دانستنی های مهم در مورد استرس و معده عصبی

مواجه شدن با شرایط استرس زا، می تواند به بدن و به ویژه معده، آسیب برساند. اسهال ممکن است نشانه ای از وضعیت سلامتی یا اضطراب و استرس باشد. از آنجا که معده به استرس حساس است، استرس می تواند منجر به بروز علائم ناراحت کننده ای مانند معده درد شود. درک چگونگی تأثیر استرس بر معده، می تواند بینش مفیدی در باره شیوه تسکین فراهم کند. 

احساسات و معده چگونه با هم در ارتباط اند؟ 

 
بسیاری از مردم تعجب می کنند که استرس باعث اسهال می شود و می خواهند بدانند چگونه این اتفاق می افتد؟ وقتی استرس بر معده اثر می گذارد باعث احساس ناخوشایندی می شود که به طور طبیعی هر کسی می خواهد از شرش خلاص شود. در واقع افراد زیادی معده شان درگیر این دردها است چون معده از اعصاب مشابه با مغز ساخته شده است. عملا معده دومین عضو بزرگ بدن است که دارای اعصاب فراوانی است که با نحوه واکنش بدن در هنگام فشار یا استرس مرتبط است. مغز و معده به شکلی به هم مرتبط اند که ممکن است به راحتی قابل درک نباشد. مغز و گعده می توانند بر روی هم تأثیر متقابل بگذارند. 
 
وقتی فردی با شرایط تهدید آمیز مواجه می شود، بدن سریعا واکنش هایی مانند افزایش ضربان قلب، تنش عضلانی و انقباضات روده نشان می دهد که احتمالا موجب اضطراب می شوند. واکنش روده بزرگ در این شرایط می تواند زمینه را برای اسهال فراهم کند.
 
استرس همچنین باعث بروز مشکلاتی در دفع مدفوع، از جمله یبوست و حرکات نامنظم روده می شود. هنگامی که احساس ناخوشایندی مانند درد دارید، روده دچار اسپاسم شده است. این اسپاسم، بسته به میزان استرسی که تجربه می کنید، شدت و ضعف دارد و موجب واکنش های مختلف در قسمت هایی از دستگاه گوارش می شود. در واقع وقتی معده عصبی می شود، استرس و اسهال دست به دست هم می دهند.
 
دانستنی های مهم در مورد استرس و معده عصبی - آنسایکو
 

چرا واکنش معده ها به استرس متفاوت است؟ 

 
واکنش معده های مختلف به استرس بستگی به وضعیت دستگاه گوارش هر فرد دارد. بعضی از معده ها درگیر مشکلات دیگری مانند سندرم روده تحریک پذیر یا بیماری التهابی روده هم هستند و کمترین استرسی می تواند علائم شدیدی ایجاد کند. در شرایطی که فرد، بیماری هایی مانند کولیت اولسراتیو، بیماری کرون و سایر مشکلات گوارشی دارد و استرس را نیز تجربه می کند، شرایط پیچیده تر می شود.
 
واکنش های معده و روده در مواجهه با استرس می تواند شامل گرفتگی، حالت تهوع، عدم اشتها، سوء هاضمه، گرسنگی غیرمعمول، یبوست و اسهال باشد. در بعضی موارد، احتمال ایجاد زخم های گوارشی و یا سندرم روده تحریک پذیر هم هست. اعتقاد بر این است که استرس بیشتر باعث اسهال می شود تا یبوست، اما احتمالاً سطح استرس شما تعیین می کند که معده شما چه تاثیری بر روده بگذارد.
 

آنچه می خورید، می تواند استرسی بر معده شما تحمیل کند

توصیه می شود قبل از خواب خوراکی سنگین نخورید زیرا این امر می تواند بر فرایند هضم غذا توسط معده اثر بگذارد. وقتی بدن دچار استرس است، فرایند هضم پیچیده تر می شود. غذا و استرس، هر یک به گونه ای، می توانند معده را تحریک کنند. هنگامی که درباره معده تان احساس خوبی ندارید و می دانید که تحت فشار و ناامیدی زیادی قرار گرفته اید، سعی کنید استرس خود را کاهش دهید. بنابراین از آنچه می خورید و می نوشید آگاه باشید و به سمت مصرف گزینه های سالم تر بروید.
 

دیگر مجبور نیستید از معده دردی که با استرس ایجاد شده زجر بکشید

اگر استرس باعث اسهال یا ناراحتی معده شده است، گزینه هایی برای تسکین فوری وجود دارد. داروهای بدون نسخه برای درمان مشکلات مربوط به معده درد در دسترس هستند. اگر نیاز دارید روده خود را فعال کنید، می توانید چیزی مرتبط با رفع یبوست مصرف کنید. همچنین اگر غذاهای خاصی عامل ایجاد علائم گوارشی هستند، گزینه های خوبی، از جمله مصرف عرق نعنا قبل از غذا جهت جلوگیری از اسهال، پیش رو دارید.
 
اگر مشکلات روده یا معده تان پیچیده تر است، در مورد روش های درمان با پزشک خود صحبت کنید. برخی از داروهای ضد افسردگی در درمان معده عصبی نیز مؤثر هستند. و همچنین، درمان شناختی رفتاری و تکنیک های آرامش بخش، در کاهش استرس کمک کننده است. اگر دچار یبوست یا اسهال ناشی از استرس هستید، از پزشک یا متخصص تغذیه در مورد تغییر رژیم غذایی تان کمک بخواهید. برخی از میوه ها، سبزیجات و غذاهای فاقد گلوتن هم ممکن است بتوانند در مدیریت استرس به روده کمک کنند.
 

علائمی که با دیدن آنها باید به پزشک مراجعه کنید:

  • خون در مدفوع 
  • تشنگی شدید یا کم آبی
  • درد شدید شکم 
  • چندین روز تب بیش از ١٠٢ درجه فارنهایت

دانستنی های مهم در مورد استرس و معده عصبی - آنسایکو

برای مدیریت استرس و تاثیر گذاری بر معده و روده چه می توان کرد؟

هنگامی که معده تان به دلایل عصبی درد می کشد، علامت این است که باید که برای پایین آمدن سطح استرس تان کاری بکنید. استرس به مقدار کم خوب است، اما نگرانی بیش از حد در مورد مشکلات خانه، محل کار یا روابط شخصی، می تواند تحریک شدن دستگاه گوارش را به دنبال داشته باشد. سعی کنید بفهمید چه چیزی باعث استرس تان شده و نحوه مقابله با آن را پیدا کنید.
 

برای تسکین استرس چه اقداماتی باید انجام داد؟

سعی کنید بیشتر از حد لازم، وظیفه ای را بر دوش نکشید. از فشار وارد کردن بیش از حد به خودتان خودداری کنید و “نه” گفتن را یاد بگیرید. از اولویت قرار دادن خود، احساس شرم نکنید. با اولویت بندی مسئولیت ها، آنها را به انجام برسانید. ابتدا مهمترین کارها را در لیست خود قرار دهید و بعد به انجام برسانید. کارها را با سرعت خودتان انجام دهید و سعی کنید از کمال گرایی خودداری کنید.
 
مشکلات خود را قبل از هر اقدامی  بررسی کنید. مهارت های اعتماد به نفس و حل مسئله را بیاموزید. بعضی اوقات احساسات ما باعث می شوند تصمیماتی استرس زا بگیریم،  و بعد از آن، احساس گناه یا ناراحتی فرد را رها نمی کند. اگر در ابتدا به مشکل فکر کرده بودیم، اکنون اوضاع می توانست بهتر باشد.
 
در مورد اتفاقات زندگی تان مثبت نگر باشید. گاهی اوقات بعضی از اتفاقات به گونه ای که ایده آل شماست پیش نمی روند، به خصوص وقتی که نتیجه خارج از کنترل باشد.
 
در گروه های اجتماعی، مشاوره یا درمان شناختی شرکت کنید تا در مورد احساسات خود صحبت کرده و مشکلات را از خود دور کنید.
 
مشاوران آنسایکو برای ارائه خدمات مشاوره و روانشناسی کنار شما خواهند بود تا کیفیت زندکی خود را بهبود بخشید. از طریق صفحه اصلی سایت با مشاوران ما در ارتباط باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email