چگونه بر ترس از گربه غلبه کنیم؟ ترس از گربه چیست؟

ترس یا فوبی گربه؟

برای اکثر مردم، گربه ها فقط نوعی حیوان خانگی هستند که می توانند در خانه خود داشته باشند. شاید آنها را دوست داشته باشند، شاید هم نه. حتی اکر از آنها مراقبت هم نکنند ذهنشان درگیر گربه نیست. اما برای کسانی که مبتلا به گربه هراسی هستد، گربه ها کاملاً چیز دیگری هستند. دلیل آن این است که ترس از گربه ها برای کسانی که از آن رنج می برند بسیار ناتوان کننده است. این ترسی است که می تواند آنها را از لذت بردن از زندگی، انجام کارهای مورد علاقه و دیدار با دوستانشان باز دارد.

ترس از گربه چیست؟

ترس از گربه ها مانند همه هراس های دیگر است، مقابله با آن بسیار دشوار است و می تواند زندگی را برای فرد دشوار کند. دقیقه ای به این بیندیشید که در یک روز معمولی چند بار در اطراف خود گربه می بینید؛ خواه یک گربه واقعی باشد، عکسی از گربه باشد یا چیزی که برای گربه ها ساخته شده است. برای کسی که از گربه ها می ترسد و ترس ناتوان کننده از گربه ها دارد، همه این موارد دلیلی برای حمله هراس هستند.

در حالی که برخی از افراد مبتلا به این هراس فقط با دیدن گربه های واقعی ممکن است دچار مشکل شوند، برخی دیگر با دیدن هر چیزی که آنها را به یاد گربه ها می اندازد دچار مشکل می شوند، حتی اگر این نشانه یک کلمه یا صدا باشد. فوبیا در افراد مختلف می تواند شدید یا ضعیف باشد و نوع پاسخ  به این نشانه ها نیز متفاوت است. برخی از افراد ممکن است علائم نسبتاً جزئی را تجربه کنند در حالی که برخی دیگر ممکن است با هراس ناشی از آنچه دیده است منکوب یا فلج شود. 

چگونه بر ترس از گربه غلبه کنیم؟ ترس از گربه چیست؟ - آنسایکو

علائم فوبیا

اکثر فوبیاها علائم بسیار مشابهی دارند، فقط آنچه هراس ایجاد می کند، می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. ممکن است فرد فقط با دیدن مستقیم گربه ای در نزدیک خود علائم را تجربه کند یا بر حسب میزان نزدیکی گربه علائم متفاوتی تجربه کند. دیدن عکسی از گربه ممکن است باعث شود فردی عرق کند اما بودن یک گربه در اطرافش می تواند باعث احساس حالت تهوع و تنگی نفس شود. علائم هر فرد می تواند متفاوت و منحصر به فرد باشد و ممکن است به شکلهای مختلف در زمانهای متفاوت رخ دهد. 

بیشتر کسانی که فوبیا را تجربه می کنند، حداقل چند مورد از علائم تنگی نفس، ضربان قلب نامنظم یا تند، حالت تهوع، تعریق، لرزش یا مشکل در صحبت کردن را داشته اند. با این وجود، علائم دیگری نیز وجود دارد که ممکن است فرد دچار آن شود مانند کهیر زدن، احساس سرگیجه، ضعیف یا حتی سستی. اگر هرگونه واکنش شدید نسبت به گربه ها یا هر چیز دیگری در اطراف خود تجربه کرده اید، ضروری است که به دنبال درمان و راه هایی برای مقابله با این مشکل باشید تا بتوانید در زندگی خود به روشی که می خواهید پیش بروید.

آیا هراس شما ترس است یا فوبیا؟

بعضی از افراد از گربه ها می ترسند، اما هر ترسی به عنوان یک فوبیای نیازمند به درمان در نظر گرفته نمی شوند. شاید سوال بهتر این باشد که آیا هراستان، هراسی است که نیاز به درمان دارد یا هراسی است که در کار شما اخلال ایجاد نمی کند. اگر شما گربه ها را دوست ندارید یا اگر یک بار گربه پوست شما را خراش داده است، ممکن است کمی ترس و اضطراب داشته باشید. ممکن است سعی کنید از نزدیک شدن به  گربه ها خودداری کنید. پس از مدتی ممکن است آن اضطراب هم از بین برود و مجددا با گربه ها خوب شوید.

برای کسی که هراسش واقعی است، ترس و تجربه نزدیکی به گربه کاملاً ناتوان کننده است و نمی داند چه کاری انجام دهد یا چگونه واکنش نشان دهند. آنها هیچ راهی برای آرام کردن خود ندارند و اگر گربه ای که انتظارش را نداشتند سر راهشان سبز شود، می تواند عواقب شدید برای آنها به همراه داشته باشد. به جای اینکه علائم یا احساسها با گذشت زمان از بین بروند، علائم اغلب بدتر می شوند و دفعه بعد که گربه می بینند می تواند حتی برایشان ترسناک تر از بار آخر باشد.

به دنبال درمان باشید

دریافت درمان فوبیا ضروری است زیرا بدون آن نمی توان به سادگی و تنهایی بر خیلی از موارد غلبه کرد. فوبیاها روش واکنش بدن است به چیزی که مغز می گوید فرد در معرض خطر نیست. ترس های طبیعی که در بدن ایجاد می شوند، کمک می کند تا فرد در امنیت باشد. اما فوبیا پاسخی است به چیزی که در گذشته اتفاقی افتاده است و موجب ترس شده است. بعد از آن، بدن آن را به عنوان تهدید می شناسد و در مواجه با آن علائمی در بدن ایجاد می کند چون فرد را در خطر می بیند.

تغییر روشی که بدن احساس می کند و واکنش نشان می دهد، برای غلبه بر هرگونه هراسی مهم است. برعکس آنچه که به نظر می رسد تغییر فکر در بسیاری از موارد ساده نیست. شاید چندین بار به خود گفته اید نمی خواهید اجازه دهید که چیزی شما را بترساند، اما هر بار آن ترس قوی تر و بدتر از قبل برگشته است، با وجودی که مطمئن بودید این بار می توانید ترستان را کنترل کنید. این دلیلی است برای کمک تخصصی گرفتن.

درخواست درمان از یک متخصص بهداشت روان راهی عالی برای کمک به خود است تا احساس بهتری داشت و زندگی خود را دوباره آغاز کرد. دلیلی ندارد که زندگی را با ترس سپری کرد. اگر به دنبال درمان مناسب باشید، می توانید سریعتر از آنچه فکر می کنید بر روی ترسهایتان کار کنید. بعلاوه شما روزی قادر خواهید بود بدون داشتن علائمی از ترس با آنچه موجب ترستان بوده روبرو شوید. ممکن است شما هرگز نتوانید صاحب یک گربه باشید، اما با پیاده روی در خیابان مشکلی نخواهید داشت.

کمک تخصصی

پیدا کردن یک درمانگر بهترین روش کمک تخصصی است که فرد می تواند برای هر نوع هراسی دریافت کند. یک فرد متخصص با رمزگشایی فوبیا و شناخت عامل اصلی ایجاد به ریشه یابی فوبیا کمک می کند. با فهمیدن این مسئله، ممکن است فرد بتوانید فرآیند آشکارسازی فوبیا را شروع کند. همچنین می تواند بر روی برخی از علائمی که تجربه می کند شروع به کار کند. این بدان معناست که روی روش های کاهش علائم و کاهش شدت آنها باید کار کرد.

چگونه بر ترس از گربه غلبه کنیم؟ ترس از گربه چیست؟ - آنسایکو

در فرایند درمان، ممکن است مواجه سازی انجام شود. در هر نقطه از جهان که باشید، حداقل یک بار گربه ای را می بینید. این بدان معناست که فرد باید راه هایی برای کنار آمدن با ترسهای کنونی داشته باشد. مواجه سازی در محیطی امن و در قدمهای کوچک اتفاق می افتد. در این شرایط مراجع می داند که در محیط امنی است و آرام آرام با ترسهایش آشنا می شود. سپس می تواند به آرامی بدون اینکه دچار ترس شود، برای دیدن گربه ای آماده شد.

درباره آنسایکو

پلتفرم آنلاین آنسایکو روشی است که می توانید، روند درمانی خود را با آن شروع کنید. تیم مشاوران و روانشناسان آنسایکو خیلی بیشتر از آنچه فکر می کنید، می تواند به شما کمک کند. مراجعه به یک درمانگر حرفه ای راهی عالی برای غلبه بر هرگونه اختلال در حوزه سلامت روان از جمله فوبیا است. حتی اگر ترس از مراجعه حضوری دارید یا ترس اجتماعی یا دیگر مشکلاتی که بیرون آمدن از منزل را برایتان دشوار می کند، پلتفرم آنلاین ما از همه این مشکلات پیشگیری می کند و نیازی به بیرون آمدن از منزل ندارید. پس می توانید با سرویس آنلاین به طور مستقیم با یک متخصص حرفه ای متصل شوید و مشاوره یا درمان دریافت کنید.

با این حال ، بخش مهم دیگر این است که شما مجبور نیستید به مطب روانشناسان بروید. درعوض، شما قادر خواهید بود از محل کار، کلاسها،، خانه یا هر جایی به سادگی با گوشی، رایانه یا هر وسیله ای که به اینترنت وصل می شود وارد اتاق مشاوره شوید. لازم نیست وقتی جایی می روید نگران از دست دادن قرار ملاقات ها به دلیل ترافیک و … باشید. حتی لازم نیست که در اتاق انتظار بنشینید زیرا اینجا مشاوره آنلاین است و مهم نیست که کجا هستید.

مهم نیست که چه نوع اختلال روانی را پشت سر می گذارید یا درگیر چه نوع هراسی هستید، شمیم اندیشه بیدار با متخصصان زبده در کنار شماست. با کمک متخصصان اجازه ندهید هیچ چیزی در توانایی شما برای تفریح ​​دخالت کند، مانع بیرون رفتنتان یا آشنائی شما با افراد جدید شود. با آن که دیگران سعی می کنند آن چه مانع ترس شما می شود را از شما دور کنند، متخصصان به شما کمک می کنند بدون ترس با آنها مواجه شوید و با غلبه بر ترسهایتان از زندگی لذت ببرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email