دوستی واقعی چیست؟ چگونه دوستان سمی و کاذب را بشناسیم؟

چگونه دوستان سمی و کاذب را بشناسیم؟

دوستی به عنوان “رابطه محبت متقابل بین دو نفر” تعریف شده است. علیرغم این تعریف ساده، دوستی می تواند کاملاً پیچیده باشد و دوستی واقعی بسیار نادر است. در این بین بسیار لازم است دوستان کاذب و سمی را شناخت و از آنها دوری کرد. با این حال، تمایز بین دوستی واقعی و کاذب همیشه آسان نیست. افراد به دلایل متعدد به دنبال بودن با دیگران هستند. بعضی اوقات علایق مشترک، عامل نزدیکی است. در موارد دیگر، پول، قدرت و فاکتورهای دیگری می توانند دیگران را به سمت ایجاد دوستی سوق دهند. در بیشتر موارد، دوستی های واقعی در گذر زمان، علیرغم وجود مسائل مختلف پایدار می مانند؛ در حالی که دوستی های جعلی سرانجام یا ضعیف می شوند یا به طرز ناخوشایندی تمام می شوند.

ویژگی های دوستی واقعی کدامند؟

درک تفاوت بین دوستی واقعی یا کاذب می تواند زمانبر باشد. با این حال، مجموعه ای از صفات وجود دارد که در دوستی های واقعی می توان دید.

همدلی

دوستان واقعی به یکدیگر همدلی نشان می دهند. همدلی به عنوان توانایی درک و به اشتراک گذاری احساسات خود با دیگران تعریف شده است. به عبارتی با کفش دیگران راه رفتن است تا بتوان دیدگاه آنان را از دید دیگری دید و درک کرد. دوستان واقعی همیشه به خصوص در مواقع ضروری همدلی نشان می دهند. این می تواند به معنای حمایت اخلاقی در اوقات سخت باشد یا فقط گوش دادن به دوستی تا بتواند چیزی را پشت سر بگذارد. کسی که با انگیزه های ناپاک به دنبال دوستی با دیگران است، احتمالاً در موقع ضرورت همدل نخواهد بود.

اعتماد

مشابه با همدلی، اعتماد یکی دیگر از نشانه هایی است که حکایت از یک دوستی واقعی دارد. در مراحل اولیه دوستی همیشه نمی توان تشخیص داد فرد صادق است یا نه،  زمان این مساله را روشن خواهد کرد. هرچه افراد وقت بیشتری با یکدیگر سپری کنند، بیشتر می توانند با یکدیگر آشنا شوند؛ انتخاب و رعایت الگوهای رفتاری آنان نیز آسان تر می شود. دوست قابل اعتماد، در مورد موضوعاتی که اطمینان ندارد شایعه پراکنی نمی کند. او نمی خواهند با دروغ گفتن یا تغییر دادن واقعیت چیزی را که می خواهد به دست بیاورد. هیچ دوستی بدون اعتماد دوام نخواهد داشت.

احترام متقابل

در دل هر دوستی واقعی، همیشه احترام متقابل وجود دارد، حتی اگر هر دو طرف همیشه از نزدیک همدیگر را نبینند. در کنار تحسین یکدیگر، تفاوت هایی هم دارند. حتی بهترین و واقعی ترین دوستان بعضی اوقات اختلاف نظر دارند. در این بین، احترام یا فقدان آن بسیار مهم است و آنچه فرد برای خود می پسندد غالباً تعیین می کند که هنگام تضادها فرد چگونه رفتار کند. کسی که احترام برایش مهم نیست دست به توهین و ناسزا گویی می زند. برعکس، دوستانی که به یکدیگر احترام می گذارند، معمولاً حرف یکدیگر را می شنوند، حتی اگر در نهایت با یکدیگر موافقت یا مخالفت کنند.

دوستی واقعی چیست؟ چگونه دوستان سمی و کاذب را بشناسیم؟ - آنسایکو

نگاه دقیق تری به دوستی واقعی

اگر چه همدلی، اعتماد و احترام متقابل جنبه های مهم دوستی واقعی هستند، اما اتحاد و پیوستگی خالصانه از ویژگیهای مهم هستند. سپس عملکرد افراد  قدرت دوستی را تعیین می کند. چگونگی برخورد فرد در مواقع پیروزی، باخت، موفقیت یا شکست تعیین کننده صداقت و صمیمیت دوستی است. دوستان واقعی در اوقات خوش و ناخوش کنار یکدیگرند. آنها وقتی شخصی کاری را به خوبی انجام می دهند مخفی نمی کنند. علاوه بر این، یک دوست واقعی وقتی می بیند دوستش در مسیر خطرناکی قرار دارد با او صحبت می کند و به او پیشنهاد کمک می دهد.

اعتقاد داشته باشید یا نه، اکثرا نوع احساس درونی یا غریزی به افراد در دوستی نقش دارد. اکثر مردم به صورت غریزی وقتی کسی خود واقعیش را نشان نمی دهد آن را حس می کنند. هر کسی می تواند ادعا کند که بهترین در دنیاست اما ممکن است شما حس خوبی به وی نداشته باشید. در این صورت باید این احساس مورد توجه قرار گیرد. وقتی در جمع دوستان واقعی هستید، احساس راحتی می کنید. اغلب اوقات احساسات ناخوشایند از حضور یک فرد خاص تقریباً نشانه یک مشکل است. مطالعات زیادی اثرات مخرب دوستی های ناسالم را اثبات کرده اند، پس عاقلانه انتخاب کنید.

اجازه دادن به دوستان تا با دیگران دوست باشند

نشانه دیگری از یک دوست واقعی این است که به دوستشان اجازه می دهند با دیگران دوست باشند. اگرچه خصومت در روابط ناسالم رایج است اما افراد خاصی خواستارند که نزدیک ترین دوستانشان تنها دوست خودشان باشد. ممکن است این خواسته در ابتدا بی ضرر به نظر برسد، اما در تملک کسی بودن چیز خوبی نیست.

واقعیت امر این است که دوستی سالم، بخشی از زندگی است. افراد عاقلی که به خود مطمئن هستند، حس اجبار ندارند تا دوستان خود را از افراد دیگر جدا کنند. برقراری ارتباط و ایجاد دوستی با بیش از یک نفر امری عادی است، با هرکسی که چنین احساس متفاوتی دارد باید با احتیاط بسیار برخورد کنید یا از آن اجتناب کنید تا در آینده به جای احساس امنیت، تاسف نخورید.

شناخت دوستان از نحوه تعامل با دیگران

از روشی که هر فرد با نزدیکان و دوستان خود برخورد می کند می توان اطلاعات زیادی کسب کرد. تعداد زیادی از افراد از درک این امر به هر دلیلی مانند خودمحوری، ساده لوحی و غیره ناتوانند. افراد تمایل دارند خود را به عنوان یک استثناء در نظر بگیرند که اتفاقات برای دیگران رخ می دهد نه خودشان.

فردی که شایعات بی اساس پخش می کند، یا در غیاب دوستانش از آنها گله و شکایت می کند. احتمالاً این رفتار را در تمام دوستی های خود دارد. اگرچه صد در صد نیست اما احتمالش بالاست. با گذشت زمان اهداف و نیات افراد خود را بهتر نشان می دهند. خوش شانسی است اگر فردی که بد دهن است در حضور شما به دیگران ناسزا بگوید، چرا که می دانید همین رفتار را وقتی شما نیستید درباره شما انجام خواهد داد.

البته برخی شکایات یا ابراز نارضایتی ها واقعی است و برخی بی اساس. در نهایت فرد باید با قضاوت درباره این موارد به نتیجه برسد که می خواهد قسمتی از این رابطه باشد یا نه.

برخورد با دیگران یک راهکار عالی برای تعیین اخلاص یک دوست است. کسب اطلاعات از افراد دیگر نیز می تواند کمک کننده باشد. گاهی فرد دیگری می تواند به این فرد نزدیک باشد و بتواند اطلاعات خوبی برای ارزیابی وی به شما بدهد. خوشبختانه اعضای خانواده یا سایر دوستان نیز می تواند در تصمیم گیری شما نقش داشته باشند. همچنین زبان بدن، رفتارها و احساسات می توانند کمک کنند تا بهتر به نتیجه برسید.

با این وجود، توجه به این نکته ضروری است که ادراکات افراد بیرونی همیشه بی عیب و نقص نیست. ارزیابی خانواده و دیگران هم می تواند بنا به دلایل زیادی مغرضانه باشد. اگر چه ارزیابی فردی خارج از رابطه می تواند کمک کننده باشد اما نباید نظر دیگران به عنوان تک عامل ارزیابی برای تعیین واقعی بودن دوستی باشد. معمولا با مشاهده چگونگی برخورد یک دوست با دیگر افراد و جمع آوری نظر دیگران می توانید درباره  دوستی با فرد خاصی تصمیم گیری کنید.

شما آن چیزی که خودتان هستید را جذب می کنید

بسیاری از افراد در این دنیا افراد سمی را وارد زندگی خود می کنند. این می تواند یک دوست با انگیزه های پایین، یک دوست خودشیفته یا شخصی با اهداف پلید باشد. صرف نظر از این جنبه، واکنشی که افراد برای توجیه این نوع دوستی ها نشان می دهند جالب است. در این موضوع تک تک دلایل را باید ارزیابی کرد و اطلاعات زیربنایی است که می توانند مفید باشند.

هر شخص آن چیزی که خودش است را جذب می کند. این بدان معناست که افراد، دوستانی را جذب می کنند که به نوعی با عقاید درونی خودشان مطابقت دارند. به عنوان مثال، کسی که با اعتماد به نفس یا از خود راضی است، به احتمال زیاد افرادی را جذب می کند که او را تشویق کنند. افراد مثبت و شاد نیز از جذب دوستی های منفی در امان نیستند، اما میزان انجام چنین کاری توسط آنها به طور قابل توجهی کم تر است.

در مقابل، افراد با اعتماد به نفس پایین و مسائل حل نشده احتمال بیشتری هست که افراد نامناسب برای دوستی را جذب کنند. این امر دور باطلی را ایجاد می کند چرا که این دوستی و رابطه تأثیر مستقیم بر نحوه مشاهده خود و نحوه مشاهده جهان دارد.

دوستی واقعی چیست؟ چگونه دوستان سمی و کاذب را بشناسیم؟ - آنسایکو

کلام آخر

 همدلی، اعتماد به نفس و احترام متقابل همیشه باید بخشی از رابطه باشد. ارتباط سالم با دیگر انسانها همان چیزی است که در نهایت امکان دوستی واقعی را فراهم می آورد. گفتگو با مشاور یا درمانگر می تواند به افراد کمک کند تا تشخیص دهند دوستی هایشان واقعی است یا کاذب. بعلاوه با دریافت کمک های حرفه ای می توانید دوستی های سالم با افراد مناسب ایجاد کنید.

اهمیت دوستی نه تنها در دوره نوجوانی بلکه در کل زندگی انکار ناپذیر است. یک دوست می تواند شخصیت، رفتار، خواسته های  شما را تحت تاثیر قرار دهد. پس بسیار مهم است دوستان سالم داشته باشید تا نه تنها در شادی ها با هم شاد بود بلکه در سختی ها نیز تکیه گاهی برای آرامش یافتن داشت.

انتخاب دوست نیز مانند خیلی از امور دارای اصول و قواعدی است که باید در نظر گرفت تا در دام مشکلات دوستی های ناسالم قرار نگرفت.

اگر در این زمینه نیاز به کمک تخصصی داشته باشید، شمیم اندیشه بیدار در کنار شماست. به آسانی و به صورت آنلاین می توانید مشاوران و روانشناسان آنسایکو را در سایت onpsycho.com ملاحظه نمایید و مشاور خود را انتخاب نمایید. سپس به راحتی مشاوره آنلاین دریافت کنید. علاوه بر آن، برای افزایش آگاهی زندگی عموم افراد جامعه، کارگاه های آموزشی آنلاین توسط شمیم اندیشه بیدار بسیار لازم و مفید خواهد بود. این شما هستید که انتخاب می کنید چگونه زندگی کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email