تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل بیماری ها

شش راه تقویت سیستم ایمنی و کاهش آسیب های کرونا ویروس

با شیوع وسیع کرونا ویروس، در مورد چگونگی قرار نگرفتن در معرض ویروس و بیمار نشدن زیاد شنیده ایم، اما درمورد چگونگی تقویت سیستم ایمنی بدن خودمان به اندازه کافی نشنیده ایم. لازم است به تقویت سیستم ایمنی بدن بپردازیم تا اگر در معرض ویروس قرار گرفتیم یا از آن بدتر بیمار شدیم، بدن ما بتواند به طور مؤثر مبارزه کند.

سیستم ایمنی بدن ما برای مقابله با بیماری ها و ویروس ها طراحی شده است. اما متأسفانه، سیستم ایمنی بدن با بسیاری از مولفه های یک زندگی مدرن مانند استرس، سموم، عدم ورزش و خوردن ناسالم ضعیف می شود. این وضعیت مانع از مقابله مؤثر بدن ما با بیماری می شود.

با ادامه فعالیت کرونا ویروس، تقویت سیستم ایمنی از همیشه مهمتر است. ما می توانیم با انجام چند تغییر اساسی در افکار، اعمال و عادات خود این کار را انجام دهیم.

در اینجا ۶ روش اساسی برای تقویت ایمنی بدن در مقابل ویروس وجود دارد:

١- استرس را کاهش دهید

وقتی استرس دارید بدن هورمونهای استرس تولید می کند که سیستم ایمنی بدن را درگیر می کند. بنابراین یکی از مهمترین راه های تقویت ایمنی کاهش استرس است. برای کاهش استرس، مهم است که از تعادل مناسب کار و زندگی برخوردار شوید،  هنگام نیاز به استراحت، استراحت کنید چه کوتاه مدت چه بلند مدت. همچنین استفاده از برخی تکنیک های آرامش بخش یا ذهن آگاهی موثر است.

در رابطه با کاهش استرس کرونا ویروس و بالطبع تقویت سیستم ایمنی بدن، شمیم اندیشه بیدار پلتفرم مشاوره آنلاین، چندین کارگاه آنلاین آموزشی برگزار نموده است. می توانید با مراجعه به سایت www.onpsycho.com از فیلم های موجود جهت کاهش استرس بهره ببرید.

همچنین مشاوران شمیم اندیشه بیدار به صورت مشاوره آنلاین کمکی خواهند بود تا بتوانید آسانتر استرس خود را مدیریت کنید.

اگر به تنهایی توان مدیریت استرس خود را ندارید، نیازمند دریافت خدمات تخصصی هستید. مفید خواهد بود اگر در دریافت کمک از متخصصان تعلل ننموده و در مراحل اولیه برای غلبه بر مشکلات خود توانمند شوید.

٢- هر وقت خسته شدید بخوابید

بسیاری از ما در این جهان در حالت خستگی مداوم به سر می بریم. از آنجا که خوابیدن برای بازسازی یک سیستم ایمنی درگیر ضروری است، باید به خودمان اجازه دهیم تا آنجا که لازم داریم بخوابیم. وقتی بدنمان نیاز به خواب دارد اما ما بیدار می شویم سبب افزایش استرس و ضعف سیستم ایمنی خود می شویم. گاهی با نوشیدن نوشیدنی های کافئین دار بدون اینکه متوجه نیاز بدن به خواب باشیم به بدن و سیستم دفاعی فشار وارد می کنیم.

چگونه سیستم ایمنی بدن را در مقابل بیماری ها تقویت کنیم؟ - آنسایکو

٣- ویتامین های تقویت کننده سیستم ایمنی را مصرف کنید

برای حمایت از سیستم ایمنی بدن، می توانید از غذاهای حاوی مرکبات، سیر، کلم بروکلی و اسفناج استفاده کنید. اگر سیستم ایمنی بدن شما در حال حاضر ضعیف است، مصرف ویتامین های مکمل و مواد معدنی مانند ویتامین C، ویتامین B، ویتامین D و روی بسیار مفید است.

۴- التهاب را کاهش دهید

مواد قند، گوشت فرآوری شده، روغن گیاهی و مواد الکل  به عنوان غذاهای التهابی مطرحند که سیستم ایمنی بدن را درگیر می کنند و سایر مشکلات موجود در بدن بدون رفع شدن در بدن باقی می مانند. به همین دلیل اگر بخواهیم سیستم ایمنی سالم داشته باشیم، از بین بردن غذاهای التهابی بسیار مفید است.

۵- ورزش می تواند یکی از بهترین کارها برای تقویت ایمنی باشد.

اما باید مراقب باشیم زیرا ورزش بیش از حد برای بدن استرس زا است و می تواند برای سیستم ایمنی بدن ما فشار زا باشد. بنابراین نکات دیگر را همزمان مد نظر داشته باشید: استرس را کم نگه دارید و اگر خسته هستید، استراحت کنید.

چگونه سیستم ایمنی بدن را در مقابل بیماری ها تقویت کنیم؟ - آنسایکو

۶- از سموم دوری کنید

سموم در بدن می توانند برای سیستم ایمنی بدن مخرب باشند. بنابراین سعی کنید، قرار گرفتن در معرض آب آشامیدنی کلر دار، سموم دفع آفات، هیدروکربن های معطر (به عنوان مثال خوشبو کننده های هوا)، فلزات سنگین، آلودگی هوا و مواد افزودنی غذایی را به حداقل برسانید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email