تحقیقات جدید بهداشت روان در مورد ویروس کرونا

یافته های محققان درباره تأثیر بیماری کرونا بر سلامت روان

چند هفته متوالی است که ویروس کرونا در صدر اخبار است. کرونا ویروس بر روی مردم جهان، به ویژه جمعیت آسیب پذیر مانند سالمندان و افراد دارای سوابق و مشکلات پزشکی  تأثیر گذاشته است.

در زمان نگارش این مقاله، سازمان بهداشت جهانی، ابتلاء بیش از ٩٣٠٠٠ نفر، مرگ و میر ٣٢٠٠ نفر در ٧٧ کشور جهان را گزارش داده است. اگرچه افزایش تعداد مبتلایان فشار ایجاد کرده است، اما تلاشهای گوناگونی نیز در بخشهای مختلف به صورت  شبانه روز در حال انجام است تا بیماری را متوقف کنند.

با توجه به ماهیت عفونی و قابلیت انتشار بالای کرونا ویروس، نه تنها افراد مختلف، بلکه جوامع متعددی تحت تأثیر قرار گرفته اند. این ویروس محققان را نیز مجبور نموده است تا آن را از چندین زوایه ارزیابی کنند. آنچه در ذیل آمده است، گزارشی است از چندین تحقیق که محققان بهداشت روان در قسمت روانپزشکی دانشگاه لنست و جاهای دیگر منتشر کرده اند.

١- عوارض قرنطینه چیست و چگونه اثرات آن را کاهش دهیم؟ 

مطالعه تأثیر روانی قرنطینه بر سلامت روان و بررسی عوامل کاهش دهنده اثرات منفی قرنطینه نشان داده است که قرنطینه اثرات منفی بلند مدت بر سلامت روان دارد. 

محققان، یک تحقیق متا آنالیز در مورد تاثیر قرنطینه بر سلامت روان افراد انجام دادند. نویسندگان خاطر نشان کردند که پاسخهای روانشناختی به قرنطینه عمدتاً منفی بوده است. نتایج حاصل از تحلیل مطالعات نشان می دهد که از دست دادن آزادی، ترس از عفونت و طولانی شدن جدایی، محیطی را ایجاد می کند که غالباً باعث ایجاد استرس پس از سانحه، انزوا، بی خوابی و عصبانیت می شود. این نتایج در بین بیماران و کارکنان پزشکی، حتی ماه ها و سال ها پس از قرنطینه مشاهده شد.

تحقیقات جدید بهداشت روان در مورد ویروس کرونا - آنسایکو

محققان این مطالعه چندین تکنیک مهم را برای کاهش خطرات منفی قرنطینه بر بهداشت روان پیشنهاد می کنند. قرنطینه ها باید تا حد امکان کوتاه باشند، در طول مسیر منابع و اطلاعات کافی به آنها داده شود و به نحوی کانالهای ارتباطی افراد را باید بهبود بخشید.

٢- تاثیر ویروس کرونا بر سلامت روان کارکنان پزشکی ووهان چین چه بود؟

محققان این مطالعه، عواقب فاجعه آمیز ویروس کرونا بر سلامت روانی کارمندان پزشکی در ووهان را نشان دادند. در این گزارش مشخص شد کارکنانی که با ویروس مبارزه می کنند، اغلب کسانی هستند که بیشترین فشار را تجربه می کنند. این فشار در قالب کار بیش از حد، انزوا، ناامیدی و حتی تبعیض است که در نهایت منجر به اضطراب، افسردگی و استرس منجر می شود.

با این حال، مسئولین برای رفع این مشکل مجموعه ای از سیاستهای را برای ایجاد سلامت روان کارکنان بهداشت و درمان به اجرا در آوردند. با سازماندهی استراتژی های لجستیکی و ایجاد پلتفرم اطلاعاتی آنلاین برای کاهش فشار بر کارگزاران قدمهای مثبتی برداشتند. برای نظارت و حمایت روانشناختی از کارکنان نیز تیم مداخله گر روانی به محل ارسال شد.

 نویسندگان می گویند که تشکیل تیم های مداخله گر روانی اولین بار برای حمایت روانشناختی از کارمندان مراقبت های بهداشتی توسط چین توسعه یافته است. چرا که کارمندان پزشکی نیاز به آموزش مدیریت استرس دارند.

بررسی مطالعات مرتبط با شیوع سارس در سال ٢٠٠٣ نشان می دهد که کارکنان مراقبت های بهداشتی به حمایت فوری روانشناختی نیاز دارند. این مطالعه در سال ٢٠٠٧ در پاسخ به شیوع سارس سال ٢٠٠٣ منتشر شد. محققان توانستند با بهره گیری از اتفاقات گذشته بهتر بتوانند اتفاقات جدید را مورد تحقیق قرار دهند.

محققان، کارکنان پزشکی دو بیمارستان مراقبت های حاد هنگ کنگ را در طی شیوع بیماری و یک سال پس از آن ارزیابی نمودند. محققان، کارکنان پزشکی که در معرض خطر بالا یا پایین ابتلا به سارس بودند را از نظر استرس، افسردگی و اضطراب مقایسه کردند.

نتایج تحقیق معنی دار بود و نشان داد که کارکنان در معرض خطر بالا، استرس مزمن همراه با سطح بالاتر اضطراب و افسردگی داشتند. محققان پیشنهاد می کنند که کارکنان بخش پزشکی، آموزش مدیریت استرس را برای کاهش پیامدهای سلامت روان از شیوع بیماری را دریافت کنند.

نتایج تحقیقات:

  • از تیم های سلامت روان جهت سازماندهی و مراجعه به بیماران و کارکنان مراقبت های بهداشتی و ارائه خدمات روانی درخواست کمک شود.
  • انتشار سریع و دقیق اطلاعات به کلیه افراد درگیر در ترس و نااطمینانی.
  • باید خدمات مشاوره ای آنلاین ایمن و در دسترس به عنوان راهی برای مراقبت سریع از سلامت روان ایجاد شود.
  • پیشنهاد می شود غربالگری سلامت روان بیماران و کارکنان پزشکی انجام شود تا اضطراب، افسردگی و خودکشی آنان  بررسی شود.

تحقیقات جدید بهداشت روان در مورد ویروس کرونا - آنسایکو

آنسایکو چه می تواند انجام دهد؟

قبل از همه توصیه می شود که با حفظ آرامش خود اطلاعات را از منابع معتبر به دست بیاورید. آنسایکو برای حمایت از سلامت روان هم افراد درگیر در اضطراب و ترس، هم متخصصان در معرض خطر خدمات روانشناختی آنلاین ارائه می دهد. علاوه بر کارگاههای آموزشی آنلاین، بیش از ۴٠ متخصص آماده اند تا کمک های تخصصی به صورت مشاوره آنلاین ارائه دهند.

کافی است با مراجعه به سایت www.onpsycho.com با انتخاب مشاور و روانشناس خود و رزرو وقت، قدمی بزرگ جهت حل مشکلتان بردارید. جهت دریافت مشاوره و خدمات درمانی نیازی به بیرون رفتن از منزل نیست و تنها گوشی، لپ تاپ، کامپیوتر یا تبلت متصل به اینترنت کافی است.

به کسانی که اکنون درگیر اضطراب یا ترس کرونا هستند، توصیه می شود کارگاه های آنلاین اجرا شده آنسایکو را در یوتیوب و آپارات ببینید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email