چگونه با غم و اندوه از دست دادن عزیزانمان مقابله کنیم؟

مراحل اندوه کدامند؟

باید و نبایدهای دوره سوگ کدامند؟

همه می دانیم که مرگ قسمتی از زندگی است، اما وقتی عزیزی از دست می رود، کنار آمدن با آن آسان نیست. عوامل متعددی در شدت غم و اندوهی که فرد احساس می کند نقش دارد. به عنوان مثال، احساساتی که در پی از دست دادن والدین به ما دست می دهد، به احتمال زیاد، شدیدتر از احساساتی است که به دنبالِ از دست دادن یکی از دوستان یا اعضای خانواده، که رابطه نزدیکی با ما نداشته، تجربه می کنیم. یعنی میزان اندوه رابطه ی مستقیمی با میزان رابطه دارد.

مراحل اندوه کدام اند؟

به گفته الیزابت کوبلر راس، اندوه پنج مرحله اصلی دارد و همه افراد تمام مراحل اندوه را تجربه نمی کنند. این مراحل به ترتیب عبارتند از: انکار، خشم، چانه زنی، افسردگی و پذیرش.

وقتی برای اولین بار خبر از دست دادن عزیزی را می شنویم، معمولا آن را انکار می کنیم. یعنی نمی توانیم آن را بپذیریم.

چگونه با غم و اندوه از دست دادن عزیزانمان مقابله کنیم؟ - آنسایکو

از دیگر واکنشهای رایج، عصبانیت است. هنگامی که دیگر نمی توانید اوضاع را نادیده بگیرید، می خواهید کسی را مقصر بدانید. حتی اگر مرگ عزیزتان به دلیل شرایط پزشکی باشد، ممکن است پزشکان را به دلیل قصور در مراقبت مسئول بدانید. یا در یک تصادف رانندگی، حتی اگر دوستتان مقصر باشد، ممکن است راننده دیگر را مقصر بدانید. خشمگین شدن از شخصی که به دلایلی از دست رفته است نیز رایج است؛ حتی ممکن است از خودتان خشمگین شوید.

مرحله بعدی، چانه زنی است. یعنی مدام با خودتان می گویید “اگر فقط”. برای مثال: اگر فقط کمی بیشتر در کریسمس می ماندم، یا اگر فقط کمی بیشتر با او تلفنی صحبت می کردم و… این اتفاق نمی افتاد. با این جملات، خود را بیش از پیش مسئول اتفاقی می دانید که پیش آمده است. در حقیقت، مغزتان به این طریق در پی رهایی از دردی است که تجربه می کنید.

افسردگی، واکنش اندوهناکی است که احتمالاً بیشترین پیوند را با فراق دارد. دو شکل اصلی افسردگی وجود دارد که معمولاً در نتیجه غم و اندوه دیده می شوند. اولی نوعی غم عمیق است که ممکن است برای مدتی طولانی ادامه یابد و دیگری احساسِ شدیدِ تهی بودن است.

مرحله آخر اندوه، پذیرش است. پذیرش به معنای فراموش کردن نیست، بلکه بدین معناست که تمام دردهای ناشی از این فقدان را رها کنیم. وقتی به مرحله پذیرش می رسید، می توانید به عزیزی که دیگر با شما نیست فکر کرده و احساسات مثبت مرتبط با آنها را هم تجربه کنید. یعنی هنوز هم ممکن است احساس غم و اندوه داشته باشید و هر از گاهی دلتنگ شخص از دست رفته شوید، اما قادرید با امید به آینده نگاه کنید.

به احساساتتان اجازه بروز بدهید

اغلب اوقات، بیش از حد رنج می بریم، زیرا احساسات خود را در طی فرآیند سوگواری نادیده می گیریم. این امر ممکن است به این دلیل باشد که مقابله با احساساتمان را خیلی دشوار می پنداریم، یا اینکه از حمایت مثبت کافی برخوردار نیستیم و یا راه مقابله با سوگ را نمیدانیم.

اگر یادگیری چگونگی غلبه بر غم و اندوه را هدف قرار دهید، می توانید با احساساتتان کاملاً در تماس باشید و رفتار سالمی از خود بروز دهید. قرار است در پاسخ به غم و اندوه، احساساتی داشته باشیم و مهم است که آنها را عادی کنیم. این راه آسان یا کوتاه نیست اما باید به یاد داشت که همه چیزهای خوب زمان بر هستند. شما لایق زندگی پر از خوشبختی و آرامش هستید و اجازه ندهید که غم و اندوهی که شما را در بر گرفته آن را از شما بگیرد.

در جستجوی حامی باشید

غم و اندوه احتمالاً یکی از دشوارترین مسائلی است که باید در زندگی تجربه کنیم،  و شاید در فرایند حمایت از همدیگر در غم و اندوه خیلی عالی عمل نکرده باشیم. اما مهم این است که شکل صحیح کمک را پیدا کنیم.

اولین و بارزترین گزینه برای این امر، جستجوی کمک از دوستان یا اعضای خانواده است. این احتمال وجود دارد که آنها از وضعیت شما آگاه باشند و بیشتر مایل باشند که در این زمان سخت به شما کمک کنند. در زمان نیاز به داد آنها برسید و در صورت ارائه کمک به شما، آن را بپذیرید.

حتی ممکن است ذهنتان شما را به این تفکر وا دارد که بهتر است این بار سنگین را به دوش بکشید، اما به آن گوش نکنید. همه ما روزهای سختی را خواهیم داشت که اطرافیانمان می خواهند به ما کمک کنند. دوستان و خانواده می خواهند کمکتان کنند و اگر شما این حمایت را نپذیرید، به خودتان صدمه شدید خواهید زد. اگر با اطرافیانتان راحت نیستید می توانید از گروه های مشاوره کمک بگیرید.

چگونه با غم و اندوه از دست دادن عزیزانمان مقابله کنیم؟ - آنسایکو

داشتن مجله ای برای ثبت خاطرات

بسیاری از افراد داشتن مجله ثبت خاطرات را روش درمانی مفیدی می دانند. این مجله می تواند یک وبلاگ آنلاین باشد که می توانید هر چه را که می خواهید درآن بکشید یا دفتر خاطراتی باشد که احساسات خود و خاطرات شخص از دست رفته را در آن یادداشت می کنید و یا برایش نامه می نویسید.

سعی کنید از تغییرات اساسی جلوگیری کنید

در پی فراق عزیز از دست رفته، طبیعی است که احساس کنید تمام زندگی تان با آنچه که قبلا بوده متفاوت است. زندگی کنونی شما کاملا با آنچه که قبلا بوده فرق می کند و نیاز به زمان دارید تا با شرایط جدید سازگار شوید. تغییرات عمده زندگی، مانند شروع کار جدید یا رفتن به مکان جدید، شاید امری لازم به نظر برسند اما ممکن است برای روند بهبودی تان مضر باشند. دلیل اصلی دوری از تغییرات اساسی این است که باید به مغز تان اجازه دهید تا با شرایط جدید سازگار شود. این کار ضروری است. حتی کوچکترین تغییر در زندگی، می تواند همه چیز را بیش از حد خسته کننده به نظر برساند و این امر، فرایند یادگیری چگونگی مقابله با اندوه را به تعویق می اندازد. بعد از آن خواهید توانست که تغییرات دیگری را ایجاد کنید.

بپذیرید که زندگی برای زندگی کردن است

اگرچه همه موافقیم که زندگی بدون اندوه، بسیار دلپذیر خواهد بود اما حقیقت این است که مرگ بخشی جدایی ناپذیر از زندگی است. این اولین یا آخرین باری نیست که شخصی را که دوستش داریم از دست خواهیم داد. نباید بگذاریم که اندوه زندگی مان را از بین ببرد. باید به خود اجازه دهیم که هیجانات خوب و بد را احساس کنیم و در عین حال سعی کنیم احساس گناه خود را کنار بگذاریم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email