تاثیر لحن کلام مادر در ایجاد رابطه مادر با کودک و نوجوانش

آیا شما نیز از آن دسته افرادی هستید که شاکی هستید که نوجوانانتان به صحبتهای شما گوش نمی دهند؟ به کودکتان بارها می گویید تکالیفت را انجام بده اما اهمیتی نمی دهد؟ یا به عنوان معلم نمی توانید در شاگردانتان انگیزه کافی برای یادگیری ایجاد کنید؟ حتی در ارتباطاتتان نمی توانید موفق و تاثیر گذار باشید؟ و…

این مقاله می تواند به شما کمک کند پی به عامل مهمی ببرید که با وجود اثر گذاری بالایش ممکن است تا به حال، از آن غافل بوده اید.

آن چیزی نیست جز لحن صدایتان بله لحن یا تن صدا

چگونه؟

با ما همراه باشید.

در تحقیقی که در دانشگاه کاردیف با نمونه ای بیش از ١٠٠٠ نفر نوجوان ١۴-١۵ ساله انجام شد، محققان دریافتند مادرانی که با لحن کنترل کننده و فشارزا با نوجوان خود صحبت می کنند موجب احساسات منفی شدید در آنان شده که مانع ایجاد رابطه نزدیک می شوند، در صورتی که حتی لحن خنثی این اثر مخرب را نداشته و احساسات مثبت و منفی کمتری را در فرزندان به وجود آورده و کمتر باعث ایجاد فاصله شده است.

تاثیر لحن کلام مادر در ایجاد رابطه مادر با کودک و نوجوانش - آنسایکو

محققان برای سنجش اثربخشی لحن کلام از کلمات یکسان با لحن متفاوت استفاده کردند و نشان دادند که لحن کلام چه اثر قوی در روابط دارد. نوجوانان مادران، با لحن فشارزا با مادران خود کمتر همکاری می نمودند و برای درخواست های مادرانشان کمتر تلاش می کردند.

محققان توصیه می نمایند اگر می خواهید با نوجوان خود مفیدترین شیوه گفتگو را داشته باشید، مهم است که به جای کلام کنترل گر،از کلام با لحن حمایت گرانه استفاده کنید تا حس تشویق و حمایت از انتخاب را به نوجوانتان منتقل کنید و این دستورالعمل را حتی به هنگام احساس فشار و خستگی به راحتی فراموش نکنید چرا که در واقع لحن صدای مادر پاسخ های عاطفی نوجوان و رفتار وی را متاثر می سازد.

نکته قابل تامل دیگر این تحقیق برای معلمان است تا  به اهمیت لحن خود در ایجاد انگیزه در شاگردانشان پی ببرند. وقتی معلمان نیز از لحن فشارزا استفاده نکنند و به لحن حمایت گرانه و تشویق گرایانه خود بیشتر اهمیت بدهند موجب تشویق شاگردان شده و آنان با شادی بیشتر، برای یادگیری تلاش خواهند نمود. در واقع عبارات کنترل گر و فشارزا آنها را مجبور به عمل می کند .اما عبارات حمایتگرانه که حس استقلال و حس حق انتخاب را به آنها منتقل می کند این امکان را به آنها می دهد تا برای ابراز وجود خود فرصتی داشته باشند.

تاثیر لحن کلام مادر در ایجاد رابطه مادر با کودک و نوجوانش - آنسایکو

آنچه آنان اثبات کرده اند این است که صدای ما خیلی قدرتمند است و انتخاب لحن مناسب در مکالمات بسیار مهم است.

این نتیجه به قدری جالب بوده که محققان در پی بررسی چگونگی تاثیر لحن بر روی پاسخ های فیزیولوژیکی مثل ضربان قلب یا واکنش های پوستی و … هستند و اینکه این واکنش چقدر ماندگار خواهد بود.

برگرفته از مقاله  Dr. Netta Weinstein, from Cardiff University

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email