چگونه مشکلات غیر قابل حل را حل کنیم؟ DMN چیست؟

آماری از دمانس که هر کسی باید بداند

دمانس نگرانی فزاینده ای در دنیای ما است. آمار دمانس دقیقاً همین را اثبات می کند. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، ۵٠ میلیون نفر در سراسر جهان دچار زوال عقل هستند. هر سال حدود ١٠ میلیون نفر تشخیص دمانس دریافت می کنند. با افزایش تعداد افراد مبتلا، مهم است که همه ما با علائم، علل و منشاء آن آشنا شویم.

دمانس چیست؟

دمانس در حقیقت بیماری نیست. دمانس فقط یک اصطلاح است که برای توصیف گروه خاصی از علائم استفاده می شود. این علائم شامل کاهش مهارت تفکر و حافظه است.

در حالی که هر کس ممکن است هر از گاهی با حافظه خود مشکل داشته باشد، اما زوال عقل وقتی اتفاق می افتد که آن تلاش های روزانه فرد را تحت تأثیر قرار دهد. طبق فرهنگ لغت آکسفورد، زوال عقل عبارت است از: “اختلال مزمن یا پایدار فرآیندهای ذهنی که ناشی از بیماری یا آسیب مغزی است و با علائم اختلالات حافظه، تغییر شخصیت و استدلال مختل همراه می شود”.

این ویژگی ها در سال ١٩٠۶ توسط آلوئز آلزایمر کشف شد. اگرچه این واقعیت در مورد زوال عقل ممکن است شما را به این باور برساند که زوال عقل و آلزایمر یکسان هستند، اما اینگونه نیست. آلزایمر نوعی زوال عقل است، اما انواع دیگر زوال عقل نیز وجود دارد.

علل، علائم و درمان آلزایمر چیست؟ آماری از دمانس که هر کسی باید بداند - آنسایکو

علائم زوال عقل چیست؟

برای اینکه کسی به عنوان مبتلا به زوال عقل در نظر گرفته شود، باید دو عملکرد اصلی از لیست زیر به طور قابل توجهی در فرد آسیب دیده باشد:

  • حافظه
  • توانایی تمرکز
  • استدلال و قضاوت
  • ارتباط و زبان
  • ادراک دیداری

هر دو شکل دمانس پیشروی کننده اند. این بدان معنی است که آنها با علائم کمی شروع می شوند و به تدریج با گذشت زمان بدتر می شوند. به همین دلیل، اگر شما علائم زوال عقل را تجربه می کنید ، مهم است که هرچه سریعتر توسط پزشکی معاینه شوید. آنها در تعیین نوع درمانی که وجود دارد می توانند به شما کمک کنند.

انواع دمانس

دمانس اصطلاحی کلی برای گروهی از بیماری ها و شرایط گوناگون است. در هر یک از این بیماری ها و شرایط، سلول های مغز یا عملکردی ندارند یا در حال نابودی هستند. به همان اندازه که این بیماری پیشروی می کند بر حافظه و رفتار فرد تأثیر می گذارد و به طور فزاینده ای تفکر منطقی را دچار اختلال می سازد. 

بیماری آلزایمر

آلزایمر نوعی زوال عقل است. این بیماری شایع ترین نوع دمانس است. همچنین ششمین عامل اصلی مرگ و میر در ایالات متحده است. در سراسر جهان ٢۴ میلیون نفر مبتلا به این بیماری هستند و ۵ میلیون نفر از آنها در آمریکا زندگی می کنند.

دمانس عروقی

این شکل از زوال عقل هنگامی اتفاق می افتد که از ورود مواد مغذی، خون و اکسیژن به مغز جلوگیری شود.

انواع کمتر متداول زوال عقل

در حالی که آلزایمر و دمانس عروقی شایعترین نوع زوال عقل هستند اما موارد دیگری نیز وجود دارند. این موارد شامل زوال عقل پیشانی گیجگاه، زوال عقل با اجسام لویی، بیماری کروتزفلد جاکوب، فلج فوق هسته‌ای پیش‌رونده، سندرم کورساکوف و دمانس شناختی مرتبط با HIV است.

چه افرادی در معرض خطر ابتلا به دمانس قرار دارند؟

در حالی که غیرممکن است بدانید که آیا شما در آینده دچار زوال عقل می شوید یا خیر اما برخی از عوامل شما را بیشتر در معرض خطر قرار می دهند. برخی از این عوامل مواردی هستند که شما می توانید آنها را کنترل کنید و برخی دیگر خیر. مهم است که به آمار زوال عقل توجه کنید تا بدانید آیا در معرض خطر قرار دارید و چه کاری می توانید برای کاهش ریسک انجام دهید.

آترواسکلروز و کلسترول بالا

مغز شما برای عملکرد مناسب به جریان خون کافی نیاز دارد. هنگامی که پلاک ایجاد می شود دیواره های شریان ضخیم شده و سخت می شوند. این باعث می شود شریان ها باریک شوند و جریان خون را به مغز دشوار شود. هنگامی که سلولهای مغزی شما به اندازه کافی اکسیژن از خون دریافت نمی کنند، بر توانایی آنها در درست کار کردن تأثیر می گذارد. این می تواند کارکردهای عادی زندگی را که در گذشته به راحتی انجام می دادید را سخت تر کند. اگر سلولهای مغزی به اندازه کافی آسیب ببینند یا از بین بروند بر ارتباط آن سلولها با سایر سلولهای مغزی نیز تأثیر می گذارند.

همچنین مشخص شده است که داشتن سطح بالای LDL (کلسترول بد) می تواند شما را در معرض خطر بیشتری برای زوال عقل قرار دهد. اعتقاد بر این است که این به دلیل رابطه بین کلسترول بالا و تصلب شرایین است.

سندرم داون

متأسفانه، بسیاری از مبتلایان به سندرم داون با رسیدن به سن میانسالی دارای پلاکهای آمیلوئید و کلافه های نوروفیبریل هستند که منجر به آلزایمر می شوند.

دیابت

دیابت با افزایش خطر ابتلا به زوال عروق و بیماری آلزایمر ارتباط دارد. اعتقاد بر این است که این به دلیل همبستگی بین دیابت و آترواسکلروز است.

سن

سن در زوال عقل نقش دارد. از هر ٩ نفر ١ نفر با رسیدن به سن ۶۵ سالگی مبتلا به آلزایمر تشخیص داده می شوند و علت فوت درصدی از افراد مسن است. این آمار زوال عقل به قدری مهم است که نباید از آن چشم پوشی کرد.

سیگار کشیدن

مجله مغز و اعصاب JAMA مطالعه ای را انجام داد که نشان داد رابطه ای بین سیگار کشیدن و زوال عقل وجود دارد. این مطالعه نشان داد افرادی که سیگار می کشند در معرض خطر بالای دمانس هستند. این می تواند به این علت باشد که سیگار کشیدن فرد را در معرض آترواسکلروز قرار می دهد.

 مصرف الکل

اگر شما به طور منظم مقدار زیادی الکل مصرف می کنید، می توانید در معرض خطر ابتلا به سندرم کورساکوف قرار بگیرید. کورساکوف نوعی زوال عقل است. علائم سندرم کورساکوف آسیب حافظه بلند مدت، از دست دادن حافظه کوتاه مدت و مشکل در یادگیری اطلاعات جدید است.

درمان

اکثر انواع زوال عقل قابل درمان نیستند. با این حال، برخی از درمانها می توانند برای مدیریت علائم به کار روند. استفاده از مهارکننده های کولین استراز یک گزینه رایج است. داروهای موجود با فراهم کردن یک پیام رسان شیمیایی به تقویت حافظه و قضاوت کمک می کنند. این داروها معمولاً برای بیماری آلزایمر مورد استفاده قرار می گیرد اما می تواند با انواع دیگر زوال عقل نیز مورد استفاده قرار گیرد.

داروی دیگری که اغلب برای زوال عقل تجویز می شود Memantine است. این دارو مشابه مهارکننده های کولین استراز عمل می کند. در بعضی مواقع آنها حتی با هم تجویز می شوند. انواع دیگری از داروها نیز وجود دارد که می تواند برای کمک به علائم ثانویه ناشی از زوال عقل کمک کند. این موارد شامل مواردی مانند اضطراب، افسردگی، اضطراب و مشکل خواب است.

علاوه بر دارو، اصلاح محیطی که فرد در آن زندگی می کند، می تواند به فرد مبتلا به زوال عقل کمک کند مانند حذف موارد آسیب رسان از محیط فرد. آن شامل چاقوها، ابزارها و سوئیچ است. همچنین داشتن یک سیستم نظارتی مانند دوربین امنیتی داخلی یا مانیتورینگ کودک کمک کند تا در صورت دور بودن از آنها اطمینان حاصل کنید که فرد درو نمی رود.

هرچه ساختار بیشتری به محیط اضافه کنید، کمک کننده تر خواهد بود. روتین بودن به کاهش سردرگمی افرادی که دچار زوال عقل هستند کمک می کند.

علل، علائم و درمان آلزایمر چیست؟ آماری از دمانس که هر کسی باید بداند - آنسایکو

آیا شما یک مراقب هستید؟

همچنین مهم است به مراقبین مبتلایان زوال عقل توجه ویژه شود. آمارهای دمانس مثل آن چه در سایتهای مراقبت از بیماران است، نشان می دهد که بسیاری از افراد به عنوان مراقب یا پرستار بدون حقوق کار می کنند. انجمن آلزایمر در سال ٢٠١۵ در شماره هایی که منتشر کرد نشان داد ١۵/٧ میلیون بزرگسال مراقب شخصی اعضاء خانواده خود هستند که نوعی از زوال عقل داشته اند.

مراقبت از کسی که دچار زوال عقل است می تواند یک تجربه هیجانی خسته کننده باشد. در حالی که تقصیر شخص مبتلا نیست اما رفتارها، نگرش ها و از دست دادن حافظه می تواند مراقبت از آنها را بسیار دشوار کند.

تماشای یک عضو خانواده یا شخص نزدیک دیگری که با زوال عقل درگیر است می تواند تاثیر زیادی بر شما بگذارد. اگر در این نقش هستید و احساس فشار یا حتی افسردگی می کنید، بدانید شما تنها نیستید. لازم است بدانید شما با مسائل زیادی سر و کار دارید و ممکن است شما نیز به اندازه فردی که به کمک شما نیاز دارد نیازمند کمک باشید.

مراجعه به درمانگر

به یاد داشته باشید که مراقبت از خود برای مراقبت کنندگان مراقبتی فوق العاده مهم است. وقتی همه توجه شما به مراقبت از شخصی که دچار زوال عقل است متمرکز شود مراقبت از خود به راحتی فراموش می شود. این امر می تواند به سرعت منجر به فرسودگی، نارضایتی و افسردگی شود. حتماً وقتی را برای خود برای به دست آوردن مایحتاج خود قرار دهید، خوب غذا بخورید، ورزش کنید و مدتی را به خود اختصاص دهید. مهم است که به خودتان اجازه دهید تا گاهی از نقش مراقب خارج شوید و استراحت کنید.

اگر احساس غمگینی یا اندوه، افسردگی و اضطراب  کردید، حتما با یک درمانگر آموزش دیده در ارتباط قرار بگیرید. آنسایکو بیدار دارای درمانگران آنلاین است که می توانند در این دوره دشوار به شما کمک کنند. این امر باعث می شود افرادی که از اعضای خانواده مراقبت می کنند، بسیار راحت باشد زیرا نیازی به مراجعه به مطب نیست. شما می توانید بدون نیاز به رها کردن شخصی که به تنهایی مراقبت می کنید، کمکهای لازم را دریافت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email