اگر از شما بپرسیم درباره زوج درمانی چه احساسی دارید، چه واکنشی از خود نشان می دهید؟

به نظر شما چه کسانی باید برای زوج درمانی به زوج-درمانگر مراجعه کنند؟

آیا افرادی را می شناسید که علیرغم وجود مشکلات حاد در رابطه شان، حتی به عنوان آخرین راه حل نیز به زوج درمانگر مراجعه نمی کنند؟

چرا برخی افراد حتی با وجود مشکلات شدید، عجله ای برای درمان ندارند؟

در متن زیر تعدادی از باورهای غلط رایج را با هم مرور می کنیم و سپس به واقعیت های علمی می پردازیم.

باورهای غلط:

  1. زوج درمانی ممکن است استرس زا باشد ونمی تواند به زوجین کمک کند.
  2. دلیل استرس زا بودن زوج درمانی ممکن است این باشد که در حضور همسرتان، خصوصی ترین جزییات رابطه خود را برای فردی غریبه بازگو می نمایید.
  3. علت دیگر، تصویر ذهنی اشتباه در مورد زوج درمانی است. عده ای بر این باورند که زوج درمانی، مکانی برای رابطه هایی است که رو به اتمام اند و گویی با رفتن پیش درمانگر، به نوعی اعتراف می کنند که رابطه شان نفس های آخرش را می کشد. عده ای هم از تصور اینکه فردی قوی را به قلمرو خود راه بدهند، دچار استرس می شوند. این افکار حتی یکی از زوجین را درباره اقدام به زوج درمانی محتاط می کند زیرا فکر می کند که همسر یا درمانگر و یا هردو او را به عنوان علت مشکل خواهند دید.
  4. برخی زوجین نیز، وقتی متوجه می شوند که خودشان نمی توانند مشکلشان را حل کنند، دچار احساس شرم و بی کفایتی می شوند.
  5. بعضی دیگر وقتی به زوج درمانی فکر میکنند به احساس پوچی می رسند. این افراد چون خود را ناتوان از حل مساله می بینند، زوج درمانگر را هم ناتوان  تصور کرده و در نتیجه، فکر می کنند باید حتما خودشان مشکلاتشان راحل کنند.
  6. تفکر غلط دیگر این است که فقط افراد در معرض طلاق باید به زوج درمانگر بروند، نه سایرین.
  7. و مورد آخر اینکه، برخی با خود فکر می کنند که اگر من به زوج درمانی بروم مقصر شناخته شده و مورد سرزنش کلامی قرار خواهم گرفت.

حال تقریبا برایمان قابل درک است که چرا زوجین برای حل مشکلاتشان با کمک یک زوج-درمانگر، عجله ای ندارند.

نگرش های درست و غلط درمورد زوج درمانی - آنسایکو

اما واقعیت چیست؟

در عوض، زوج ها دلایل مختلفی هم برای مراجعه به درمان دارند. درست است که برخی با مراجعه به زوج-درمانگر و مواجه شدن با واقعیت، ممکن است تصمیم به طلاق بگیرند، اما افراد زیادی هم هستند که با همکاری درست با درمانگر، موفق می شوند روابطشان را به بهترین نحو بهبود بخشند.

تحقیقات نشان میدهد تعداد زیادی از زوج ها با دلایلی مختلف برای درمان اقدام میکنند.حدود ۴۶% از زوجین خواستار برطرف شدن تعارضات واختلافاتشان بوده اند. ۳۰٪ به دنبال بازیابی رابطه شان بوده اند. ۲۵% از زوج ها نیز از رابطه رضایت داشتند و فقط می خواستند صمیمیت خود را افزایش دهند.

با این توصیف، نیاز نیست که حتما فقط درشرایط بد و بحرانی به سراغ زوج درمانی برویم و همین که انتخاب می کنیم کمک بخواهیم، می تواند نشانه پیروزی و قدرت مان باشد.

البته رسیدن به چنین نگرشی بخصوص برای زوج هایی که فکر می کنند باید مشکلاتشان را به تنهایی و بدون درخواست کمک از دیگران حل نمایند، تا حدودی مشکل است. در واقع چالش عمده این افراد این است که برای بهبود روابط بین فردی شان برنامه ای ندارند، مثلا تمام جوانب یک رابطه پویا برای هر دو زوج مشخص نیست و خودشان هم نمی دانند مشکل از کجا ناشی می شود و هر کسی دیگری را مقصر می بیند. هرچند اکثر مشکلات، جدی وبزرگ نیستند، ولی ایجاد تنش کرده و گویی زوجین زیر ضربات یک بوکسور نامریی قرار دارند و بیهوده می جنگد. به عبارتی، طبیعی است که وقتی زوج ها چیزی را نمی بینند، نمی توانند آن را حل کنند. 

در این میان، زوج درمانگر به آنها کمک می کند که از بیرون و با دیدی چند بعدی به مساله نگاه کنند و با روش های جدیدی روابطشان را بهبود بخشند.

در شرایطی که زوجی بارها سعی کرده اند رابطه شان را بهبود بخشند ولی موفق نشده اند، منطقی به نظر می رسد، حال که هیچ راه مطمئنی برای بهبود روابطشان پیدا نمی شود، زوج درمانی را حتما امتحان کنند.

نگرش های درست و غلط درمورد زوج درمانی - آنسایکو

در مورد ترس از سرزنش کلامی در جلسه درمانی، می توان گفت که هیچ کس نمی تواند تضمین کند که این مساله پیش نخواهد آمد. اما می توان اطمینان داد که پیش آمدن چنین اتفاقی در جلسه، باعث نخواهد شد که زوجین در اتاق درمان احساس امنیت نکنند.

ایجاد حس صمیمیت و ارتباط درمانی گرم با درمانگر برای زوجین مهم است. این مساله هم از نظر روانی به نفع آنها است و هم به بهتر شدن رابطه شان طی درمان کمک می کند.

و اکنون نوبت شماست که برای ما بنویسید چه موانع دیگری بر سر راه زوج ها برای مراجعه به زوج درمانی قرار دارد، تا با بررسی همه موارد، به همراه هم قدم های بزرگتری برداریم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email