نقش رنگ چشم و پوست در افسردگی فصلی

آیا می دانستید رنگ چشم می تواند فرد را مستعد افسردگی فصلی کند؟

افراد با کدام رنگ چشم در مقابل افسردگی فصلی مقاوم تر اند؟ چرا؟

رنگ پوست چه نقشی در اختلال افسردگی فصلی ایفا می کند؟

چه درمان هایی برای آن وجود دارد؟

حتما حدس هایی زده اید. حال با مطالعه مقاله زیر، به درستی یا نادرستی حدستان پی ببرید.

به گزارش روانشناسان، عجیب نیست که بسیاری از مردم در زمستان دچار افسردگی فصلی می شوند و این اختلال حدود ١٠ میلیون آمریکایی را تحت تاثیر قرار داده است. افسردگی فصلی به عنوان نوعی از افسردگی بالینی پذیرفته شده است، اما درباره علت اصلی آن، میان متخصصان اختلاف نظر وجود دارد و حتی عده ای از وجود این اختلال مطمئن نیستند.

دانشمندان طى تحقیقاتى توانستند پی ببرند که چرا برخى از افراد بیشتر تحت تاثیر افسردگی فصلى قرار مى گیرند. این تحقیقات نشان مى دهد که رنگ چشم مى تواند یکی از عوامل مهم در رابطه با افسردگى فصلى باشد.

در مطالعه ای که در مجله علوم رفتاری و روانشناسی به چاپ رسیده است، ادعا شده است که رنگ چشم می تواند در میزان حساسیت افراد به SAD نقش داشته باشد.

نقش رنگ چشم و پوست در افسردگی فصلی - آنسایکو

پروفسور لانس ورکمن، روانشناس دانشگاه ویلز در بریتانیا، پس از بررسی ١٧۵ دانشجو از دو دانشگاه، دریافت که بعضی از دانشجویانش در فصل زمستان بی حوصله و خسته بوده و بیش از سایرین دچار نوسانات خلقی مربوط به تغییر فصل ها می شوند. وی دریافت که چشم آبی ها کمتر از دیگران این مشکل را تجربه می کنند و به نظر می رسد درجه انعطاف پذیری و سازش بالاتری با محیط دارند. یعنی افرادی که چشمان روشن تر یا آبی دارند، کمتر در معرض خطر ابتلا به  “افسردگی زمستانی” قرار می گیرند.

در مقابل، افراد با رنگ چشم تیره یا قهوه ای در معرض ریسک بالاتر افسردگی فصلی قرار داشتند. دلیل این تفاوت می تواند به توانایی چشم در جذب میزان نور مرتبط باشد. در سال ١٩٩۵ محققان دریافتند که بعضی از سلول های شبکیه به جای ایجاد تصویر، فقط اطلاعاتی از میزان روشنایی از پشت چشم به هیپوتالاموس مغز می فرستند. هیپوتالاموس بخش مهمی از مغز است که هورمون هایی مانند اکسی توسین را ترشح می کند که تنظیم کننده چرخه های دما، گرسنگی و خواب است. به عبارتی دیگر، شبکیه قسمتی از چشم است که حاوی سلول هایی است که به نور حساسند؛ وقتی نور وارد چشم می شود، این سلول ها باعث تحریک عصبی می شوند و به دنبال آن  یک تصویر بصری در مغز شکل می گیرد. افراد با رنگ چشم روشن، رنگدانه های کمتری داشته، بنابراین سلول هاى شبکیه آنها نسبت به سایر چشم ها، براى دریافت و پردازش تصاویر، نیاز کمتری به نور دارد. این موضوع همچین نشان مى دهد افرادى که چشم هاى روشن ترى دارند، ملاتونین کمترى در فصل هاى پاییز و زمستان تولید مى کنند.

نقش رنگ چشم و پوست در افسردگی فصلی - آنسایکو

تحقیقات نشان می دهد افراد درگیر SAD دچار کمبود ویتامین D نیز هستند. که محققان به این نکته پی بردند که افراد با چشم آبی همان جهش یا دگرگونی را دارند که مسئول روشنی رنگ پوست نیز هست وافراد با پوست روشن حتی در نور کم نیز بیش از افرادی که پوست تیره دارند ویتامین D جذب می کنند. بنابراین افراد با رنگ چشم و پوست روشن در مناطقی که در زمستان روزهایشان کوتاه تر است، با وجود نور کم، می توانند در مقابل افسردگی فصلی و کمبود ویتامین D مقاوم تر باشند. ویتامین D به عنوان هورمونی شناخته می شود که به تنظیم جذب کلسیم، فسفر و منیزیم کمک می کند و در نهایت در تقویت استخوان های ما موثر بوده و کمبود این ویتامین با التهاب و بیماری های مزمن در ارتباط است.

اما چه راه هایی برای درمان افسردگی فصلی وجود دارد؟

خوشبختانه روش هایی برای مقابله با SAD وجود دارد. بیرون رفتن برای پیاده روی منظم، بخصوص وقتی که هوا آفتابی است، می تواند خلق شما را بهبود بخشد. “نور درمانی” نیز گزینه دیگری است که پیشنهاد می شود. نشستن روزانهبه مدت یک ساعت در جلوی یک جعبه نور، صرف نظر از رنگ چشم ها،  می تواند به مقدار قابل توجهی باعث بهبودی خلق شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email