درمان اختلالات اضطرابی و عاملی که سبب بهبودی می شود

در طی درمان اختلالات اضطرابی چه عاملی تغییر می کند که سبب بهبودی می شود؟

در تحقیقی که در دانشگاه بوستون آمریکا انجام شد مشخص شد عامل اصلی بهبودی از اختلالات اضطرابی، امید است و این بهبودی در فرایند درمان افزایش می یابد. امید همچنین صفتی است که طبق نظر گالاگر( نویسنده اصلی این مقاله)مقاومت و بهبودی از اختلالات اضطرابی را پیش بینی می کند. امید مکانیسم مهمی برای ترمیم مجدد است تا بیمار به سمت بهبودی سوق داده شود.
گالاگر با روش درمان شناختی رفتاری در یک گروه آزمایشی بالینی ٢٢٣ نفر با اختلالات رایج اضطرابی (اختلال اضطراب اجتماعی، اختلال هراس، اختلال اضطراب منتشر و اختلال وسواس-اجباری) نقش امید در بهبودیشان را بررسی کرد.
در بررسی روند بهبودی بیماران در طول دوره CBT مشخص شد که امید یک عنصر مشترک و یک پیش بینی کننده قوی بهبود بود.
گالاگر گفت: امیدواری ارتباط نزدیکی با سایر ساختارهای مثبت روانشناسی مانند خودکارآمدی و خوش بینی دارد که نشان داده شده است ارتباط مستقیمی با ارتقای تاب آوری و بهبودی از اختلالات عاطفی دارد. گالاگر گزارش می دهد که روان درمانی می تواند منجر به افزایش آشکار امید شود و تغییرات در امید با تغییر علائم اضطراب همراه است.

درمان اختلالات اضطرابی و عاملی که سبب بهبودی می شود - آنسایکو

چرا با بهبودی، امید بالاتر می رفت؟

از نظر روان درمانی، امید بیانگر ظرفیت بیماران در شناسایی استراتژیها یا مسیرهای رسیدن به اهداف است، همچنین انگیزه ای برای پیگیری مؤثر آن مسیرها است. نتایج این مطالعه به طور قابل توجهی نشان می دهد که امید به تدریج در طول دوره CBT افزایش می یابد و امیدواری در کسانی که تحت درمان بودند نسبت به کسانی که در لیست انتظار بودند بیشتر بود.
گالاگر می گوید: “نتایج ما می تواند به درک بهتر از اینکه افراد چگونه بهبود می یابند کمک کند. این چیزی است که متخصصین می توانند آن را نظارت کنند. بعلاوه اگر درمانگر در حال کار با مراجعی است که پیشرفت نمی کند، امید می تواند مکانیسم مهمی برای هدایت بیمار به سمت بهبودی باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email