کشف یکی دیگر از عوامل ایجاد افسردگی فصلی

آیا کوتاه شدن روز منجر به افسردگی می شود؟

غیر از کم بودن نور، کاهش سروتونین و افزایش ملاتونین، کدام عامل ناشناخته در افسردگی فصلی نقش دارد؟

چرا برای خوشحال بودن نیاز به نور داریم؟

آیا آخرین قطعه معمای افسردگی فصلی، می تواند یافته ارائه شده در این مقاله باشد؟

قبلا اکثر دانشمندان تصور می کردند که وقتی نور به شبکیه می رسد، فقط دو نوع سلول میله ها و مخروط ها به آن پاسخ می دهند. اما هاتار و بارسون فکر کردند سلول های حساس به نور دیگری نیز وجود دارند که هنوز ناشناخته مانده اند. آنها در نتیجه سالها تلاش دریافتند که نوع سومی از گیرنده های نور وجود دارند که حاوی ماده ای حساس به نور به  نام ملانوپسین هستند و در میله ها و مخروط ها یافت نمی شود. این گیرنده ها با وجودی که قسمتی از شبکه بینایی نیستند اما به نور واکنش نشان می دهند. در واقع، بارزترین عملکرد آنها همگام سازی ساعت داخلی مغز با تغییراتِ در میزان نورِ روزانه بود. بسیاری از دانشمندان فرض کردند که این عملکرد شبانه روزی، افسردگی فصلی را تبیین می کند.

کشف یکی دیگر از عوامل ایجاد افسردگی فصلی - آنسایکو

اخیرا دو مطالعه نشان دادند اینکه احساس خوشحالی یا غمگینی کنیم به نقش یک مدار مغزی بر می گردد که سلول های مخصوص سنجش نور در شبکیه را به نواحی مغزی متصل می کند. این سلول ها وقتی تشخیص می دهند که روزها کوتاه تر شده اند، سیگنال هایی به مغز ارسال می کنند که می توانند موجب احساس غمگینی یا افسردگی شوند. جروم سانس، استاد علوم اعصاب دانشگاه براون، می گوید: “بسیار محتمل است که این مسیر در مواردی مانند افسردگی فصلی نیز وجود داشته باشد”. چند هفته قبل از ارائه این تحقیق در همایش علوم اعصاب، تیم دیگری از دانشگاه براون مطالعه‌ای را منتشر کرد که حاکی از وجود مدار بسیار مشابه در موش نیز بود. این مطالعات این استدلال قوی را ارائه می دهند که تغییرات خلق و خوی فصلی، که از هر پنج نفر یک نفر را درگیر می کند، دلیل بیولوژیکی دارد و نور درمانی را به عنوان درمان مناسبی برای افسردگی فصلی پیشنهاد می دهند. کشف این مدار مرتبط بین چشم و مغز و اثر گذاری آن بر خلق و خو، نتیجه چندین دهه تلاش برای درک رابطه بین  نور و خلق و خو بوده است. هاتار، استاد علوم اعصاب دانشگاه براون، می گوید: “این آخرین قطعه معما است”.  عده ای بر این باور بودند که با کاهش نور خورشید، عملکرد ساعت زیستی مختل شده و منجر به کاهش سطح سروتونین و افزایش ملاتونین می شود که افسردگی را به دنبال دارد. اما شواهد علمی قوی در اثبات ادعای آنها وجود نداشت. در عوض، تیم هارتا مشخص کردند که یک مسیر مستقیم بین گیرنده های نوری در نواحی شبکیه و مغز وجود دارد که بر خلق و خو تاثیر می گذارد.

با آزمایشی بر روی موش، هنگامی که این سلول ها حضور داشتند، یک چرخه کوتاه شده مصنوعی متشکل از نور و تاریکی باعث ایجاد افسردگی در موش شد. اما وقتی تیم با استفاده از ابزارهای اصلاح ژن، سلول ها را حذف کردند، موش دچار افسردگی نشد.

سانز پس از کشف مسیر جدیدی که بین شبکیه و مغز در موش ها وجود داشت، شیفته آن شد و تصمیم گرفت چیزی مشابه آن را در مغز انسان جستجو کند.

تیم سانز، جوانان را در دستگاه MRI قرار داده و فعالیت مغز آنها را در معرض میزان نورهای مختلف اندازه گیری کردند. این امر به تیم اجازه می داد تا مناطقی از مغز را شناسایی کنند که به نظر می رسید سیگنال هایی از گیرنده های نوری را که هارتا و برسون کشف کرده اند، دریافت می کردند. دو قسمت از این مناطق شامل قسمت های جلوی مغزی بودند که در بسیاری از تحقیقات مشخص شده بود در افسردگی و سایر اختلالات عاطفی موثرند.

کشف یکی دیگر از عوامل ایجاد افسردگی فصلی - آنسایکو

این یافته با مناطق کشف شده در موش منطبق بود و هارتا تقریبا مطمئن شد این مدار در افسردگی نقش دارد اما به تایید نیاز دارد. حال او می خواهد به این سوال پاسخ دهد که چرا تکامل، مغزی را ایجاد می کند که به این شکل فعالیت می کند؟

شما می دانید چرا به نور احتیاج دارید؟ باید فهمید چرا برای شاد بودن به نور نیاز داریم؟

ضمنا او به افرادی که غمگین یا کم انرژی هستند، توصیه می کند ناهارشان را بیرون میل کنند. این کار به تنظیم روحیه شان کمک می کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email