آیا روش های نوین غیر دارویی برای مدیریت علائم ADHD وجود دارد؟

چگونه می توان با روشهای غیر دارویی مدیریت ADHD را آسان نمود؟

با چه روش های کمک مدیریتی ADHD آشنا هستید؟

آیا روش های غیر دارویی فرد را از مصرف دارو بی نیاز می کند؟

ADHD یا اختلال نقص توجه و بیش فعالی مشکلی است که زندگی میلیون ها کودک و بزرگسال را تحت تأثیر قرار داده  است. آمارهای اخیر نشان داده اند که ۴.۴٪ از بزرگسالان در ایالات متحده ADHD هستند. علیرغم این آمار، تنها درصد کمی از بزرگسالان به دنبال درمان هستند.

زندگی با ADHD قطعاً همیشه آسان نخواهد بود. ADHD تمرکز را دشوار می کند و حتی می تواند منجر به مشکلاتی در حافظه شود. اگر فرد وقت کافی برای معالجه مناسب اختصاص ندهد، احتمالاً در طی روز در کارش دچار حواس پرتی خواهد شد.

شما می دانید که کمک های پزشکی مناسب چقدر مهم هستند. اگر پزشک شما را ADHD تشخیص دهد, می توانید از روشهای درمانی در مدیریت علائم تان کمک بگیرید. برای اکثر افراد، ترکیبی از دارو و درمان های دیگر به کار می رود. همچنین افراد زیادی هستند که دوست دارند از برنامه های مفید ADHD در تلفن های هوشمند خود استفاده کنند تا با کمک آنها بتوانند تکالیف خود را انجام دهند.

آیا روش های نوین غیر دارویی برای مدیریت علائم ADHD وجود دارد؟ - آنسایکو

در زیر برخی از بهترین و معتبرترین برنامه های ADHD موجود در بازار معرفی می شوند. برخی از آنها با هزینه و برخی دیگر کاملاً رایگان هستند. با بررسی مزایای هر برنامه، قادر خواهید بود تصمیم بگیرید که آیا آنها ارزش استفاده دارند یا خیر.

Asana یکی از محبوب ترین برنامه های مفید موجود در بازار برای ADHD است. این برنامه رایگان هم برای iOS و هم در فروشگاه Google Play وجود دارد. شما قادر خواهید بود به صورت مجازی لیستی از قدمهای لازم  برای انجام کاری را ایجاد کنید و حتی جزئیات مهم مانند تاریخ ها را نیز اضافه کنید تا در موعد مقرر که تا آنجایی که ممکن است به شما اطلاعات بیشتر بدهد. یک نکته مثبت که این برنامه را از یادداشت برداری معمولی متمایز می کند این است که آن می تواند یک تجربه مشترک باشد. شما در واقع می توانید از این برنامه در یک محیط حرفه ای برای همکاری با همکاران خود استفاده کنید. می توانید وظایف را به افراد اختصاص دهید یا لیست ها را به اشتراک بگذارید. در واقع بسیار آسان و راحت می توان با یک یاداوری گر تصویری بر زمان مورد نیاز بر فعالیت های خود متموکز شد.

برنامه دیگر Due است که در بین نوجوانان با اختلال ADHD بسیار محبوب شده است. این برنامه ساده به شما این امکان را می دهد تا یادآوری هایی را برای خودتان تنظیم کنید تا بتوانید تمام تکالیفی را که برای انجام وظیفه ای نیاز دارید انجام دهید. آن می تواند چیزی ساده ای مانند مصرف دارو تا یادآوردی  لباس های شسته شده در خشک کن باشد. این برنامه با یادآوری اینکه چه کاری باید در چه مواقعی انجام شود کمک می کند تا وظایف خود را انجام دهید. اگر یاداوری در گوشی خود را نادیده بگیرید،  یاداوری هر ده دقیقه یکبار تکرار خواهد شد. این کار باعث می شود تا تمرکز روی فعالیتهای روزمره را حفظ کنید.

RescueTime  برنامه دیگری است برای اینکه اطمینان پیدا کنید که وقت زیادی را در تلفن یا رایانه خود تلف نمی کنید. بسیاری از این افراد زمان مفید زیادی را هر روز با گشتن در وسایل شخصی شان تلف می کنند. این برنامه مفید می تواند به شما کمک کند تا محدودیت هایی را برای خود تعیین کنید به گونه ای که تنها زمان مشخصی را بصورت آنلاین و یا به گوش دادن به تلفن خود صرف کنید. با نزدیک شدن به محدودیت زمانی تعیین شده خود، در یک دستگاه خاص، می توانید یک هشدار از طریق تلفن همراه دریافت کنید.

آیا روش های نوین غیر دارویی برای مدیریت علائم ADHD وجود دارد؟ - آنسایکو

Brain Focus یکی دیگر از برنامه های رایگان و ضروری برای افرادی است که اختلال ADHD یا مشکل حواسپرتی دارند. در دنیای مدرنی که حجم بالایی از اطلاعات به سمت فرد ارسال می شود، تلفن های هوشمند می توانند مانع دیدن بخشی از اطلاعات شود. جلوگیری از وسوسه دیدن آنچه در جهان اتفاق می افتد اغلب دشوار است. به همین دلیل است که Brain Focus  با قفل کردن برنامه های خاص به شما کمک می کند تا تمرکز بر فعالیتهایتان داشته باشید.

Todoist یکی دیگر از برنامه های رایگان است که  مشابه با برنامه های ذکر شده در بالا است. شما می توانید لیست هایی را در Todoist ایجاد کنید که به شما کمک می کند تا وظایفی را که برای انجام کاری نیاز دارید بتوانید پیگیری کنید. همچنین می توانید یادآوری هایی را برای خودتان تنظیم کنید که در صورت نیاز هنگام انجام کار برایتان ارسال شود. آن طوری طراحی شده است  تا بتوانید خود را بر روی موارد مهم متمرکز کنید. شما حتی می توانید بهره‌وری کلی خود را ردیابی کنید و ببینید که چه تعداد فعالیت را انجام داده اید. اگر به دلیل ADHD در تمرکز روی مسائل خود مشکل دارید، Todoist یک برنامه مفید برای شما خواهد بود.

مدیریت ADHD می تواند ساده تر باشد

در مدیریت ADHD نیازی به احساس نبرد مداوم نیست. روزهایی وجود دارند که اوضاع دشوارتر از حد معمول است. با این وجود، ترکیب ابزارهای مفید مانند موارد بالا با دارو درمانی به شما امکان می دهد با ADHD راحت زندگی کنید. حفظ احساس تمرکز معمولاً سخت ترین قسمت زندگی یک ADHD است. این برنامه ها کار را راحتتر می کنند تا از حواس پرتی جلوگیری شود. بسیاری از افراد هر روز از برنامه هایی مانند این موارد استفاده می کنند و استفاده از آنها بستگی به نوع نیاز شما دارد و اینکه این برنامه ها می توانند شما را متمرکز نگه دارند؟!

لازم به ذکر است  که این برنامه ها جایگزینی برای معالجه پزشکی نیستند. برای مدیریت علائم، بیشتر افراد مبتلا به ADHD به دارو و درمان نیاز دارند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email