نشانه های اضطراب اجتماعی که غالبا نادیده گرفته می شوند

شاید تاکنون اختلال اضطراب اجتماعی را ترس و اضطراب شدید در موقعیت های اجتماعی می دانستید که بسیاری از جنبه های زندگی فرد را مختل نموده و کیفیت زندگی فرد را به شکل چشمگیری کاهش می دهد. در این مقاله شما را با ۵ نشانه از اختلال اضطراب اجتماعی آشنا خواهیم نمود که غالبا نادیده گرفته می شوند.

١- اضطراب اجتماعی بر خلاف تصور عموم فقط لرزیدن، ترسیدن و عرق کردن در مقابل دیگران نیست و بسیار فراتر از ترس از صحبت در انظار عموم است. با وجودی که برای خیلی از افراد این حالت علامت مرکزی است اما همه افراد این علامت مرکزی را نشان نمی دهند. برخی از افراد مبتلا به این اختلال ممکن است از صحبتی کوتاه، ارتباط چشمی، نوشتن ایمیل، برقراری تماس تلفنی، صحبت کردن در کلاس، غذا خوردن در مقابل دیگران و یا انجام ورزشهای گروهی وحشت داشته باشند در حالیکه هیچگونه نگرانی از صحبت مقابل عموم  نداشته و ممکن است حتی آن را دوست داشته باشند.
چون خیلی از این افراد ترس از صحبت در جمع را ندارند شک دارند که آیا اختلال اضطراب اجتماعی دارند یا نه؟ و به این علت درمان خود را حتی تا ده سال ممکن است به تعویق اندازند.

نشانه های اضطراب اجتماعی که غالبا نادیده گرفته می شوند - آنسایکو

٢- اختلال اضطراب اجتماعی فراتر از ترس از ارزیابی منفی است.
بر خلاف تصور عموم که فکر می کنند این افراد ترس از ارزیابی های منفی و توجه به نقص های خود دارند اما بسیاری از این افراد ترس از بازخورد مثبت و در مرکز توجه قرار گرفتن دارند. مثل ترس از انتخاب شدن برای کاری خوب و دریافت جایزه.
در واقع آنها فکر می کنند حتما اشتباهی رخ داده که آنها مورد ستایش قرار گرفته اند و به زودی به عنوان کلاهبردار شناخته خواهند شد.

٣- اضطراب اجتماعی در واقع ترس از گذشته و آینده است.
وقتی ما به نگرانی ها فکر می کنیم عملا نگران آینده هستیم. اما این افراد به وفور نگران اتفاقات گذشته هستند و مدام نشخوار می کنند. موقعیتی در گذشته را در ذهن خود قرار میدهند و مکررا آن را تکرار می کنند و بارها به آن پاسخ می دهند. مثلا اگر حرف اشتباهی زده باشم چی؟ اگر از من خوشش نیامده باشد چی؟ به این فرم نشخوار” پردازش پس از رویداد” می گویند. آن تکرار فکر درباره گذشته و نگرانی درباره آینده است. و در این چرخه گیر می افتند. اگرچه خلاصی از این تسلسل سخت است اما درمان شناختی رفتاری کمک کننده است.

نشانه های اضطراب اجتماعی که غالبا نادیده گرفته می شوند - آنسایکو

۴- اضطراب اجتماعی معادل درونگرایی نیست.
درون گرایی یا برون گرانی به میزان نیاز فرد به تعامل اجتماعی اشاره دارد در حالیکه ربطی به ترس و نگرانی ندارند.
افراد با نیاز بالاتر به روابط اجتماعی برونگرا و با نیاز کمتر درونگرا نامیده می شوند.
برای آنها لذت بردن یا نبردن از ارتباط اجتماعی مطرح است برخلاف افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی که ترس و نگرانی از اجتماع دارند.

۵-اضطراب اجتماعی همیشه به راحتی قابل مشاهده نیست. همیشه اینگونه نیست که این افراد از تعامل اجتماعی فرار کنند بلکه ممکن است به شکل دیگری خود را نشان دهد مانند رفتارهای بی ساختار در تعاملات اجتماعی مثل کوتاه صحبت کردن در مهمانی.
این نوع رفتارهای اجتنابی مشکل زا هستند چون وابستگی ایجاد می کنند. بیشتر زمانها فرد از آنها استفاده می کند و در آینده نیز استفاده خواهد کرد و به مرور باعث اضطراب بیشترشان می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email