آیا تا به حال احساس کرده اید که نیاز است گاهی با خود خلوت کنید؟

آیا تا به حال احساس کرده اید که نیاز است گاهی با خود خلوت کنید؟ 

چرا بایستی زمانی را برای تنها بودن با خود پیدا کرد؟

چرا افراد گاهی اوقات با تمام تمایلی که به خلوت کردن با خود دارند، از آن اجتناب می ورزند؟

تنها ماندن چه مزایایی برای اشخاص دارد؟ 

چگونه با خود خلوت کنیم؟ 

با وجودی که تنها بودن گاهی می تواند آسیب رسان و حتی برای سلامتی مضر باشد، با خود خلوت کردن لزوما بد نیست و حتی برخی متخصصان بر این باور اند که خلوت با خود می تواند در بهبود روابط اجتماعی، رشد خلاقیت، ایجاد اطمینان، کشف علایق تازه و ابراز ایده های جدید بدون نگرانی از دیدگاه دیگران، کمتر خجالتی بودن و تنظیم هیجانات، مفید باشد و کمک کند تا افراد در شرایط نامطلوب، بهتر برخورد کنند. به گفته توی وینگوین استاد یار دانشگاه دورهام، “نمی توان گفت تنهایی همیشه خوب است، اما می تواند خوب باشد”. امیلی روبرت میگوید: “نکته کلیدی این است که در صورتی از پاداش های تنهایی بهره مند می شوید که زمان درستی را برای تنهایی انتخاب کرده باشید. و منظور از آن، کسب مهارت در شناخت لحظاتی است که برای تجدید قوا و تأمل، به تنها ماندن نیاز دارید؛ به گونه ای که می تواند کمک کند تا احساسات و تجربیات منفی مانند استرس و فرسودگی شغلی را بهتر کنترل کنید”.

چرا تنها به سر بردن دشوار است؟

رابرت کوپلان، روانشناس رشد و استاد روانشناسی دانشگاه کارلتون، می گوید: “از نظر تاریخی، دیدگاهی منفی نسبت به تنهایی وجود دارد، چرا که گاهاً از آن به عنوان نوعی مجازات استفاده می شود. مشکل این جاست که ما نیز اغلب فراموش می کنیم که گاهی تنهایی نیز انتخابی آگاهانه است و لازم نیست که حتما تمام وقت باشد. تصور اینکه افراد می توانند این دو (خلوت کردن و با جمع بودن) را با هم تجربه کنند، برای عده ای دشوار است”.

آیا تا به حال احساس کرده اید که نیاز است گاهی با خود خلوت کنید؟ - آنسایکو

به گفته دکتر نگوین، علت دیگر این است که برخی افراد تجربه شان از خلوت با خود را از دیدگاه دیگران می نگرند. تحقیقات نشان داده است که افراد غالباً خود را از لذت بردن از فعالیت هایی که در تنهایی انجام می دهند، باز می دارند؛ به ویژه هنگامی که فکر می کنند دیگران در حال تماشای آنها هستند. بیش از حد به نظر دیگران بها دادن و نگرانی از قضاوت شدن توسط دیگران، مانع از آن می شود که افراد، به صورت فردی، دست به انجام کارهایی بزنند که اسباب خوشحالیشان را فراهم می کند. تمایل افراد به اجتناب از دور ماندن از دیگران، ممکن است بسیار شدید باشد؛ به طوری که در مطالعه ای در دانشگاه ویرجینیا، مشاهده شد که یک چهارم زنان و دو سوم مردان شرکت کننده، قرار گرفتن در معرض شوک الکتریکی را به قرار گرفتن در معرض بی فعالیتی و فکر کردنِ صرف، ترجیح می دادند.

چرا اختصاص دادنِ زمانی از شبانه روز به خویشتن مفید است؟

نتایج یک مطالعه آنلاین نشان داد خیلی از فعالیت هایی که مردم از آنها به عنوان “پر از آسایش” یاد می کردند، فعالیتهایی بود که در تنهایی انجام داده بودند.

علیرغم برچسب منفی اجتماعی و دلهره از صرف وقت در تنهایی، خلوت با خود از جمله نیاز های بدن انسان به شمار می آید. دکتر کپلان گفت: “از آنجا که عادت نداریم این حس خود را نیاز به تنهایی بنامیم، با عنوان هایی مانند اضطراب، فرسودگی و استرس، خود را سردرگم می کنیم؛ غافل از اینکه فقط به مقداری زمان برای تجدید قوا احتیاج داریم”.

به عقیده دکتر نگوین، “لذت بردن از تنهایی، مساله ای مرتبط با درونگرایی یا برونگرایی نیست”، بلکه صحبت از نیازی است که گاهی بدن و مغز انسان طلب می کند.

او با اطمینان اظهار کرده است افرادی که برای خلوت خود ارزش قائل اند و آنانی که به چشم پوشی از خواسته های خود برای جلب خشنودی دیگران تمایلی نشان نمی دهند، خلوت با خودِ لذت بخش تری را تجربه می کنند.

خانم روبرتز می گوید: “حتی افرادی با روابط اجتماعی بالا نیز نیاز است گاهی با خود خلوت کنند تا بتوانند خود را از پیروی کردن از دستورات دیگران، فشار انجام کارهای دیگران، اجبار به صحبت با دیگران، دنبال کردن برنامه ها و خواسته های دیگران و… مقداری رها کنند”.

پرورش حس تنها بودن و انتخاب آن می تواند به شما کمک کند تا با شناخت خود، احساس و علائق واقعی تان را رشد دهید. وقتی خود را می شناسید، پیدا کردن افرادی که احساساتشان را با شما در میان بگذارند راحت تر خواهد بود و این افراد همچنین می توانند حس همدلی شما را بهبود بخشند. در ضمن، این شناخت می تواند به شما در ارزیابی مجدد دوستی ها کمک کند، خصوصاً در رابطه با روابطی که از آنها لذت نمی برید اما ادامه شان می دهید. خلوت با خود می تواند خلاقیت، بهره وری و تعامل با دیگران را هم تقویت کند. طبق مطالعه ای، بارش مغزی زمانی افزایش می یابد که فرد مدام بین خلوت و در گروه بودن در تناوب باشد.

چگونه این کار را انجام دهیم؟

قانون طلایی این است که به خود اعتماد کرده، با خودتان نیز همانند دیگران رفتار کنید و نسبت به کشف علایق جدیدتان انعطاف بیشتری داشته باشید.

در فضای زندگی تان زمانی را به خلوت کردن اختصاص بدهید، حتی اگر تنها ٣٠ دقیقه در هفته در یک کافه، کتاب بخوانید. دکتر گریس می گوید: “اگر تازه شروع کرده اید، گام هایی کوچک بردارید”. تنهایی به سر کردن، فرصتی عالی برای کشف علایق جدید است، اما به این معنی نیست که خود را مجبور به خارج شدن از منطقه امن تان کنید. اگر فکر سپری کردن وقت در تنهایی برای شما استرس زاست، می تواند نشانه مهمی از نیاز شما به کمک های تخصصی باشد. دکتر نگوین می گوید: “اگر نمی دانید تنهاییتان را چگونه سپری کنید، برنامه ای ترتیب دهید که می دانید از انجام دادنش لذت می برید. شاید کمک کند احساس بهره وری بیشتری داشته یا آرامش بیشتری پیدا کنید”.

آیا تا به حال احساس کرده اید که نیاز است گاهی با خود خلوت کنید؟ - آنسایکو

دکتر روبرتز می گوید: “اگر گوش کردن به صداهای درون ذهنتان برایتان سخت است، نوشتن در دفتر می تواند راهی عالی برای کار روی آنها و ارزیابی احساساتتان باشد. اما در موبایل تان ننویسید، چرا که این خود یکی از عوامل مهم حواس پرتی است”. در عوض دکتر کپلان می گوید: “مطالعه کردن، انجام هنرهای دستی، سینما رفتن، پارک رفتن، غذا خوردن در رستوران، سعی در یادگیری مهارت های جدید یا هر مورد مشابه دیگری می تواند کمک کند تا زمانی را به خلوت با خود اختصاص دهید”.

در نهایت می توان گفت هر فرد متعادلی، ایده ال متفاوتی از خلوت کردن با خود و بودن با دیگران دارد و هیچ کس نمی تواند با انجام یکی از آنها به تعادل برسد. مهم ترین نکته برای بهره وری از خلوت با خود این است که به خودتان یادآوری کنید “اینک زمانی است که می توانم نفعی به خودم برسانم.” و تاکید کنید که در این لحظه، “شما” اولین انتخاب خود هستید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email