ارتباط سلامت جسم و روان با بیدار شدن در نیمه شب

چرا مکررا ساعت ٣ نیمه شب بیدار می شوم؟

بیدار شدن مکرر می تواند انرژی و شادابی فرد را از بین ببرد. کمبود خواب و به دنبال آن حس ناامیدی مطمئناً جذاب نیست. هر فردی مستحق خواب آرام و زندگی شاد در بیداری است. اگر از بیدار شدنهای مکرر در شب احساس خستگی و نا امیدی می کنید، امید خود را از دست ندهید. چیزهای زیادی وجود دارد تا بتوانید خواب آرام را جبران کنید.

چرا در طول شب از خواب بیدار می شوم؟

درمانگران دریافتند رایج ترین نگرانی درباره  خواب این است که “چرا ساعت ٣ نیمه شب از خواب بیدار می شوم؟”. برخی از افراد از اختلالات خواب رنج می برند مثلا بعضی افراد به دلایلی نیمه شب از خواب بیدار می شوند و نمی توانند مجدد بخوابند.

به نظر می رسد دلایل روانشناختی خاصی برای بیدار شدن در چنین زمان دقیقی وجود داشته باشد. بر اساس طب چینی این مسئله اغلب با حذف استرس و تغییر فکر بر طرف می شود. در ادامه بحث خواهیم کرد که چرا مردم از خواب بیدار می شوند و چگونه می توانند برای این شرایط کمک دریافت کنند.

توضیحات طب سنتی چینی

بر اساس طب سنتی چینی، اندام های داخلی بدن مانند یک ساعت، ٢۴ ساعته کار می کنند که هر عضو در زمان مشخصی از شبانه روز کارکردش افزایش می یابد. به عنوان مثال، معده بیشترین عملکرد خود را بین ساعت ٧-٩ صبح انجام می دهد و مثانه بین ۵-٣ بعد از ظهر.

در صورت بروز مداوم مشکل در یک ساعت خاص از روز، ممکن است مشکل در فعالیت ارگان خاصی باشد. ارگانی که ساعت ٣-١ شب کار می کند کبد است. در بیشتر موارد، کبد در حال فعالیت است زیرا گلیکوژن کافی برای تولید انرژی لازم برای عملکرد بدن حتی در هنگام خواب را ندارد.

دلیل اینکه بدن گلیکوژن کافی ندارد می تواند به این علت باشد که گلیکوژن در طی روز برای تولید آدرنالین مصرف شده است. آدرنالین نباید در اغلب اوقات تولید شود، اما در مواقع استرس آدرنالین زیادی تولید می شود که می تواند باعث ایجاد اختلال در الگوهای خواب شود.

استرس به روش های مختلف می تواند خوابیدن را دشوار کند. بدن هر فرد روشهایی برای بروز استرس دارد که ممکن است در طول روز فرد به راحتی متوجه آن شود، اما فهمیدن آن در شب سخت است. عادت های شبانه مانند انقباض بدن یا دندان سابی شاید کافی باشد تا فرد را در نیمه شب بیدار کند. دندان سابی برای دندان ها وحشتناک است. گرفتن یک محافظ از یک فروشگاه محلی ممکن است به شما کمک کند خواب بهتری داشته باشید و از دندانهای خود محافظت کنید.

بیدار شدن در نیمه شب با سلامت جسم و روان چه ارتباطی دارد؟ - گروه شمیم اندیشه بیدار

الکل و کافئین

الکل می تواند باعث خواب آلودگی شود و حتی خوابیدن را راحت تر کند. با این حال نمی تواند خواب شبانه خوبی را در ادامه تضمین کند. الکل به چندین روش الگوی خواب طبیعی را مختل می کند مانند ساعت داخلی بدن را از تنظیم خارج می نماید.

جدا از الکل، سایر داروها نیز می توانند خواب را مختل کنند. بیشتر ما می دانیم که کافئین می تواند انرژی زا باشد، اما بسیاری از مردم نمی دانند که الکل و کافئین چگونه عمل می کنند. عمر کافئین به طور متوسط پنج ساعت است. این بدان معناست که اگر بعد از ظهر ساعت ١۴، دو فنجان قهوه بنوشید حتی اگر ساعت یازده یا دوازده شب به رختخواب بروید باز مقداری از آن در سیستم بدن باقی می ماند.

غذا خوردن

غذا خوردن در اواخر شب می تواند به معنای اضافه کاری دستگاه گوارش باشد که منجر به ناراحتی و در نتیجه بیداری نیمه شب شود. سعی کنید آخرین وعده غذایی خود را حدود دو تا سه ساعت قبل از خواب بخورید.

عوامل دیگر

بدن دارای نوعی ساعت داخلی است که ریتم شبانه روزی نامیده می شود. بدن این ریتم را بر اساس چرخه شب و روز تنظیم می کند تا عوامل دیگر. انسان مدت مدیدی است که از نور مصنوعی برخوردار بوده است، همانطور که نور می تواند برنامه خواب را تنظیم کند، می تواند بدن را نیز به اشتباه بیاندازد.

اگر دیر از خواب بیدار شوید یا بعد از تاریکی کار کنید، ممکن است نور طبیعی بدن شما را سردرگم  کند و منجر به مشکل خواب شود. اگر نیاز به بیدار ماندن دارید، سعی کنید از چراغ های کم نور استفاده کنید.

نوع خاصی از نور به نام نور آبی وجود دارد که می تواند آسیب های بیشتری همراه داشته باشد. این نوع نور از طریق وسایل الکترونیکی مانند تلویزیون، رایانه و تلفن همراه ایجاد می شود. اگر عادت دارید در رختخواب با شبکه های اجتماعی در ارتباط باشید یا فیلم ببینید، قطع این عادت ممکن است به شما در بهتر خوابیدن کمک کند.

اگر بعضی اوقات نیاز دارید که شبانه تلفن همراه خود را چک کنید بهتر است نور آبی را روی گوشی خود نصب کنید. برخی از تلفن ها در تنظیمات دارای این ویژگی هستند. اگر تلفن شما این کارکرد را ندارد به دنبال برنامه ای باشید که این کار را برای شما انجام دهد.

بیدار شدن در نیمه شب با سلامت جسم و روان چه ارتباطی دارد؟ - گروه شمیم اندیشه بیدار

چند توصیه

  • برنامه خواب خود را تنظیم کنید.

  • برای بازیابی تعادل سیستم بدن، توجه به عملکرد بدن در تولید گلیکوژن مهم است.

  • غذای سالم تری بخورید و میزان مصرف الکل، غذاهای فست فود و داروهایی مانند مسکن ها را کاهش دهید. این موارد به کبد کمک می کند تا بهتر گلیکوژن تولید کند.

  • میزان آدرنالین را در طول روز در سطح پایین نگه دارید. این به معنای کاهش میزان قند و کافئین از رژیم غذایی و به معنای کاهش استفاده از فناوری در هنگام خواب و استفاده از آن زمان برای انجام مراقبه یا تمرینات تنفسی است. رعایت این موارد باعث کاهش استرس می شود که سطح آدرنالین را به حداقل می رساند و گلیکوژن کافی برای کبد باقی می گذارد.

  • میزان قند خون را متعادل کنید. برای این کار در وعده های غذایی منظمتان از مصرف غذاهای قندی و کربوهیدرات تصفیه شده  پرهیز کنید. غذاهای ایده آل برای خوردن غذاهای پروتئین دار مانند آجیل، جو دوسر و موز هستند.

  • اگر اخیراً با خواب شب مشکل دارید و از خواب بیدار می شوید و اخیراً برنامه خود را تغییر داده اید می تواند نشانه سازگاری بدن با سبک جدید باشد. حتماً هر روز راس ساعت خاصی به رختخواب بروید و بیدار شوید. کمی بیشتر به بدن خود فرصت دهید تا با آن کنار بیاید.

چگونه آنسایکو می تواند کمک کننده باشد

اگر احساس می کنید فشار بیشتری وجود دارد که مانع از خواب خوب شب می شود، ممکن است مشاوره با یک درمانگر مفید باشد. بسیاری از متخصصان قبول دارند که بیدار شدن مکرر برای بسیاری از بزرگسالان شکایتی شایع است. ممکن است احساس تنهایی و انزوا را در ساعت ٣ نیمه شب تجربه کنید، اما شما تنها نیستید. تسکین دهندهایی برای این مشکل وجود دارد. بسیاری از بزرگسالان برای حل مشکل خوابشان با درمان به موفقیت های چشمگیری دست یافته اند.

یک مشاور یا درمانگر می تواند در رفع مشکلات به شما کمک کند و شما را به خواب آرام تر و زندگی شادتر سوق دهد. پرداختن به مشکلات می تواند فشارزا یا یک کار اجباری احساس شود اما نتیجه اش ارزش آن را دارد. در خارج از جلسات مشاوره سنتی، می توانید به صورت آنلاین به مشاوران آنسایکو دسترسی داشته باشید.

مشاوران این سایت با تخصص های گوناگون با مشکلات خاص شما تطبیق داده می شوند و به شما در حل مشکلاتتان کمک خواهند کرد تا به خواب خوش شبانه دست پیدا کنید. از طریق این سرویس درمانی آنلاین، مراجعان می توانند در هر زمان از یک متخصص معتبر کمک بگیرند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email