چگونه مشکلات غیر قابل حل را حل کنیم؟ DMN چیست؟

چرا بعضی از کشفیات مهم در هنگام استراحت یا خواب رخ می دهد؟

حتما شنیده اید که نیوتن زیر درخت سیب دراز کشیده بود که قانون جاذبه را با افتادن سیبی از درخت کشف کرد و انیشتن در حمام به یکی از بزرگترین کشفیاتش دست یافت.

با توجه به مقاله حاضر پی خواهید برد که رخ دادن این کشفیات به هنگام استراحت اتفاقی نبوده است و دلیل علمی جالبی دارد که در سال ٢٠٠١ کشف شد.

نویسنده مقاله می نویسد: بیمار من، یک پسر ١١ ساله بود که از درد بازو شکایت داشت. در انواع تست ها نتوانستم بیماری وی را تشخیص دهم. شدیدا ذهنم با آن درگیر بود. می دانستم که جواب را باید در جزئیات پیدا کنم اما کجا؟ به شدت روی مساله متمرکز بودم تا جواب را پیدا کنم اما موفق نمی شدم و دیگر زمانی نداشتم تا صرف آن کنم. چندین متخصص آنجا بودند و منتظر یافتن علت.

چند ساعت پس از دیدن او، من در حال معاینه کودکان دیگر بودم، کاری که برای من کار معمولی بود. ناگهان نام یک بیماری التهابی نادر به ذهنم خطور کرد: “درماتومیوزیت؟ نه، نمی تواند آن باشد او به اندازه کافی بیمار نیست. من به سرعت آزمایش های دیگری را برای تحلیل خونی که به آزمایشگاه فرستاده بودم، اضافه کردم. من نام بیماری را به صورت ناگهانی پیدا کردم و نتیجه خون آن را اثبات کرد.

 به عنوان پزشک، من اغلب تحت فشار مشکلات تشخیصی قرار می گیرم. وقتی نمی توانم بیماری را تشخیص دهم گاهی اوقات تلاشم را متوقف می کنم و به دیدن یک بیمار دیگر می روم. بعداً، جواب غیر منتظره به ذهن می آید. معلوم می شود، یک دلیل علمی وجود دارد که چرا چنین اتفاقی می افتد: بله شبکه حالت پیش فرض، جایگاه رویا و منشأ راه حل های شگفت آور علت این یافته های ناگهانی است.

پس برای حل مسائل حل نشده خود به شبکه مخفی مغز خود که برای حل، حل نشدنی ها طراحی شده است ضربه بزنید.

چگونه مشکلات غیر قابل حل را حل کنیم؟ DMN چیست؟ - آنسایکو

شبکه حالت پیش‌فرض مغز DMN چیست؟

شبکه حالت پیش فرض مغز یکی از سیستم‌های مغزی در مقیاس بزرگ است که در حالت استراحت بیشتر فعالیت می کند. در واقع این شبکه با پردازش افکار مستقل از محرک، با افکار خود ارجاعی و یادآوری خاطرات زندگی‌نامه‌ای در ارتباط است. مناطق اصلی شبکه DMN شامل قشر پیش‌پیشانی میانی MPFC، قشر سینگولیت خلفی PCC، قشر آهیانه‌ای پایین IPL، قشر گیجگاهی جانبی LTC و ساختار هیپوکامپال HF هستند.

می توان گفت DMN از دو زیرسیستم تشکیل شده است: زیرسیستم لوب گیجگاهی میانی که داده‌هایی از تجارب قبلی فرد در اختیار می‌گذارد و زیرسیستم پیش‌پیشانی میانی که از این اطلاعات برای ایجاد افکار مستقل از محرک و مربوط به خود استفاده می کند.

مطالعات نشان می‌دهند که شبکه حالت پیش‌فرض در مقابل تجارب مختلف انعطاف پذیری خاصی دارد و عملکرد آن در بعضی از بیماری ها و اختلالات همچون اسکیزوفرنی، افسردگی، طیف اُتیسم و آلزایمر تغییر می کند. از ‌سوی دیگر، این شبکه به درمان های زیستی و روان شناختی پاسخ می‌دهد.

وقتی مشکلی پیش می آید ممکن است آن مشکل ما را در مسیرمان متوقف کند، جریان کار خلاقانه یا پیشرفت حرفه ای ما را مختل کند یا بهترین تلاش های والدین برای فرزندانشان را حتی خنثی کند. تا کنون وقتی که اولین تلاش شما برای حل مساله ای ناکام بوده است ممکن است فکر کرده اید  که راه موفقیت فقط تلاش بیشتر است.

شما ممکن است استراتژی هایی مانند تجزیه و تحلیل مقاله، تحقیق، بارش فکری و … را انجام دهید و تا حل مساله به تلاش خود ادامه دهید. تمام تکنیک های حل مسئله از قشر پیش پیشانی، که خانه عملکردهای اجرایی است ناشی می شود. آنجا جایی است که موجب  برنامه ریزی و تمرکز شده و فعالیت محور است. در این مواقع فرد به طور مستقیم بر روی یک مشکل دشوار کار می کند و فقط از یک شبکه مغزی استفاده می کند و قدرت دیگر مناطق مغز در حل مساله را از دست می دهد.

شبکه های مغزی حل مساله کدامند؟

شبکه حالت پیش فرض مغز DMN اولین بار در سال ٢٠٠١ کشف شد، هنگامی که تیمی در دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن متوجه شد که در هنگام استراحت، بعضی از قسمت های مغز فعال تر هستند. آنها فکر می کردند که این باید نوعی تنظیم “پیش فرض” برای مغز باشد (از این رو نام آن را پیش فرض نامیدند).

تحقیقات مداوم نشان داده است که DMN مکان پرکاری است چرا که مکان رویا پردازی، تخیل و نشخوار ذهنی درباره گذشته است. از این رو DMN برای خلاقیت اساسی است. تصور می شود DMN مکانی برای پدیدار شدن بینش های شهودی است. این خبر خارق العاده برای حل مسئله است، زیرا اکنون می دانیم چگونه مغز شهودی خود را فعال کنیم.

چگونه DMN را برای حل پیچیده ترین معماها بکار ببریم؟

یک کار خودکار انجام دهید

رانندگی در مسیری که به خوبی می شناسید، شستن لباسها یا دوش گرفتن را امتحان کنید. همانطور که اشاره کردم، هنگامی که نمی توانم بیماری را تشخیص دهم، بعضاً بیمار دیگری را معاینه خواهم کرد که کمتر پیچیده باشد یا پرونده پزشکی الکترونیکی را تکمیل می کنم. در طی این وظایف خودکار، یک راه حل شهودی اغلب به ذهن می رسد.

چرا انجام کار اتوماتیک اثربخش است؟

DMN در حین انجام کارهای روزمره فعال می شود و توانایی حل مساله شهودی و غیر خطی را فعال می کند.

رویاپردازی

نشان داده شده است که مدیتیشن شبکه کارکردهای اجرایی را تقویت کرده و با خاموش کردن شبکه حالت پیش فرض، همان جایی که باعث تمایل افراد به نشخوارهای وسواسی است در کاهش اضطراب و افسردگی کمک می کند.

اما مادامی که هدفتان نه ساکت کردنِ DMN، بلکه مهار کردنِ آن برای حل مسئله باشد، در واقع بایستی از مراقبه ی متمرکز پرهیز نموده و در عوض به خودتان اجازه دهید که رویاپردازی کنید. با تصور شنیدن صدای اقیانوس و خیره شدن از پنجره به آن، اجازه دهید ذهن رها باشد و تداعی های به ظاهر تصادفی ایجاد شود.

چرا رویا پردازی اثر می کند؟

DMN خانه رویاها است. بر طبق تحقیق منتشر شده در مجله علوم اعصاب شناختی، عاطفی و رفتاری، هنگامی که رویا پردازی می کنید، DMN را روشن می کنید و فعالیت منطقی کرتکس پیش پیشانی را کاهش می دهید. اشکالی ندارد اگر چرت بزنید، چرا که DMN در حین حرکات سریع چشم یا خواب REM که مرحله ای از خواب است فعال است.

چگونه مشکلات غیر قابل حل را حل کنیم؟ DMN چیست؟ - آنسایکو

پیاده روی یا دوچرخه سواری کنید

وقتی یک سخنرانی دارم، روش مورد علاقه من برای آماده سازی این است که روی دوچرخه چرخان خود بچرخم و تصور کنم که دارم صحبت می کنم. همچنین درون آشپزخانه یا محل کارم قدم زدن را موقع فکر کردن دوست دارم. انجام کارهای روزمره و عادی به فرد در حفظ انرژی شناختی کمک می کند.

چرا پیاده روی اثر می کند؟

این وظایف اتوماتیک هستند، بنابراین DMN را فعال می کنند. علاوه بر این، تحریک دو طرف مغز مانند راه رفتن به طور متناوب، نشان داده شده است که باعث وضعیتی شبیه خواب REM می شود.

منطق و تفکر متمرکز جایگاه خود را دارند اما آنها می توانند ما را به بیراهه هم ببرند یا از جواب دور کند. بار دیگر که در حل مشکلی گیر کردید به یاد داشته باشید که اجازه دهید شبکه حالت پیش فرض مغزتان برای شما کار کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email