جایگاه مشاور خانواده و تاثیر آن - آنسایکو

جایگاه مشاور خانواده و تاثیر آن

قبل از پرداختن به مبحث مشاوره خانواده مطلب را با جمله ای از کنفوسیوس (فیلسوف، نظریه پرداز و معلم چینی قبل از میلاد)، شروع می کنیم:

«برای اینکه جهان را در جای درستش قرار دهیم، ابتدا باید ملت ها را منظم کنیم، برای به نظم درآوردن ملت ها باید ابتدا خانواده را سامان دهیم. برای قرار دادن خانواده در جای درست خود باید ابتدا زندگی شخصی خود را پرورش دهیم و پربار کنیم، قبل از هرکاری باید قلب هایمان را درست کنیم».

در متن فوق از کنفسیوس نیز، بر اهمیت ساماندهی خانواده پرداخته شده است. خانواده و اعضای آن، یک سیستم به هم وابسته است که فعالیت و رفتار هریک از اعضای خانواده بر کل این سیستم تاثیر می گذارد. گاهی در سیستم خانواده مشکلاتی ایجاد می شود که حل این مشکلات و چالش ها به کمک مشاور خانواده، راحت تر انجام می شود. گاهی نیز خانواده ها برای پیشگیری از مشکلات و برای بهبود روابط خانواده وتربیت فرزندان، از مشاور خانواده کمک می گیرند.

مشاور خانواده

مشاور خانواده با مشکلاتی سرو کار دارد که منشاء آن خانواده است. مراکز راهنمایی و مشاور خانواده، محلی است که در آن فعالیت های راهنمایی و مشاوره برای خانواده و فرزندان آنها انجام می شود. مهمترین وظایف این مراکز، راهنمایی و مشاوره برای پیشگیری و رفع مشکلات عاطفی، روانی، تربیتی و اخلاقی میان والدین و فرزندان است. به طور کلی مشاور خانواده بر سلامت و کارآمدی خانواده تاثیر می گذارد و به سلامت رفتاری هریک از اعضای خانواده کمک می کند.

هدف مشاور خانواده

هدف اصلی مراکز راهنمایی و مشاور خانواده کمک به تعادل و استحکام خانواده به منظور مشارکت بهینه در در تعلیم و تربیت فرزندان است. یا به عبارتی دیگر هدف مشاور خانواده، همکاری اعضای خانواده با یکدیگر جهت برطرف کردن مشکلاتی است که موجب از هم پاشیدن خانواده می شود. برای حل یک مشکل باید تمام قسمت های سیستم را در نظر گرفت بنابراین درمانگر خانواده مشکلات را در بستر سیستم خانواده مشاهده می کند.

کاربرد مشاور خانواده

  • حفظ ارتباط صمیمانه خانواده

  • درگیری زناشویی

  • تعارض والد – فرزندی و تربیت فرزندان

  • خشونت خانوادگی

  • بحران های خانوادگی مانند بیکاری، بیماری، مرگ و …

حفظ ارتباط صمیمانه خانواده

گاهی زوجین و اعضای خانواده، چالش و مشکل حاد و بخصوصی با یکدیگر ندارند. ولی با توجه به تغییرات دنیای امروز و جامعه و تغییر و تحولات فرهنگ حاکم بر جامعه و تاثیر گذاری این تغییر و تحولات بر خانواده و همچنین تفاوت دیدگاه های فردی، نیاز به بروز رسانی اطلاعات و کسب اطلاعات بیشتر و یادگیری مهارت های ارتباطی جهت حل تعارض ها، احساس می شود. بنابراین از آنجایی که در هر خانواده ای بروز هرگونه تعارضی طبیعی است و اجتناب کردن از آن ضروری است. نیاز است که زوجین و هر یک اعضای خانواده برای پیشگیری از مشکلات حادو همچنین حفظ روابط صمیمانه با یک مشاور خانواده در تماس باشند. اگر مشاوره با این هدف صورت بگیرد، در اینصورت کار مشاور خانواده به مراتب راحت تر از موارد دیگر است. چون مشکلی وجود ندارد و همچنین خانواده با یکدیگر همسو و هم قدم هستند و همکاری بالایی دارند.

جایگاه مشاور خانواده و تاثیر آن - آنسایکو

درگیری زناشویی

گاهی در زندگی زوجین مشکلی ایجاد می شود و زوجین قادر به تنهایی قادر به حل تعارض های خود نیستند. بنابراین در اینصورت نیاز به کمک نفر سومی احساس می شود تا بتواند بدون قضاوت و ارائه ی راهکارهای تخصصی در جهت رفع مشکل زوجین راه حل های مناسب ارائه دهد. در این موارد اگر همکاری و تمایل هر دو زوج برای مراجعه به مشاور وجود داشته باشد و هر دو برای رفع مشکل تعهد داشته باشند جلسات مشاوره به خوبی پیش می رود و نتایج مثبتی خواهد داشت. در غیر اینصورت و در صورت همکاری تنها یکی از زوجین کار مشاور بسیار سخت می شود و روند مشاوره طول می کشد ولی با اینحال بازهم می تواند تاثیرات مثبت بسیاری را داشته باشد.

تعارض والد فرزندی و تربیت فرزندان

در بسیاری از خانواده ها به علت تفاوت بین نسلی والدین و فرزندان ممکن است تعارضاتی ایجاد شود. یا ممکن است که فرزند رفتارهای مخرب بسیاری داشته باشد و والدین در تربیت فرزند خود دچار درماندگی شوند، در اینصورت نیز مراجعه به مشاور خانواده بسیار می تواند راهگشا باشد. مشاور خانواده با صحبت اولیه با والدین و  فرزندان و بررسی دقیق تعاملات خانوادگی و نحوه ی ارتباط والدین با فرزندان سعی می کند به رفتارهای مسئله ساز پی ببرد و سعی در اصلاح آنها دارد. در اینصورت با تغییر واکنش والدین و آموزش تعامل صحیح بین والدین و فرزندان بسیاری از مسائل و مشکلات حل می شود. گاهی نیز بدون اینکه مشکلی خاص بین والدین و فرزندان وجود داشته باشد، والدین برای آموزش راهبردهای تربیتی و اصولی صحیح و نحوه ی برخورد با فرزندان، می توانند از مشاور خانواده کمک بگیرند تا بتوانند تربیت درستی را روی کودک خود اعمال کنند.

خشونت خانوادگی

گاهی نیز در بعضی از موارد یکی از زوجین علی الخصوص خانوم ها در معرض خشونت همسر از جمله کتک زدن یا آسیب روانی قرار می گیرند، که در بسیاری از این موارد خانوم درمانده می شود و نحوه ی درست برخورد با این مسائل را نمی داند. به همین دلیل سالها مورد خشونت خانوادگی قرار می گیرد، در اینصورت نیز کمک گرفتن از مشاور خانواده بهترین راهکار است و مشاور می تواند با بررسی شرایط به بهبود رفتار همسر کمک کند. یا اینکه اگر زندگی و مشکلات فرد قابل نجات دادن نبود فرد را در تصمیم گیری در امر طلاق راهنمایی کند تا فرد با اطمینان بیشتری تصمیم بگیرد.

جایگاه مشاور خانواده و تاثیر آن - آنسایکو

بحران های خانوادگی مانند بیکاری، بیماری و …

همانطور که قبل تر اشاره کردیم مسائل و مشکلات یکی از اعضای خانواده می تواند بر کل سیستم خانواده تاثیر بگذارد. مثلا اگر یکی از اعضای خانواده بیکار شود و یا به بیماری خاصی مبتلا شود نیاز است که بقیه ی اعضای خانواده به همراه فردی که بیمار شده یا به مشکل برخورده  به یک مشاور خانواده مراجعه کنند تا هم خانواده نحوه ی رفتار مناسب با فرد بیمار را آموزش ببیند و هم به فردی که به مشکل برخورده است آموزش داده شود که چطور با بحران مقابله کند و آن را با موفقیت پشت سر بگذارد.

تاثیر مشاوره خانواده

لازم به ذکر است که بدانیم همه ی خانواده ها قابل نجات دادن نیستند، اما در مورد خانواده هایی که اختلافات زندگی مشترک آنها هنوز قابل حل و فصل است و در طول دوره ی مشاوره به اصول مشاوره متعهد هستند. مشاور خانواده می تواند به آنها در یافتن ریشه ی مشکلات زندگی و بهبود رابطه با همسر کمک کند. تلاش و پشتکار زوج ها نیز، در عمل به توصیه و راهنمایی های مشاور بسیار مهم است. سرعت پیشرفت در امر مشاوره خانواده و زوج درمانی نسبت به مشاور فردی همواره کمتر است. زیرا اغلب انگیزه و نگرش در زوج ها باهم متفاوت است و زوجی که در کنار یکدیگر زندگی می کنند نیاز به زمان بیشتری برای تغییر در رفتار خود دارند ولی با همه ی این تفاسیر مراجعه به مشاور خانواده، در کاهش تعارض ها می تواند بسیار موثر عمل کند  مفید باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email