چرا افسرده ها میل جنسی شان کاهش می یابد؟

چه راهکارهایی برای درمان افسردگی و کاهش میل جنسی وجود دارد؟

افسردگی می تواند بسیاری از جنبه های زندگی را تحت تأثیر قرار دهد. اصلی ترین جنبه ای که از افسردگی تاثیر می گیرد، رابطه است که حتی بر رابطه جنسی تأثیر منفی می گذارد. در اینجا لازم است درباره چگونگی رابطه افسردگی و مشکلات جنسی بیشتر بدانید.

چگونه افسردگی بر رابطه جنسی تأثیر می گذارد؟

بر اساس گزارش مجله روابط اجتماعی و شخصی، افسردگی می تواند رابطه جنسی را از چند طریق تحت تأثیر قرار دهد. جدا از اینکه اغلب افسردگی منجر به از بین رفتن میل جنسی می شود، اما از چندین راه دیگر نیز بر زندگی جنسی تأثیر می گذارد. داروها هم می توانند میل جنسی را کاهش دهند، اما مهم است، اجازه ندهید این عوارض جانبی شما را از درمان دور نگه دارند.

چرا افسرده ها میل جنسی شان کاهش می یابد؟ - گروه شمیم اندیشه بیدار

راه های اصلی تأثیر افسردگی بر رابطه و میل جنسی عبارتند از:

۱- عزت نفس جنسی

افسردگی می تواند این احساس را به شما بدهد که از نظر دیگران بخصوص شریک جنسی تان به اندازه کافی خوب نیستید. وقتی در طول رابطه جنسی ترس از عدم ارضاء دارید، می تواند منجر به اجتناب کامل از رابطه جنسی شود. اعتماد به نفس پائین در برقراری رابطه جنسی باعث می شود تا نه از تجربه لذت ببرید و نه به شریک زندگی خود در رسیدن به ارضاء کمک کنید.

ذهن تمایل دارد بر سوالات مربوط به مهارت شما تمرکز کند تا بودن در “حال حاضر”. پس در صورت برقراری ارتباط خوب با شریک زندگی تان، ممکن است وی بتواند به شما کمک کنند تا از توانایی تان برای ارضا مطمئن شوید.

۲- احساس فاصله جنسی

اغلب افسردگی باعث می شود، احساسی و یا فیزیکی از کسانی که دوست شان دارید، فاصله بگیرید. همین امر در مورد شریک جنسی نیز صادق است. اگر احساس دوری از شریک زندگی خود دارید، ممکن است از نظر جنسی نیز فاصله بگیرید. این بدان معنی است که شما ممکن است نتوانید احساس کنید که با شریک زندگی تان از نظر جنسی در وضعیت مشابهی قرار دارید.

همچنین می تواند به این معنا باشد که ذهن شما چنان در افسردگی غرق است که قادر به تشخیص میل جنسی خود به شریک زندگی تان نیستید و یا احساس دیگری بجز حس غم و اندوه یا حس غرق شدن ندارید.

۳- مشکلات ارتباط درباره رابطه جنسی

ارتباط کلید اصلی هر نوع رابطه ای است و ضروری است با شریک جنسی خود درباره سکس و سلامت جنسی تان رابطه برقرار کنید. افسردگی اغلب باعث می شود از برقراری ارتباط با شریک زندگی خود احساس نگرانی کنید. افسردگی شما را متقاعد خواهد کرد که شریک زندگی تان هرگز درک نمی کند که شما چه می کشید و یا نیازتان چیست. لازم است با شریک زندگی خود درباره این نگرانی صحبت کنید تا بتوانید بر نگرانی غلبه کنید.

چرا افسرده ها میل جنسی شان کاهش می یابد؟ - گروه شمیم اندیشه بیدار

۴- عدم اعتماد به شروع کردن رابطه جنسی

افسردگی می تواند مانعی باشد تا شما آغازگر رابطه جنسی باشید. باز هم افسردگی تان به حالت نهفته تغییر وضعیت می دهد. ممکن است به خود بگوئید که شریک زندگی تان نمی خواهد هیچ ارتباط جنسی با شما داشته باشد. ممکن است ذهن شما از شروع رابطه جنسی هراس داشته باشد زیرا نمی خواهید مرزها را تحت الشعاع قرار دهید یا نگران مخالفت احتمالی شریک تان هستید. باز هم، ارتباط می تواند مهم باشد. برای غلبه بر این مشکل، یادگیری خواندن سیگنال های شریک زندگی تان و برقراری ارتباط به جای احساس ترس از رد تقاضا یا شرم مهم هستند.

۵- میل جنسی کاهش یافته

یکی از بزرگترین عوارض جانبی افسردگی، کاهش میل جنسی است. در حقیقت، بسیاری از مردم می فهمند که دچار افسردگی بالینی هستند زیرا به دنبال کمک برای عدم میل جنسی شان هستند که بر روابط آنها تأثیر گذاشته است. برخی از داروهای ضد افسردگی و سایر درمانهای افسردگی نیز عوارض کاهش میل جنسی یا اختلال عملکرد جنسی در پی دارند. شما باید در مورد این مشکلات با شریک زندگی خود صحبت کنید تا آنها بدانند عدم علاقه شما به رابطه جنسی هیچ ارتباطی با آنها ندارد.

چگونه زندگی جنسی خود را نجات دهیم؟

با مطالعه این مقاله، شاید متوجه شده باشید که به یک یا چند روش افسردگی و رابطه جنسی بر یکدیگر مرتبط هستند.

شناخت این مسئله اولین قدم، برای یافتن راه حل است. همه راه حل ها برای اختلال جنسی و یا عدم میل جنسی مرتبط با افسردگی به یک اندازه اثر بخش نیستند. برخی از روش های آزمایش شده و واقعی می توانند به شما کمک کنند تا سلامت جنسی خود را بازیابی کنید و روابط خود را بهبود ببخشید.

ابتدا افسردگی را درمان کنید

قبل از تمرکز بر بهبود زندگی جنسی خود، ابتدا افسردگی را درمان کنید. به درمان خود چه دارو درمانی و چه روان درمانی اعتماد هستید. درمان افسردگی بعضی اوقات می تواند منجر به تغییر در عملکرد جنسی شود، اما این تغییرات لزوماً همیشه بد نیستند.

شاید فقط نیاز باشد طرز تفکر تان در مورد رابطه جنسی را تغییر داده و رابطه جنسی با شریک زندگی خود را شروع کنید.

می توانید در جلسات روان درمانی در مورد چگونگی انجام این کار بیشتر یاد بگیرید، اما تمرکز اصلی باید بر روی افسردگی باشد. افسردگی می تواند به روابط شما به روش هایی که به رابطه جنسی ارتباط ندارند آسیب برساند. درمان افسردگی از اهمیت بالایی برخوردار است.

نگرانی های خود را به پزشک تان بگوئید

اگر احساس می کنید داروهای ضد افسردگی و دیگر داروهایی که برای درمان افسردگی خود مصرف می کنید در زندگی جنسی شما تأثیر دارد، با پزشک خود صحبت کنید. صحبت در مورد رابطه جنسی با یک غریبه در فضای مجازی می تواند بسیار دشوار باشد، اما می تواند نتایج مفیدی داشته باشد.

اغلب مشکلات جنسی با دوز داروهای ضدافسردگی مرتبط است. بعضی اوقات فقط کاهش مقدار دوز، می تواند تفاوت زیادی در میل جنسی و علاقه به رابطه جنسی ایجاد کند. با این حال، شما باید همچنان به مصرف داروهای خود ادامه دهید. اگر پزشک تان احساس کرد که علائم شما با دوز کمتر بدتر می شود، ممکن است نیاز به یافتن راه حل های دیگر باشد.

روان درمانی

افرادی که مدت طولانی از افسردگی رنج می برند، عادت هایی در رابطه با نحوه تفکر درباره خود، افسردگی، رابطه جنسی و سایر جنبه های زندگی خود ایجاد کرده اند. شکستن این عادت ها به اندازه درمان افسردگی مهم است. اگرچه افسردگی بالینی نتیجه عدم تعادل شیمیایی در مغز است، اما عادت هایی که به دلیل افسردگی ایجاد شده اند با دارو و سایر درمان های افسردگی قابل شکست نیستند. تنها روان درمانی قادر است این عادت ها را شکست دهد و زنجیره فکری آسیب زننده به زندگی و روابط جنسی شما را متوقف کند.

ارتباط

ارتباط برای موفقیت هر رابطه ای مهم است. برای بسیاری از افراد صحبت کردن در مورد رابطه جنسی، حتی با شریک زندگی چند ساله خود دشوار است. با این حال، صحبت کردن با شریک زندگی خود در مورد افکار، احساسات و ناامنی های شما هم مهم است. فرد افسرده فکر می کند، شریک زندگی اش نمی خواهد در مورد نگرانی هایش چیزی بشنود، اما شما باید این افکار را نادیده بگیرید و به جلو حرکت کنید.

فقط از طریق ارتباط مؤثر می توانید با شریک زندگی تان  برخی از احساسات عادی را تجربه کنید. شما باید در مورد افکار و احساسات خود با شریک زندگی حرف بزنید. همچنین از خواسته های خود برای حل مشکلات مربوط به رابطه جنسی صحبت به میان آورید.

چرا افسرده ها میل جنسی شان کاهش می یابد؟ - گروه شمیم اندیشه بیدار

قدم بعدی شما

اولین کاری که برای بهبود زندگی جنسی خود باید انجام دهید، درمان افسردگی است که با تشخیص دقیق توسط روانپزشکان و درمانگران شروع می شود. روش های زیاد درمانی وجود دارد که ممکن است بتوانند به درمان افسردگی کمک کنند. شما همچنین برای درمان افسردگی و اختلال عملکرد جنسی یا کمبود میل جنسی به روان درمانی نیاز خواهید داشت.

فکر مشاوره دریافت کردن می تواند دلهره آور به نظر آید. شما باید زمانی را برای مراجعه به جلسات درمانی پیدا کنید، همچنین به روانپزشک مراجعه کرده و از نسخه های مورد نیاز خود برای اصلاح عدم تعادل شیمیایی در مغز که باعث افسردگی می شود، استفاده کنید. بعلاوه باید بتوانید هزینه های درمانی را تامین کنید.

با این حال، روش های ساده ای برای شروع درمان افسردگی و مشکلات جنسی وجود دارد. یکی از بهترین راهها برای شروع، کمک گرفتن از متخصصان آنسایکو است. متخصصی که بتوانید افسردگی و مشکلات جنسی خود را با وی در میان بگذارید.

به سادگی می توانید به صورت آنلاین مشاوره دریافت کنید بدون نیاز به بیرون رفتن از منزل. بخصوص اگر صحبت رو در رو در مورد مشکلات جنسی برایتان راحت نیست، مشاوره آنلاین گزینه عالی است. شما می توانید از هر جا و مکانی در جلسات درمانی شرکت کنید.

اگر از افسردگی و مسائل مربوط به رابطه جنسی رنج می برید، بهتر است هر چه سریعتر درمان خود را پیگیری کنید. متخصصان آنسایکو در کارنامه خود سابقه مشاوره و درمان افراد مشابه زیادی را دارند.

پس رابطه خود با شریک زندگی تان را در معرض خطر قرار ندهید، امروز با یک درمانگر تماس بگیرید و درمان افسردگی و مشکلات جنسی خود را شروع کنید. لذت بردن از زندگی حق شما و شریک زندگی تان است. اولین قدم برای رسیدن به این لذت، تصمیم گیری برای مشاوره است. برای فرد افسرده ممکن است امید به تغییر کردن سخت باشد پس تسلیم این افکار نشوید و شروع کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email