شناسایی عوامل نابود کننده اعتماد به نفس


آیا خود را فردی متکی به نفس می دانید یا نه؟ از دلایل آن چه می دانید؟
آیا میخواهید کودکانتان اعتماد به نفس داشته باشند؟
به عنوان والدین می دانید اعتماد به نفس کودک تا چه حد به رفتار شما بستگی دارد؟

ابتدا لازم است به اهمیت عزت نفس پی ببریم. عزت نفس در همه امور از جمله رفتارها و تصمیم گیری ها نقش اساسی دارد. داشتن عزت نفس قوی فرد را تشویق می کند تا چالش ها را پشت سر بگذارد و در موارد جدید با ایمان به خود تلاش کند.

چگونه اعتماد به نفس را تقویت کنیم؟

فاکتورهای متعددی در شکل گیری اعتماد به نفس نقش دارد .با خواندن مقاله ی زیر با۴ رفتاری که والدین با انجام آنها اعتماد به نفس کودک را نابود می کنند، آشنا خواهید شد و با رفع آنها می توانید اعتماد به نفس کودکتان را افزایش دهید.

شناسایی عوامل نابود کننده اعتماد به نفس
 - آنسایکو

١- فریاد و کتک زدن

هیچ چیز مانند فریاد زدن و ضربه زدن خود ارزشمندی فرد را پایین نمی آورد. هنگامی که فریاد می زنید و کتک می زنید ،شما نشان می دهید که کنترل ضعیفی بر تکانه های خود دارید پس چه درسی به کودک خود می دهید؟
ممکن است احساس کنید که موفق شده اید رفتارهای توهین آمیز شان را متوقف کنید، اما این یک توقف کوتاه مدت است.
داد زدن والدین با توانایی کودکان برای یک گفتگوی سازنده برای حل مساله، کار روی تعارضها و ایجاد عزت نفس تداخل می کند، در نهایت منجر به داشتن کودکانی ناتوان می شود.

٢- ماندن در تعارضات گذشته

وقتی یک مساله تمام می شود آن را مرتب ذکر نکنید. بهتر است به کودکان اجازه داد مانند یک لوح سفید شروع کنند. وقتی اشتباهات گذشته را به کودکان مدام یادآوری می کنید ،به آنها یاد می دهید که کینه را برای مدت طولانی حفظ کنند.
همچنین کودکان نیاز دارند بدانند وقتی مساله ای حل و فصل شد، آن موضوع قسمتی از گذشته می شود. هر چقدر کودک برای رفتارهای مثبت و انتخاب های مثبت خود تقویت شود، احساس بهتری به خود خواهد داشت و به طور طبیعی احتمال انتخاب رفتارهای ضعیف گذشته را کاهش می دهد.

شناسایی عوامل نابود کننده اعتماد به نفس
 - آنسایکو

٣- تزریق احساس گناه

گاهی والدین احساس گناه را به اوج خود می رسانند و سعی می کنند کودک را به خاطر افکار، احساسات یا اعمال خود دچار احساس گناه کنند. این امر آنها را در معرض خطر بیگانه و منحرف شدن قرار دهد. ریشه بعضی از رفتارهای ناسالم در بزرگسالی همین احساس گناه درونی شده و عدم برآورده شدن نیاز پشتیبانی و تفاهم است.

۴-استفاده از طعنه و کنایه

اگر حرفهایی را بزنید که منظور دیگری در پشت آن نهان است شما از کنایه استفاده می کنید. استفاده از کنایه کودکان را آزار می دهد زیرا احساس شرم خواهند کرد مثلا وقتی انتخاب درستی نداشته و شما می گویید:” اوه خوش درخشیدی!” این کنایه و طعنه است. اگر میخواهید رابطه سالمتری با کودک خود داشته باشید این روش مکالمه را کنار بگذارید.
هر کدام از رفتارهای بالا ممکن است آسیبی فراتر از ضربه زدن به اعتماد به نفس را در پی داشته باشند و باعث افزایش رفتارهای متنفرانه از والدین در فرزند شود و کودک را به نوجوانی آسیب دیده از رفتار والدین تبدیل کند که برای بازسازی این رابطه نیاز به درمانگر خواهد داشت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email