چه افرادی رفتار پر خطر جنسی انجام می دهند؟ چرا؟

به نظر شما چه افرادی خود را درگیر رفتار جنسی پر خطر می کنند؟ چرا؟

رفتار جنسی پرخطر چیست؟

آیا انجام این رفتارهای پرخطر خودخواسته است یا ناآگاهانه؟ چرا؟

انسان موجودی است که بر خلاف دیگر موجودات، نه تنها برای تولید مثل، بلکه برای ایجاد رابطه و پیوند صمیمانه نیز از رابطه جنسی بهره می جوید و معمولا به دنبال شریک جنسی پایدار است.

در جامعه مدرن، افراد بنا به دلایلی، معمولا به دنبال تک همسری پایدار هستند. از جمله این دلایل عبارت اند از: داشتن یک شریک متعهد و ثابت در زندگی، یک منبع قابل اعتماد عاطفی و محافظت از شیوع عفونت های مقاربتی (STI).

با این حال، بسیاری از افراد، درگیر رفتارهای جنسی می شوند که آنها را در معرض خطر ابتلا به عفونت های مقاربتی قرار می دهد; مانند داشتن چندین شریک جنسی همزمان و درگیر شدن در رابطه جنسی بدون کاندوم. هر یک از این رفتارها شانس ابتلا به STI را افزایش می دهد و این خطر زمانی به اوج می رسد که افراد هر دو را با هم انجام می دهند.

چه افرادی رفتار پر خطر جنسی انجام می دهند؟ چرا؟ - آنسایکو

این سوال مطرح است که چرا افراد حتی زمانی که خطرات را کاملاً درک می کنند، باز هم درگیر رفتارهای پرخطر جنسی می شوند؟

تاکنون تحقیقات زیادی درباره این موضوع منتشر شده، اما نتایج متناقض بوده است. برای روشن شدن این مسئله، کیم و میلر، از محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، در مقاله ای که اخیراً در ژورنال Health Psychology منتشر شده است، با جمع آوری مطالعات متعدد و روش متا آنالیز به بررسی این مساله پرداخته اند.

از جمله نظریه های قدرتمند و موثر در روابط عاطفی صمیمانه، نظریه دلبستگی است که بیان می کند نحوه روابط عاطفی والدین و نوزاد تعیین کننده الگوی روابط فرد در بزرگسالی است.

طبق مطالعات، دو سوم نوزادان آمریکایی با مراقبان خود دلبستگی ایمن دارند و می آموزند که مادرشان به نیازهای آنان پاسخ ویژه می دهد و یاد می گیرند هر دو شایسته عشق هستند و دیگران نیز منبعی قابل اعتماد برای عشق اند. اما یک سوم این کودکان می آموزند که والدینشان پاسخگوی نیازهای آنان نیستند و تنها در صورتی که خیلی تقاضا و اصرار کنند، مادر به آنها توجه می کند و در نهایت، سبک دلبستگی آنها اضطرابی خواهد بود. دسته ای از این افراد نیز یاد می گیرند که چون والدین به نیازهای آنها توجه نمی کنند، پس بهتر است سر جای خود آرام شوند و به سبک دلبستگی اجتنابی می رسند.

سبک های دلبستگی در بزرگسالی نیز مورد تحقیق قرار گرفته است. افراد با سبک دلبستگی اضطرابی، در روابط صمیمانه شان، چسبنده، نیازمند و بی اعتماد اند و افراد مهم زندگیشان را به یکباره رها می کنند تا این باور خود که آنها شایسته عشق نیستند را تقویت کنند. در مقابل، بزرگسالان با سبک دلبستگی اجتنابی، تمایل دارند که از رابطه عمیق هیجانی با دیگران پرهیز کنند، زیرا آنها را منبعی غیر قابل اعتماد برای عشق می دانند، بنابراین روابطشان سطحی است.

محققان این تحقیق ثابت کردند که سبک های دلبستگی نقش مهمی در رفتارهای پرخطر جنسی دارند. آنها پیش بینی کردند که افراد با سبک دلبستگی ایمن به رابطه طولانی مدت تک همسری علاقه دارند، در حالیکه بزرگسالان با سبک دلبستگی ناایمن احتمال دارد همزمان چندین شریک جنسی داشته و از کاندوم نیز استفاده نکنند. نتیجه متا آنالیز از این فرضیه حمایت کرد اما با پیچیدگی های جالب توجهی.

چه افرادی رفتار پر خطر جنسی انجام می دهند؟ چرا؟ - آنسایکو

یافته کلیدی این بود که بزرگسالان دلبسته ناایمن، خواه از نوع اضطرابی یا اجتنابی، نسبت به افراد دارای سبک دلبستگی ایمن، تمایل بیشتری به داشتن چندین شریک جنسی در دوران حیاتشان داشتند. یعنی سبک دلبستگی عامل اصلی در تک همسری یا چند همسری بود. با این حال، وقتی صحبت از رابطه جنسی بدون کاندوم می شود، رفتار بزرگسالان با سبک دلبستگی ناایمن( اضطرابی، اجتنابی) بر اساس نحوه طبقه بندیشان متفاوت می شوند. بزرگسالان با دلبستگی اجتنابی، معمولاً رابطه جنسی “ایمن تر” را تجربه می کردند و در رابطه جنسی کاندوم استفاده می کردند اما بزرگسالان با دلبستگی اضطرابی با وجود خطر STI تمایل بیشتری به رابطه جنسی بدون کاندوم داشتند.

بزرگسالان با دلبستگی ایمن احساس خودارزشی برای عشق داشتند و به دیگران اعتماد می کردند تا عشق مورد نیازشان را تامین کنند و با تکیه بر این ذخیره عاطفی به مقابله با مشکلاتی که در ازدواج به وجود می آمد، می پرداختند. در عوض، بزگسالان با دلبستگی ناایمن، برای تامین عشق مورد نیازشان به دیگران اعتماد نمی کنند. افراد با دلبستگی اضطرابی احساس بی ارزشی برای عشق دارند و تمایل بیشتری داشتند که خود را در معرض رفتار پر خطر قرار دهند تا نوعی از رابطه صمیمانه با دیگران را ایجاد کنند. به همین دلیل، ممکن است وقتی شریک جنسی شان خواهان این نوع رابطه جنسی پر خطر باشد، آن را انجام دهند. برعکس، افراد با سبک دلبستگی اجتنابی، ممکن است مشتاقانه وارد چندین رابطه شوند تا به نهایت لذت جنسی که می توانند به دست بیاورند، برسند اما حاضر نیستند سلامت خود را به خطر اندازند. بنابراین در سبک زندگی معقول خود، سکس ایمن تر را تمرین می کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email