اهمیت مدیریت سندرم PMS در زمان کرونا

با نوسانات خلقی ماهیانه چه باید کرد؟

نیمی از جمعیت یا دارای چرخه پریود هستند یا آن را در مقطعی از زندگی خود تجربه کرده اند. با این وجود، بسیاری از مردم از روند بیولوژیکی قاعدگی گرفته تا تغییرات عصبی و هورمونی مربوط به آن که در طی قاعدگی یا بعد از آن اتفاق می افتد، آگاهی دقیقی ندارند. اصطلاح “سندرم پیش از قاعدگی” که غالبا به صورت منفی برای احساسات و تجربیات تغییر یافته خانمها به کار می رود، مجموعه خاصی از وقایع در طی چرخه قاعدگی است.

سندرم پیش از قاعدگی نتیجه مستقیم فرایندهای بیولوژیکی است که در طی چرخه قاعدگی اتفاق می افتد. در حالی برخی از سندرم پیش از قاعدگی احساس خجالت، سرخوردگی یا شرمساری دارند اما تجربه آن خجالت آور نیست. از نظر آماری بسیار عادی است که فردی در چرخه قاعدگی، علائم سندرم پیش از قاعدگی را تجربه کند. سندرم پیش از قاعدگی معمولاً یک قسمت طبیعی از یک چرخه طبیعی است و لزوماً نشانه سلامتی یا عدم تعادل نیست.

در چرخه قاعدگی چه اتفاقی می افتد؟

در هر ماه در زنان بارور، اگر تخمکی بالغ شده بارور نشود، دیواره یک تخمک فرو می ریزد و مایع داخل آن به بیرون ریخته می شود. در این مدت هورمونها تنزل شدیدی پیدا می کنند و بدن زنان به میزان هورمون ها حساس تر می شود. مقادیر پایین استروژن و پروژسترون در ایجاد تغییرات بیولوژیکی و خلقی در بدن و مغز نقش دارد که می تواند منجر به احساس تحریک پذیری، اضطراب یا افسردگی شود. با ادامه پریود و ریزش پوشش رحم، رحم فولیکول یا بسته های پر از مایع تولید می کند.

پس از پایان قاعدگی، هورمونها به طور مستمر افزایش می یابند. افزایش سطح هورمون در کنار عوامل بیولوژیکی برای رشد و تولید تخمک موثرند. تخمک می تواند بارور شود یا در ماه بعدی به صورت مایع دفع شود.

در طول چرخه، رحم بزرگ و سپس کوچک می شود. آنچه که ممکن است نفخ به نظر برسد، تورم رحم است که به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد شده و با پیشرفت چرخه از بین می رود. اگر نفخ همراه با گاز، مشکلات دستگاه گوارش، اسهال یا یبوست باشد، ممکن است با پایان چرخه از بین نرود. نفخ ناشی از سندروم پیش از قاعدگی  نیازی به دارو ندارد. با این حال، اگر یبوست، اسهال یا شکل دیگری از مشکلات گوارشی در طی دوره قاعدگی وجود دارد، می تواند نشانه سندرم پیش از قاعدگی  یا اختلال ناخوشی پیش از قاعدگی باشد.

سندروم پیش از قاعدگی یا اضطراب؟ - گروه شمیم اندیشه بیدار

سندروم پیش از قاعدگی یا PMS چیست؟

سندرم پیش از قاعدگی یا PMS مجموعه ای از علائمی است که خانم ها معمولا یک یا دو هفته قبل از پریود خود تجربه می کنند. این علائم می تواند خفیف باشد مانند نفخ خفیف و خواب آلودگی یا می تواند شدید باشد، مانند دوره های افسردگی شدید، اضطراب و سردرد. سندروم پیش از قاعدگی غیر معمول نیست؛ تقریباً ٩٠٪ از زنان قبل از پریود خود نوعی از PMS را گزارش می کنند. علائم سندروم پیش از قاعدگی می تواند در طی پریود باقی بماند. معمولاً علائم بطور کامل ٣-٢ روز پس از پایان دوره به طور کامل از بین نمی روند.

علائم سندروم پیش از قاعدگی معمولاً با افت تولید هورمون تا زمان قاعدگی مرتبط است. خصوصاً بعد از تخمک گذاری رخ می دهد. در طول تخمک گذاری هورمون ها در اوج تولید قرار دارند و پس از آن افت می کند که می تواند علائم سندرم پیش از قاعدگی را ایجاد کند. PMS لزوماً باعث نگرانی نیست و معمولاً نیازی به مداخله پزشکی یا روانشناختی ندارد.

سندروم پیش از قاعدگی چگونه با اضطراب مرتبط است؟

با توجه به اینکه کرونا شرایط ویژه ای ایجاد نموده است و استرس و اضطراب زیادی تحمیل نموده است، طبیعتا می تواند علائم PMS را تشدید کند چرا که تولید هورمونها را تحت تاثیر قرار می دهد. در این شرایط لازم است بیشتر از قبل به مدیریت علائم آن توجه شود. تولید هورمون ها به طور کلی نقش مهمی در خلق و خو و رفتار دارد. بالا و پائین رفتن سطح هورمون به احتمال زیاد تأثیر قابل توجهی در خلق و خو و توانایی تنظیم هیجانات خواهد داشت که می تواند علائم افسردگی، اضطراب، تحریک پذیری یا ناراحتی را برانگیزد. در طی مرحله کاهش تولید هورمون مواردی که معمولا باعث پریشانی نمی شوند، می توانند بسیار ناراحت کننده باشند.

بعضی از خانم ها عصبانیت های زیادی  را تجربه می کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است در طول چرخه خود احساس خستگی یا بی حالی داشته باشند. ترکیبی از احساس بیماری فیزیکی و مشکل در تنظیم وضعیت عاطفی می تواند موجب اضطراب در زنان شود.

ممکن است اضطراب به عنوان ماشه چکان سندروم پیش از قاعدگی نباشد و مواردی از قبیل ظاهر جسمی فرد تا وضعیت مالی سبب ایجادش باشند. ممکن است این عوامل به اندازه میزان هورمون تولیدی مهم نباشند. اضطراب همچنین می تواند در حالی که منتظر پریود خود هستید، ایجاد شود.

اگر علائم شدید باشد، ممکن است فرد تا پریود بعدی دچار ترس یا اضطراب شود که می تواند علائم موجود را تشدید کند. گفتگو درمانی برای این نوع خاص اضطراب می تواند مفید باشد. زیرا یک درمانگر می تواند به شما در ایجاد ابزارهایی برای مقابله با ترس از علائم PMS کمک کند.

روانشناسان و پزشکان می توانند به شما کمک کنند تا از روایت های نادرست درباره PMS یا PMDD (اختلال ناخوشی پیش از قاعدگی) رها شوید، زیرا بدون توجه به این شرایط به برخی از زنان گفته شده است که رفتار آنها تقصیر خودشان است. دیدگاه پزشکی می تواند گواه این امر باشد که افسردگی فراگیر، تحریک پذیری، اضطراب و خستگی می توانند با علل فیزیکی یا نورولوژیکی ایجاد شوند.

اختلال ناخوشی پیش از قاعدگی (PMDD) چیست؟

اختلال ناخوشی قبل از قاعدگی نوعی وضعیت تشخیصی است که ممکن است برخی از خانمها در طی دوره قاعدگی خود آن را تجربه کنند. همانطور که گفته شد تولید هورمون در هر ماه در چرخه ماهیانه خانم ها دچار افزایش و کاهش می شود. برای برخی از خانم ها این فراز و فرودها می تواند علائم فشارزا و شدیدی ایجاد کند. این علائم، اگرچه ممکن است نشانه PMS باشد اما اختلال ناخوشی پیش از قاعدگی به موارد شدیدتر از سندرم پیش از قاعدگی گفته می شود.

علائم PMDD شامل تحریک پذیری شدید، ناامیدی، اضطراب، نوسانات خلقی، مشکل در تمرکز، خوردن زیاد یا عدم میل به غذا و علائم جسمی است که اغلب با PMS همراه است. زنان مبتلا به PMDD ممکن است فکر خودکشی داشته باشند یا حملات وحشت را تجربه کنند. اگرچه این علائم به طور معمول ٣-٢ روز پس از پایان پریود وجود دارد اما اثرات PMDD می تواند پایدار باشد، زیرا اضطرابی که چرخه قاعدگی را احاطه کرده است می تواند پا بر جا بماند.

سندروم پیش از قاعدگی یا اضطراب؟ - گروه شمیم اندیشه بیدار

آیا همه PMSها PMDD است؟

نه. اختلال ناخوشی پیش از قاعدگی با شدت آن مشخص می شود. علائم PMS می تواند خفیف باشد، اما در تعریف، علائم PDD شدید است. PMS مطمئناً می تواند به PMDD تبدیل شود. در حالی که PMS ٩٠ ٪ از خانمها را تحت تأثیر قرار می دهد، تخمین زده می شود که PMDD فقط ٢ تا ١٠٪ از خانم ها را تحت تأثیر قرار می دهد، البته هر دو آمار هم عمدتاً نادرست است، چون ممکن است PMDD در ابتدا مرتبط با چرخه قاعدگی شناخته نشود و به عنوان اختلال اضطراب عمومی یا اختلال افسردگی اساسی تشخیص داده شود.

آیا درمانی برای PMDD وجود دارد؟

اگرچه هیچ درمان قطعی بجز از بین بردن چرخه قاعدگی از طریق جراحی یا رسیدن به یائسگی برای PMDD وجود ندارد، اما روش هایی برای درمان PMDD مفیدند، از جمله مداخلات درمانی، دارویی، تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی.

داروهای ضد افسردگی ممکن است برای از بین بردن علائم PMDD خصوصاً در موارد شدید، هنگام بروز افکار خودکشی افسردگی عمده لازم باشد. داروهای ضد اضطراب ممکن است برای زنانی که مبتلا به PMDD هستند نیز مفید باشد. پزشکان همچنین ممکن است، کنترل تولد را تجویز کنند یا کنترل تولد کنونی را تغییر دهند تا بتوانند تولید هورمون را به طور مؤثرتر تنظیم کنند، بنابراین در طی چرخه قاعدگی، فراز و فرود زیادی را فرد تجربه نخواهد کرد.

درمان می تواند در ایجاد ابزارهای مقابله ای برای مقابله با افسردگی، اضطراب و هراس که در طی دو هفته در ماه رخ می دهد، کمک کند. این موارد می تواند شامل مدیتیشن، تمرین های تنفسی یا حتی گفتگوی درمانی ساده باشد که همه این موارد در کاهش علائم PMDD کمک می کنند.

سرانجام، برخی از مطالعات ارتباط بین بهبود عادتهای غذایی به طور خاص کاهش مصرف قند و غذاهای فرآوری شده، تمرین مداوم و کاهش علائم PMDD را نشان داده اند. این مداخلات نیاز به بازنگری چشمگیر سبک زندگی ندارند. درعوض، نیاز است که غذاهای سالم بیشتری ( میوه، سبزیجات، گوشت بدون چربی، ماهی و غلات کامل) را به رژیم غذایی اضافه کرد. حداقل ٣٠ دقیقه فعالیت ورزشی در برنامه روزانه گنجانده شود. برخی ها حتی مشخص کرده اند که حداقل ١٠ دقیقه فعالیت بدنی در روز می تواند تأثیر مثبتی بر سلامتی داشته باشد.

PMDD بیشتر در زنان مبتلا به اضطراب یا افسردگی موجود است تا دیگر زنان. اگر فرد مبتلا به اضطراب یا اختلال افسردگی است، یا در گذشته دچار آن شده است، ممکن است در معرض خطر ابتلا به PMDD قرار بگیرد. به همین دلیل مهم است در طول قاعدگی به تغییراتی که در بدن یا وضعیت روانی ایجاد می شود توجه نمود. اگر علائم به وضوح پیگیری شود، پزشک یا درمانگر می تواند به شما کمک کند.

سندروم پیش از قاعدگی یا اضطراب؟ - گروه شمیم اندیشه بیدار

چه زمانی کمک لازم است؟

در حالی که PMS معمولاً نیازی به مداخله پزشکی یا روانشناختی ندارد، شدت PMDD به کمک نیاز دارد. برای دریافت تشخیص، معاینه جسمی و به دنبال آن ارزیابی تجربیات فرد و جدول زمانی علائم لازم است. پیگیری دقیق زمان و دفعات علائم به پزشک کمک می کند تا احتمال ابتلا به PMDD، اضطراب یا افسردگی را تشخیص دهد.

هم پزشک و هم روانشناس می توانند برای یافتن تشخیص PMDD کمک کنند، زیرا علائم ممکن است نورولوژیکی و جسمی باشد.

چگونه آنسایکو می تواند کمک کند؟

با توجه به اینکه تشخیص افتراقی سندرم پیش از قاعدگی، افسردگی و اضطراب نیاز به تشخیص متخصص دارد، می توانید به صورت آنلاین مشاوره آنلاین دریافت کنید و به راحتی مشکل خود را مطرح و درست ترین تشخیص را دریافت کنید. پس از تشخیص، مشاوران به شما کمک می کنند تا بتوانید مقابل سندروم پیش از قاعدگی ابزار داشته باشید. همچنین می توانید از کارگاه های آموزشی آنسایکو در این حیطه بهره ببرید.

کافی است به سایت www.onpsycho.com مراجعه کنید و متخصص متناسب با مشکل خود را انتخاب کنید. مشاوران کمک خواهند کرد تا درست ترین تشخیص را دریافت کنید و با پروتکل درمانی ویژه سندروم پیش از قاعدگی، شدت علائم تان را کاهش دهید و بتوانید از مشکلات خود بکاهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email