چگونه می توانید منتقد درونی خود را ساکت کنید؟

آیا می خواهد این بار منتقد درونی خود را شکست دهید؟ 

همه ما ممکن است در درون خود یک منتقد داشته باشیم چرا که انتقاد از خود لزوما چیز بدی نیست. اما اگر انتقاد به شکل نادرست و مدام اتفاق افتد تاثیر منفی دارد و به جای پیشرفت منجر به شکست بیشتر می شود. بعلاوه انتقاد منفی در طولانی مدت موجب استرس و افسردگی خواهد شد، چرا که این منتقد درونی، زمزمه هایی در درون فرد به راه می اندازد که موجب توصیه های غیرسازنده شده و کنترل زندگی را به دست می گیرد. این ندا و زمزمه وقتی مخرب باشد، باید خاموشش کرد و کنترل زندگی را از چنگالش خارج کرد. 

معمولاً منتقد درونی چیزهایی مانند مثال های زیر به فرد می گوید: 

“من در مصاحبه به طرز وحشتناکی بد عمل کردم. من در مصاحبه بد خواهم بود و علیرغم تلاش زیاد هرگز نمی توانم کاری پیدا کنم.”

اما اگر مراحل ذکر شده در این مقاله را با دقت دنبال کنید، نتیجه بیشتر شبیه موارد زیر خواهد شد. 

“من در … خیلی  بد عمل کردم  اما الان زمان پا پس کشیدن نیست. قبول دارم که مصاحبه ام به آن خوبی که می توانست باشد، نبود اما من نهایت تلاشم را کردم و چیزهای زیادی از این موقعیت یاد گرفتم. دفعه بعد، می توانم بیشتر دقت کنم و بهتر عمل کنم. من در مصاحبه بعدی پیروز می شوم.

در وضعیت دوم، شما به طور مؤثری  منتقد سمی درونی خود را از کنار گذاشته و متوقفش کردید. شما آنچه را که برایتان اتفاق افتاده بود را بد دانستید اما با بازخورد و افکار مثبت خود را تشویق کردید. باید اینگونه پاسخها را در موقعیتی که بد عمل کرده اید از خود انتظار داشته باشید. 

برای ساکت کردن منتقد درونی چکار باید کرد؟ 

بهترین راه برای ساکت کردن منتقد درونی خود و ایجاد یک جایگزین مثبت و عادت کردن به آن است. چطور می توان این کار را انجام داد؟ 

١- تمرین و تکرار کنید

مهمترین چیزی که باید در مورد ساکت کردن منتقد درونی تان به خاطر بسپارید این است که این یک فرایند است. دقیقاً مانند هر نوع تغییر رفتار دیگری، در ابتدا کار آسانی نخواهد بود و مطمئناً به عادت های قدیمی بر می گردید. اما به محض شروع به ایجاد تغییر مثبت در زندگی، منتقد درونی که شما را تسخیر کرده بود آرام آرام ناپدید می شود و جای آن را منتقدی مهربان و کمک کننده خواهد گرفت. 

٢- ترک آرام یادآوری کننده ها 

یک راه عالی برای شکستن عادات قدیمی و ایجاد عادات جدید، ایجاد یادآوری کننده هایی است که به شما یاداوری می کنند، چرا شما می خواهید تغییر ایجاد کنید. چه بر روی تلفن، بر روی مجله و … چندین یادآوری را در معرض دید خود قرار دهید. هنگامی که با رفتار منفی خود درگیر می شوید می توانید به تلفن، مجله و … نگاهی بیندازید و آن انگیزه ای را که موجب شروع تلاش برای تغییر بود را دوباره به یاد بیاورید.

چگونه می توانید منتقد درونی خود را ساکت کنید؟ - آنسایکو

۳- آهسته پیش بروید و به خود پاداش دهید

همانطور که گفته شد، ساکت کردن منتقد درونی فرایند ساده ای نخواهد بود. در این فرایند، شما دوران سختی خواهید داشت. در این فرایند، مواقعی که نمی توانید منتقد درونی تان را ساکت کنید به جای این که دست از تلاش بردارید به لحظه های خوش خود و همینطور پیشرفتهایتان جایزه بدهید و آنها را جشن بگیرید. پیشرفت با پشتکار و تلاش به دست می آید.

۴- سعی کنید بفهمید چرا همچنان صحبت منفی دارید

ما تمایل داریم به عادت های بد خود بچسبیم چون به ما پاداش می دهند. مدتی وقت بگذارید تا بفهمید چرا شما همچنان درگیر رفتار خود هستید. آیا از بیرون رفتن از منطقه امن خود ترس دارید و تصمیم می گیرید خودتان را عقب بکشید تا مانع پیشرفت خود شوید؟ آیا از تصمیم گیری برای ایجاد تغییر مثبت در زندگی خود می ترسید؟ در مورد تغییر چه احساسی دارید؟ دلیل رفتار شما هر چه باشد، به درون خود متمرکز شوید و بر ترس های خود غلبه کنید تا از منتقد درونی تان عبور کنید و به مکان پر از خوشبختی برسید.

۵- اهداف خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

همانطور که می دانید، اگر در انجام وظایف خود تنها باشید به سختی می توان پاسخگو باشید. با این حال، هنگامی که اهداف خود را با دیگران در میان می گذارید، پاسخگویی و پیروی از آن بسیار آسان تر می شود. کارهای ساده ای مانند نوشتن مطلب در شبکه های اجتماعی یا یک دوست می تواند کمک کند تا راحتتر اهداف خود را با دیگران در میا بگذارید و به هدفتان برسید. افرادی که برنامه و تلاش شما را می بینند، می توانند انگیزه جنگیدن شما علیه افکار منفی را تقویت کنند.

۶- پیدا کردن افرادی که برایتان الهام بخش هستند

اگر مدام با افراد منفی باف در ارتباط باشید، تصمیم گیری برای تغییر افکار منفی بسیار سخت خواهد بود. اگر دوستان و خانواده تان منفی نگر هستند و نمی توانید از آنها جدا شوید، مقداری خود را از آنها دور کنید و روابط جدیدی با دیگر افراد ایجاد کنید. این افراد می توانند کمک کنند تا از شر افکار منفی و منتقد درونی خلاص شوید.

چگونه می توانید منتقد درونی خود را ساکت کنید؟ - آنسایکو

اگر فکر می کنید که هنوز منتقد درونی، کنترل افکار تان را در دست دارد، یکبار دیگر این مقاله را بخوانید و مراحل آن را انجام دهید. همانطور که گفته شد شروع کردن می تواند بسیار دشوار باشد و برای برخی از افراد ممکن است تقریبا غیرممکن باشد، به خصوص اگر با یک اختلال روانی روبرو باشند که مانع از ایجاد تغییر مثبت می شود.

مهم نیست که دلیل عدم غلبه بر تفکر منفی تان چیست، با مراجعه به سایت onpsycho.com می توانید به مشاوران و روانشناسان گروه آنسایکو دسترسی داشته و کمک دریافت کنید. آنسایکو یک پلتفرم  مشاوره و روانشناسی آنلاین است که به آسانی روانشناسی و مشاوره را به درون خانه های شما آورده است و دیگر نیاز ندارید برای مشاوره از منزل خارج شوید. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email