راهکارهایی برای مقابله با استرس شغلی

چگونه با استرس شغلی کنار می آیید؟

آیا توانسته اید استرس کار را تحت کنترل خود در آورید یا اینکه تحت کنترلتان قرار داده است؟ 

اگر آمادگی دارید، با انجام یک تست آگاه شوید استرس شغلی دارید یا خیر.

فرض کنید پیش نویسی را نوشته و به همکار خود داده اید تا آن را بخواند و نظرش را بگوید اما بعد از دو روز هنوز جوابی نشنیده اید. چه فکر هایی به ذهن شما خطور می کند؟ 

آیا افکاری مانند چون کارمند خوبی نیستم جوابم را نمی دهد، آنقدر بد نوشته ام که ارزش جواب دادن ندارد و … به ذهنتان خطور کرد؟ 

اگر این گونه است، باید گفت متاسفانه شما از افکار خود تخریبی رنج می برید و بهتر است سریع تر به فکر حل آن باشید. در این نوع تفکر، که نشخوار ذهنی نامیده می شود، فرد به جای تمرکز بر راه حل، بر خودِ مشکل متمرکز می شود.

راهکار چیست؟ 

اول اینکه خوشبینی تان را تقویت کنید و دوم اینکه بر زمان حال متمرکز شوید. طبق گفته توکی دیویس، روانشناس و بنیان گذار موسسه بهزیستی برکلی، خوش بینی مانند عضله است و به خودی خود قوی نمی شود، اما با آموزش صحیح می توان آن را تقویت کرد. همچنین، بر اساس نظر روانشناسان دانشگاه هاروارد، از طریق تمرکز بر زمان حال، می توان ذهنی شاد داشت. حال آنکه، طبق تخمین آنها، ما فقط نیمی از وقتمان بر زمان حال تمرکز می کنیم.

و نیز می توانید یاد بگیرید ذهنتان را به زمان حال برگردانیده و جلوی نشخوار ذهنی را بگیرید.

راهکارهایی برای مقابله با استرس شغلی - آنسایکو

اما چگونه؟ 

١– اولین قدم برای برخورداری از احساسی بهتر این است که متوجه تحریفات شناختی خود شوید؛ ترفندهای کثیفی که مغزتان به وسیله آنها شما را به بازی می گیرد. روانشناس مشهور مارتین سلیگمان سه مورد از خطاهای شخصی را که ما تمایل داریم بعد از یک رویداد منفی به آنها توجه کنیم، شناسایی کرد که به سه P مشهورند:

اولین P = شخصی سازی: فکر کردن به اینکه این پیشامد به کلی تقصیر شماست. 

دومین P = فراگیری: اینکه تجربه منفی را تجربه ای با اثرات فراگیر می بینید یا محدود و اختصاصی؟ یعنی فکر می کنید این تجربه منفی بر کل زندگی تان اثر می گذارد یا نه؟ 

سومین P = ماندگاری: اینکه هنگام مواجهه با تجربه ای منفی، آن را گذرا می بینید یا ماندگار. یعنی می خواهید برای همیشه اینگونه (مثلا بد) احساسش کنید یا خیر.

٢- به P ها فرصت عمل ندهید! چنانچه حس کردید گرفتار وسواس فکری شده اید، به سرعت در افکارتان تجدید نظر کنید. در اینجا چند ایده آورده شده است:

به جای اینکه فوراً فکر کنید که من به فلان دلیل مشتری را از دست دادم، سعی کنید به طور عینی تر ببینید که چه اتفاقی افتاده است. (شخصی سازی).

در مورد هر پروژه ای، مسائلی به وجود خواهد آمد که خارج از کنترل شما خواهند بود، با مرور اشتباهات در ذهن خود، همه چیز را به خودتان نسبت ندهید. ضمنا بعید است که اشتباهی کوچک زنجیره ای از واکنش ها را ایجاد کند که به فاجعه ختم شود (فراگیری).

ماندگاری کلمات همیشه و هرگز بسیار بالاست. این دو کلمه را حذف کنید (ماندگاری). به جای فکر کردن به اینکه من هرگز طراح خوبی نخواهم بود، با خود بگویید رئیس من از صفحه ای که ایجاد کرده ام خوشحال نیست. دفعه بعد روی یک رویداد و توانایی تان  برای پیشرفت در آن زمینه، بیشتر تمرکز کنید: این بهترین کاری نبود که از دستم بر می آمد، اما می توانم مهارت های بیشتری را یاد بگیرم و پیشرفت کنم.

راهکارهایی برای مقابله با استرس شغلی - آنسایکو

٣- از دیدگاه فرد دیگری به مشکل تان نگاه کنید با خود بگویید به این شخص که در موقعیت مشابه من قرارگرفته، چه توصیه ای می توانم بکنم؟

این سوال مجبورتان می کند که از الگوی تفکر منفی خارج شوید.

۴- از آنجایی که عوامل استرس زا به دو دسته بیرونی و درونی تقسیم می شوند، وقتی دچار اضطراب می شوید باید این گفته والتر اندرسون را به خود یاد آوار شوید که “هیچ چیز نمی تواند سریعتر از اقدام کردن، استرس را کاهش دهد.” پس دست به عملی بزنید.

۵- در هنگام مواجه با مشکلات، انواع صداها در سر مان می پیچد. اما این شما هستید که انتخاب می کنید به کدام صدا گوش دهید و چگونه به آن پاسخ دهید. با ماندن در زمان حال و توجه به آنچه در کنترل تان است، ایمنی روانی خود را در مقابل استرس تضمین کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email