کمبود خواب آسیب مغزی آلزایمر را تسریع می کند

تاریخ: ۲۴ ژانویه ۲۰۱۹

منبع: دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن

خلاصه: مدت هاست که مشخص شده میزان پروتئین تاو با بیماری آلزایمر ارتباط دارد و اکنون محققان بر آن شده اند تا نوع این ارتباط را دریابند.

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن دریافته اند که کمبود خواب باعث افزایش سطح پروتئین تاو می شود. در عوض، عادت های خواب درست ممکن است به سلامت مغز کمک کند. در واقع یافته های حاصل از بررسی موش ها و انسان ها نشان داد که کمبود خواب باعث افزایش سطح تاو و گسترش توده های تاو گشته و سپس تاو در مغز منتشر شده و موجب آلزایمر و آسیب مغزی می شود. نکته جالب این تحقیق این بود که فاکتورهای زندگی واقعی مانند خواب ممکن است سرعت سرایت بیماری در مغز را تحت تاثیر قرار دهد. پروفسور جونز، رئیس دپارتمان نورولوژی، گفته است: “می دانستیم که مشکلات خواب و آلزایمر تاحدودی از طریق پروتئین آمیلوئید بتا در ارتباط هستند. اما این مطالعات نشان داد که اختلالات خواب باعث می شود میزان پروتئین تاو آسیب دیده به سرعت افزایش یابد و به مرور زمان گسترش یابد”.

کمبود خواب آسیب مغزی آلزایمر را تسریع می کند - آنسایکو

تاو معمولاً حتی در مغز افراد سالم نیز یافت می شود، اما تحت شرایط خاصی ممکن است به صورت توده هایی در آمده و در نتیجه، به بافت مجاور خود آسیب زده و باعث زوال شناختی شود. تحقیقات اخیر در دانشکده پزشکی نشان داده که سطح تاو، در افراد مسن که کم می خوابند، بالا است. اما مشخص نیست که آیا کمبود خواب به طور مستقیم باعث افزایش سطح تاو می شود یا اینکه این دو به طریقی دیگر در ارتباط هستند.

برندان با بررسی مایع مغزی نخاعی هشت فرد در طی دو مرحله، یک بار به هنگام خواب معمولی و سپس پس از بیدار نگه داشتن آنها در طول شب، به این یافته رسید که بیدار ماندن در طول شب باعث افزایش دو برابری سطح تاو می شود.

یافته ها نشان می دهد که تاو به طور مرتب در طی ساعات بیداری از طریق تفکر عادی و انجام سایر فعالیت ها آزاد می شود، و سپس این امور در هنگام خواب کاهش یافته و موجب می شود تاو از بین برود. کمبود خواب این چرخه را مختل کرده و منجر به افزایش تولید تاو شده و زمینه را برای تجمع پروتئین و توده های مضر ایجاد می کند.

کمبود خواب آسیب مغزی آلزایمر را تسریع می کند - آنسایکو

در افراد مبتلا به آلزایمر، توده های تاو در قسمت هایی از مغز که برای حافظه مهم هستند، مانند هیپوکامپ و قشر انتورینال، ظاهر شده و سپس در مناطق دیگر مغز گسترش می یابند.

هولتزمن گفت: “خوابیدن در شب کار خوبی است که همه باید سعی کنیم انجام دهیم. مغز برای رهایی از استرس های روز نیاز به زمان و استراحت دارد”.

به نظر شما یافته های این مطالعه، چه کمکی به چه حیطه ای از علم خواهد کرد؟ چرا؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email