کمک گرفتن از متخصصان است. متخصصان تیم آنسایکو یاریگر شما در شناخت، کنترل علائم اوتیسم و بهبود روحیه شما هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email