چه عواملی باعث می شوند کسی عاشق شما شود؟

حقایق و سوگیری ها درباره عشق و جذابیت

برای کمک منحصر به فرد به خوانندگان، برای اندکی فاصله از وقایع فعلی، مقاله عشق و جذابیت ارائه می شود. چرا که عشق، موضوعی جذاب و خوشحال کننده در روانشناسی اجتماعی است.

در میان توصیه های ویژه مجلات و کارشناسان عشق در مورد چگونگی جذب دیگران به سوی خود، تقریباً پنج عامل اصلی برای جذابیت وجود دارد. بقیه توصیه ها در مورد علل جذابیت، زیر مجموعه این پنج مقوله هستند. هر چند آنها بیشتر بر جنبه های زیست شناسی و تکامل تمرکز دارند؛ اما علل جذب گسترده تر از آن ها است. بعلاوه، با توجه به اینکه عاشق کور است، در هر مقوله سوگیری هایی نیز وجود دارد.

این مقاله راهنمای چگونگی جذب کسی نیست. بلکه به طور خلاصه دلایل اصلی جذابیت جسمی را بیان می کند.

دلایل عمده جذابیت و عشق عبارتند از:

۱- زیبایی

دو نوع زیبایی وجود دارد: زیبایی بیرونی که شامل جذابیت های بدنی است و زیبایی درونی که شامل خصوصیات، شخصیت و روان است. اصولاً این که چگونه به چشم می آئید و چگونه هستید می تواند باعث جذب کسی شود. واضح است که زیبایی در نگاه بیننده است.

جنبه های زیادی از زیبایی وجود دارد که می تواند از فرهنگی به فرهنگ دیگر و از دهه ای به دهه دیگر متفاوت باشد. حتی  مد لباس، مو و آرایش سلبریتی های آن زمان تاثیر بر سلیقه دیگران دارد. ادراک زیبایی در یک دوره فرهنگی و زمانی، تفاوت زیادی دارد که به آن  “تیپ” گفته می شود. حتی ما می توانیم در یک فرد چیز جذابی پیدا کنیم که وقتی برای اولین بار با آن روبرو شدیم، قابل توجه نبود.

منابع سوگیری ما می تواند بیشمار باشد، از جمله کلیشه های گروههایی که فرد مورد نظرمان به آنها ممکن است تعلق داشته باشد (نژادی، مذهبی، شغلی و غیره). شاید این فرد ما را به یاد شریک قبلی بیندازد. برنامه های تلویزیونی و فیلم هایی که تماشا می کنیم هم می توانند روی ترجیحات ما تأثیر بگذارند.

به ویژه، پس از مشاهده فیلم در صفحه نمایش بزرگ، بسیاری از ما شرکای بالقوه متوسط را حتی جذاب تر ارزیابی می کنیم. لازم به ذکر است که ویژگی های عینی زیبایی هم وجود دارد. یعنی ویژگیهایی وجود دارند که تقریباً به صورت جهانی ملاک جذابیت هستند. آنها شامل مهربانی، تقارن صورت و نسبت خاص دور کمر به لگن هستند. البته زیبایی، بیشتر ذهنی است.

٢- نزدیکی یا مجاورت

هرچه بیشتر، دو نفر همدیگر را ببینند، احتمال جذب آنها به یکدیگر بیشتر می شود. برخی از نویسندگان مطبوعات مشهور می گویند: نزدیکی به معنای واقعی کلمه می تواند باعث ایجاد جذابیت شود، اما مطالعات زیادی می گویند: نزدیکی برای جذابیت واقعی ضروری است، اما به تنهایی کافی نیست.

چه عواملی باعث می شوند کسی عاشق شما شود؟ - آنسایکو

بالعکس عده ای به نزدیکی به‌ عنوان یک عامل مهم در پیدایش عشق توجه نمی‌کنند، اما باید گفت: این عامل، یکی از مهم‌ترین متغیرها در این رابطه است. نزدیکی و آشنایی باعث ایجاد احساس دوست داشتن و عشق می‌شود.

مطالعات در این زمینه نشان داده اند وقتی ما مکررا در معرض محرک‌های جدید و نا آشنا مانند موزیک‌های جدید، انسان‌ها، خیابان‌ها، میادین و… قرار می‌گیریم، در اثر تکرار و مانوس شدن با آنها، علاقه و اشتیاقمان به آنها رفته رفته بیشتر می‌شود. مواجه مکرر انسان‌ها با یکدیگر، حسی از دلبستگی عاطفی در آنها به‌وجود می‌آورد که در نهایت موجب شکل‌گیری رابطه عاشقانه می‌شود.

٣- شباهت

ما اغلب عاشق افرادی می‌شویم که در زمینه‌های مختلف فکری، شخصیتی، ارزشی، نگرشی، اعتقادی، مذهبی، ذهنی، علایق و تفریحات با آنها همسانی و تشابه داشته باشیم. از نظر احساسی و شهوانی نیز، جذب افرادی می‌شویم که از جذابیت‌های جسمی و ظاهری مشابهی با آنها برخورداریم. این تشابهات حتی در زمینه مسائل تحصیلی، مالی و حتی گروه‌های سنی نیز وجود دارد. به عبارتی کبوتر با کبوتر، باز با باز.

افراد با نگرش‌ها، ارزش‌ها و علاقه‌مندی‌های مشابه فعالیت‌های مشابه انجام می دهند. مهم‌تر از آن، معمولا افرادی که افکار و ایده‌های مشابهی دارند، راحت‌تر با هم کنار می‌آیند و مشکلاتشان را حل و فصل می‌کنند. همچنین افرادی که جهان‌بینی نزدیک و تجارب فردی مشابهی دارند، راحت یکدیگر را مورد حمایت قرار می‌دهند.

مورد مخالف موارد فوق نیز می تواند اتفاق بیفتد، اینکه فرد، طرف مخالف را جذب می کند. این مورد وقتی اتفاق می افتد که فرد تسلیم فرد دیگری می شود یا وابسته. اما جای تعجب است که پس از تعامل، این افراد متضاد تمایل دارند که یکدیگر را به طور دروغین شبیه یکدیگر بدانند.

۴- کسانی که شما آنها را اول دوست می دارید

این عامل احتمالاً پیچیده ترین عامل است. احتمال زیاد، فردی که بداند شما عاشقش هستید نیز جذب شما می شود.

اگر شما آنها را جذاب بدانید، آنها ممکن است فکر کنند شما خوش سلیقه اید و وقتی به شما علاقه نشان می دهند شما فکر می کنند که آنها خوش سلیقه اند. چرخه ای اتفاق می افتد که در آن جذابیتهای فردی بیشتر می شود.

فرض کنید همکار نزدیک من به دروغ درباره زنی که همکار من است می گوید جنی عاشق من است در حالیکه اینگونه نیست. 

ممکن است علاقه من به جنی علاقه او را برانگیزد و سپس موجب جذابیت جسمی شود؟ ممکن است من علاقه واقعی جنی (فراتر از دروغ های دوستم) را ببینم و به او علاقه مند تر شوم؟ ممکن است ما بیرون برویم و شش ماه بعد، من و جنی درگیر باشیم؟ آیا این احتمال وجود دارد؟ خیر. آیا این امکان پذیر است؟ مسلماً وقتی می تواند اینگونه باشد که من و جنی شباهت هایی را داشته باشیم و به نظر هم نسبتاً جذاب به نظر برسیم.

چه عواملی باعث می شوند کسی عاشق شما شود؟ - آنسایکو

۵- برانگیختگی غیر جنسی

در نهایت، مغز را می توان فریب داد تا به اشتباه تحریک غیر جنسی را برانگیختگی جنسی بداند. در مطالعه ای کلاسیک، به نظر می رسد مردان برانگیختگی فیزیولوژیکی مانند ضربان قلب بالا و تنفس را برای جذابیت زنان اشتباه  می گیرند. نتیجه اینکه تماشای فیلمی هیجانی از یک ترن هوایی می تواند اولین قرار عاشقانه را در پی داشته باشد. این امر سوء تعبیر برانگیختگی است.

کلام آخر

اگر در تلاش هستید تا کسی را به خود علاقمند کنید، در اینجا چند نکته وجود دارد. خود را به همانگونه که هستید به هم نشان دهید. سعی کنید با آن شخص خاص مسیرها را طی کنید. به شباهتهایتان توجه کنید مثل فیلم کمدی، فیس بوک و اشتراک گذاری سرگرمی ها…. توجه خود را به شباهتها جلب کنید اما اغراق نکنید.

این مراحل به عنوان خلاصه ای از یک مقاله، فراتر از توصیه های محترمانه است. مسیرهای عشق برای هر زوج خاص است. بسیاری از مقالات خودیاری ممکن است حاوی توصیه های خاص تر باشند که ممکن است برای شما مفید باشد.

به محض اینکه شما یک زن و شوهر شاد شدید، به یکدیگر بسیار شبیه می شوید و سوگیری های مثبتی هم اتفاق می افتد. سوگیری های مثبت به شما کمک می کند تا خطای یکدیگر را کمرنگ کنید و جذابیت افراد دیگر را دست کم بگیرید. در واقع، ما معمولاً چنین سوگیری هایی را از شرکای خود انتظار داریم.

در کنار همه توصیه ها و تحقیقات درباره عوامل ایجاد جذابیت، کار آسانی نخواهد بود که بدانیم آیا فردی که جذبش شده ایم برای ازدواج مناسب است یا خیر. وقتی جذابیت هم اتفاق می افتد ممکن است باعث کوری عاشق شود و نتواند ارزیابی درستی انجام دهد.

حتی ممکن است فرد به سرعت وابسته شود که منجر به سوگیری نیز می شود. در این راستا بخصوص برای افراد نوجوان و جوان کمک کننده خواهد بود که علاقه خود به فرد معشوقه را با خانواده در میان بگذارند. اگر واکنشهای خانواده مناسب نیست می توانند مسائل خود را با مشاوران در میان بگذارند. برای نوجوانان و جوانان و خانواده آنان، آنسایکو می توانند گزینه مناسبی برای مشاوره باشد. چرا که بدون نیاز به حضور در کلینیک و تنها با گوشی یا سیستم متصل به اینترنت به راحتی و بدون اتلاف وقت می توانند مشاوره دریافت کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email