هایپرترمی (افزایش دمای بدن) و داروهای ضد افسردگی

آیا هایپرترمی (افزایش دمای بدن) می تواند با عوارض جانبی کمتر مؤثرتر از داروهای ضد افسردگی باشد؟

اختلال افسردگی اساسی، تقریباً ١۶ میلیون آمریکایی را درگیر کرده است. به دلیل عوارض زیاد داروهای ضد افسردگی، محققان به دنبال یافتن درمانهای موثرتر با عوارض جانبی کمتر هستند. در مطالعه ای مشترک که توسط دانشگاه های ویسکانسین- مدیسون به سرپرستی کلمنز جانسن انجام شد، مشخص شد که هایپرترمی نسبت به SRRI در بهبود علائم اختلال افسردگی اثر بهتری دارد.

در این مطالعه زنان و مردان ١٨ تا ۶۵ ساله ای که حداقل چهار هفته قبل از پیوستن به مطالعه دچار اختلال افسردگی اساسی بودند و هیچ درمان دارویی دریافت نکرده بودند ثبت نام شدند و پرسشنامه افسردگی همیلتون را پر کردند. ١۶ بیمار در گروه آزمایش تحت درمان قرار گرفتند و ١۴ نفر در گروه کنترل.

هایپرترمی (افزایش دمای بدن) و داروهای ضد افسردگی - آنسایکو

١۶ بیمار گروه آزمایش در دستگاهی قرار گرفتند که از گردن به پایین پوشیده شدند و چراغ های مادون قرمز به سینه و پاهایشان  تابید و بدن آنها را تا ٣٨.۵ درجه سانتیکراد (١٠١.٣ درجه فارنهایت) گرم کردند. به طور متوسط ١٠٧ دقیقه طول کشید تا دمای هسته بدن به این سطح برسد و بعد از خاموشی دستگاهها، خنک شدن آنها ۶٠  دقیقه طول کشید. برای گروه کنترل همه شرایط یکسان بود به جز یک فن گرما دهنده برای گرم کردن شرکت کنندگان. بنابراین همه آنها فکر می کردند درمان دریافت کرده اند. دمای بدن این گروه به طور قابل توجهی (٩٩ درجه فارنهایت) پایین تر از گروه اول بود. سپس از هر گروه خواسته شد که مقیاس رتبه بندی افسردگی همیلتون را یک، دو، چهار و شش هفته بعد از درمان  تکمیل کنند.

یک هفته بعد از درمان، گروهی که هایپرترمی تمام بدن دریافت کرده بودند در مقایسه با گروه کنترل  ۶/۵٣ امتیاز در مقیاس رتبه بندی افسردگی همیلتون کمتر بودند، شش هفته بعد به طور میانگین ۴/٢٧ و بعد از شش هفته ١/۶۶ امتیاز کمتر بودند. در مقابل بهترین ضد افسردگی ها در مقیاس همیلتون کاهش ٣ تا چهار امتیاز را نشان می دهد که اندازه اثر آن حدود ٠/٣۵ بود که نشان دهنده این است که هایپرترمی چهار برابر بیشتر از دارو درمانی می تواند موثر باشد. همچنین به نظر می رسد عوارض جانبی هایپرترمی مانند کمبود آب بدن، حالت تهوع و سردرد نسبت به عوارض جانبی SRRI مانند بی خوابی، افزایش شدید وزن، حملات هراس و اختلالات جنسی ناچیز باشد.

هایپرترمی (افزایش دمای بدن) و داروهای ضد افسردگی - آنسایکو

در واکنش به نتایج این تحقیق، محققان با دید شک به آن نگریستند و عده ای از محققان اظهار داشتند که این نتیجه احتمالا به دلیل خطای آماری در تجزیه و تحلیل بوده است. اما پس از اصلاحات، نتایج همچنان پابر جا باقی ماندند. عده ای دیگر از منتقدان خاطرنشان کردند که اندازه نمونه خیلی کوچک بوده است، اما مطالعات دیگری توسط کی یو هانوش و کلمنز دبلیو جانسون  نیز نشان داده اند که از هفت تحقیق در شش تحقیق هایپرترمی در کاهش علائم افسردگی نقش داشته است. با این وجود هنوز نیاز به تحقیقات بیشتری هست تا اطمینان حاصل شود که هایپرترمی ممکن است بهترین درمان برای کسانی باشد که از اختلال افسردگی اساسی رنج می برند. اخیراً، برخی از داده های جالب نشان داده اند که افزایش دمای هسته بدن منجر به تعدیل همان مدارهای عصبی می شود که SSRI ها بر روی آن عمل می کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email