چگونه اضطراب امتحان را شکست دهیم؟

راهکارهای خلاقانه برای کاهش اضطراب امتحان را بشناسیم

استرس بعلاوه آشفتگی مساوی است با اضطراب امتحان. کمی تپش قلب، بی قراری و خواب سبک، علائمی طبیعی از اضطراب متوسط است. مقداری تنش به طور طبیعی برای ایجاد انگیزه لازم جهت یادگیری در دانش آموزان لازم است. همچنین اضطراب برای حفظ سطح هوشیاری و تمرکز در طول امتحان بسیار مهم است. فرد در معاینه بالینی فقط در شرایطی از ترس صحبت می کند که ترس ها به طور قابل توجهی در زندگی روزمره اش وجود دارد و آسیب زا هستند. علائم اضطراب امتحان می توانند خود را در سطح عاطفی، رفتاری، ذهنی و جسمی نشان دهند. باید دقت شود که علائم آیا شدید و مکرر هستند و یا تقریباً همیشه هستند؟ در این صورت باید اقدامی صورت گیرد. تنها سؤال این است: چه اقدامی؟

چگونه اضطراب امتحان را شکست دهیم؟ راهکارهای خلاقانه - آنسایکو

اقدامات لازم علیه اضطراب امتحان

وب سایتهای دانشگاههای آلمان طیف گسترده ای از کمک ها را ارائه می دهند. از جمله مصاحبه های کلاسیک تک به تک، ارائه کارگاههای آموزشی برای مدیریت اضطراب امتحان، آموزش تکنیک های ریلکسیشن (مانند آرامش عضله پیشرونده)، موقعیت های آزمایشی شبیه سازی شده و ارائه نکات مفیدی برای مقابله با اضطراب امتحان.

 

برای دانشجویانی که نمی خواهند یا نمی توانند مشکلات خود را مستقیما بیان کنند چه راههایی وجود دارد؟

پیشنهادهای جایگزینی برای این دسته از افراد وجود دارد مانند: مطالعه متون علمی مرتبط با موضوع اضطراب امتحان که در سایتها قابل دانلود است. این امر به دانش آموزان اجازه می دهد تا به طور مستقل دانش خود را نسبت به موضوع اضطراب امتحان افزایش دهند.

از سوی دیگر، دانشگاه آزاد برلین، به عنوان مثال، زمینه گفتگو برای دانشجویان با موضوع اضطراب امتحان را فراهم کرده است. از طریق گپ زدن، دانشجویان درباره ترس از امتحانات با دانشجویان روانشناسی ترم بالاتر اطلاعات تبادل می کنند. گپ و گفتگو همچنین می تواند به صورت تک به تک یا حتی ناشناس صورت گیرد. دانشجویان دانشگاه ها و کالج های کلن، فرایبرگ، هایدلبرگ، کارلسروهه، کنستانس و زوریخ می توانند در این مورد با خط شبانه تماس بگیرند. این یک پیشنهاد جذاب به ویژه برای کسانی است که به طور فزاینده با علائم اضطراب امتحان در عصر و شب روبرو هستند.

کمک نخواستن در شرایطی که فرد دچار اضطراب امتحان می شود واقعا مفید نیست. از طرف دیگر بهتر است کمک خواستن را به شب قبل از امتحان موکول نکنید.اما اینکه زمان مناسب برای دریافت کمک چه زمانی است؟ بستگی به منابع فرد و حتی دسترسی داشتن به مشاوران دارد و نمی توان توصیه ای کلی داشت.

چگونه اضطراب امتحان را شکست دهیم؟ راهکارهای خلاقانه - آنسایکو

مهم ترین و مفیدترین استراتژی های علم علیه اضطراب امتحان کدامند؟ 

در علم، استراتژی های متعددی مورد بحث قرار گرفته و اثربخشی آنها بررسی شده است. هفت حیطه به عنوان مهم ترین و مؤثرترین حیطه ها به اثبات رسیده اند که با کار در این حوزه ها اضطراب امتحان به میزان زیادی رفع می شود.

  • استراتژی های انگیزشی
  •  مدیریت زمانی و برنامه ریزی
  • استراتژی های یادگیری و تکنیک های حفظ کردن
  • تکنیک های آرامش و تقویت کننده های فردی
  • تکنیک های شناختی برای مقابله با افکار مزاحم
  • حساسیت زدایی سیستماتیک به عنوان یک تکنیک کاهش استرس در طول آزمون
  • آماده سازی عینی برای شرایط امتحان

اگر نتوانستید اضطراب امتحان را به تنهایی رفع کنید، می توانید با کمک گرفتن از مشاوران ما یا حضور در کارگاه های آموزشی، راهکارهای مفید را یاد گرفته و به کار ببرید. واضح است که دانش آموزان و دانشجویان زندگی غنی و هیجان انگیزتری را تجربه خواهند کرد اگر اضطراب امتحان را شکست دهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email