۸ نمونه از آثار مخرب کمال گرایی را بشناسید

آیا همان رویکردی که می خواهد شما موفق ترین باشید، باعث شکست شما شده است؟

۸ نمونه از آثار مخرب کمال گرایی را بشناسید

در بسیاری از افراد در چگونگی برخوردشان با مشکلات، پروژه ها و روابطشان چیزی وجود دارد که یا آنها را به شکست می رساند یا از حرکت باز می دارد یا احساس نقص کامل به آنها می دهد؛ آن همان کمال گرایی است. در حقیقت، بعضی از افراد، کمال گرایی را به عنوان یک ویژگی شخصیتی ایده آل در نظر می گیرند، در حالیکه این نظر کاملا فریب دهنده است.

باید پرسید در تلاش برای رسیدن به کمال چه چیزی می تواند اشتباه باشد؟ می توان گفت کمال گرایی گرگی در لباس میش است. کمال گرایی خود را به عنوان یک استراتژی مثبت نشان می دهد اما در واقع موجب خرابکاری می شود.

ممکن است شما فردی باشید که اخلاق و قاطعیت کاریتان باعث پیشرفت شما شده باشد. ممکن است نقص بسیار کوچکی منجر به نارضایتی بزرگی در شما شود؛ شاید تصور می کنید که این نقص کوچک به این دلیل به وجود آمده است که شما به اندازه کافی تلاش نکردید. اگرچه ممکن است این نظر گاهی اوقات درست باشد، اما غالب مواقع اینگونه نیست.

تفاوت کمال گرایی و تلاش سالم چیست؟

دکتر برنه براون در کتاب خود به نام “هدایای نقص” بیان می کند: “تفاوت های زیادی بین کمال گرایی و تلاش سالم در جهت رسیدن به چیزهایی که برای ما مهم است، وجود دارد”. دکتر براون کمال گرایی را “اعتقاد به اینکه اگر زندگی کامل داشته باشیم، کامل به نظر می رسیم و کامل عمل می کنیم، توصیف می کند که از این طریق می توانیم رنج سرزنش، قضاوت و شرم را به حداقل برسانیم یا از آن جلوگیری کنیم”. ” این نگرش یک نوع سپر است”. “او خاطرنشان می کند که براساس تحقیقات، کمال گرایی مانع موفقیت می شود”. در حقیقت، اغلب فرد را در مسیر افسردگی، اضطراب، اعتیاد و فلج زندگی پیش می برد.”

چگونه می توان تشخیص داد کمال گرا هستید یا نه؟ 

پس کمال گرایی دقیقا چیست و چگونه می توانید تشخیص دهید کمال گرا هستید یا در جهت رسیدن به اهداف خودتان، تلاشتان سالم است؟! این طرز تفکر نیز یک دام بالقوه است، زیرا لزوماً این دو دسته از یکدیگر متمایز نیستند. بلکه آنها اجزاء مختلف یک زنجیره واحد هستند. هرکدام از ما در مقطع زمانی مختلف ممکن است به سمت و سوی یکی از آنها کشیده شویم.

۸ نمونه از آثار مخرب کمال گرایی را بشناسید - آنسایکو

موارد مخرب نشانگر کمال گرایی

١- خود گویی منفی:

زمانی که اشتباهی انجام می دهید به خودتان سخت می گیرید، حتی اگر چیزهای جدیدی یاد گرفته باشید یا آن اتفاق کاملاً از کنترل شما خارج بوده باشد. در نهایت خود را سرزنش می کنید، انگار می توانستید از آن جلوگیری کنید.

٢- اجتناب:

احساس می کنید باید کارهایتان را کاملا درست انجام دهید. بنابراین شروع کردن کارها هم دلهره آور است؛ آن هم چه فشار سنگینی! حال اگر کار را به عقب بیندازید ممکن است استرس غیر ضروری ایجاد کرده و عملکردتان را مختل کند.

 شیوه دیگری برای بروز اجتناب زمانی است که احساس می کنید باید فعلا دست نگه دارید: مثلا ممکن است حس کنید که باید قبل از به اشتراک گذاشتن ایده تان، آن را کامل صیقل داده و به بهترین شکل ممکن در آورید. در این صورت فرصت های مهمی را از دست می دهید.

٣- درگیری با جزئیات:

وقتی کاری را شروع می کنید، کمی یا خیلی زیاد وسواس گونه دقت می کنید تا جزئی ترین جزئیات کار را بفهمید. این ممکن است زمانی که در حال انجام کار بزرگی هستید آشکار شود یا هنگام حتی ارسال یک ایمیل یا خرید آنلاین. ممکن است خود را اینگونه توجیه کنید که تنها تلاش می کنید تا کارها درست انجام شود. شاید هم به این نتیجه رسیده باشید که مقدار نامتناسبی از زمان را صرف کاری می کنید که می تواند ابعاد دیگر زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

۴- کمال گرایی روابط شما را تحت تاثیر قرار می دهد:

این امر می تواند به چندین روش خود را نشان دهد. کمال گرایی می تواند درونی یا بیرونی باشد. مثلا فرد کمال گرا برای یک شریک زندگی کامل شدن به صورت درونی احساس فشار می کند. در این حالت، هرگونه خطای واقعی یا درک شده ممکن است فرد  را به سمت عدم کفایت کامل سوق دهد. با گذشت زمان، ترس از نشان دادن خود واقعی اش (ناقص) به شریک زندگی اش می تواند ارتباط، ارتباط و اعتمادش را به طور جدی ضعیف کند.

در حالت بیرونی فرد ممکن است بیش از حد به یافتن شریک زندگی بی نقص متمرکز شود و انتظارات سفت و سختی داشته باشد که به نظر نمی رسد دیگران بتوانند هرگز آن را برآورده کنند.

۵- گرایش به تفکر “همه یا هیچ”:

به عبارتی تقسیم همه چیز به دو مقوله خوب و بد. یک نمونه از این مورد می تواند در غذا خوردن دید که رژیم غذایی خاصی برای خود می چینید و اگر یک شیرینی هوس کنید و بخورید کل برنامه خود را شکست خورده می بینید.

مثال دیگر می تواند این باشد که در بین تمرین هایتان در باشگاه برای ادامه دادنش تردید می کنید، ولی با این حال تمرین را از دست نمی دهید، در این صورت حس بسیار خوشایندی به شما دست می دهد. گاه گاهی هم که جلسه تمرین باشگاه، یوگا و … را از دست می دهید، احساس شکست به شما دست می دهد، مگر زمانی که بتوانید نفسی تازه کنید و مجدد شروع کنید.

۸ نمونه از آثار مخرب کمال گرایی را بشناسید - آنسایکو

۶- ترس از تجربیات جدید:

اگر احساس می کنیدخارق العاده عمل کردن در هر زمینه ای مهم است، امتحان کردن تجربه های جدید یا تجارب دیگری که هنوز در انجام آن خوب نیستید برایتان دشوار می شود. از ترس شکست، دیگر دست به کار جدید نخواهید زد و آن می تواند دنیایتان را کوچکتر از آنی کند که باید باشد.

٧- رها کردن کنترل امور فرد را دچار آشفتگی می کند:

اگر می خواهم درست انجام شود، باید خودم آن را انجام دهم. به نظرتان این جمله آشناست؟ با این طرز تفکر ممکن است هر روز مسئولیت های بیشتری را به عهده بگیرید؛ در نتیجه بیشتر اوقات خود را در حال انجام کاری می بینید. در نهایت، پس از مدتی وضعیت برایتان غیر قابل کنترل می شود و احساس خستگی و بیزاری می کنید.

۸- نمی توانید ذهنتان را آرام کنید:

همیشه کارهای زیادی وجود دارد که حس می کنید باید انجام شوند. احساس می کنید باید از وقت خود بهینه استفاده کنید و با استراحت وقت خود را تلف می کنید حتی در مراقبه. حتی مراقبه را نمی توانید درست انجام دهید. شاید احساس می کنید مراقبه باعث افزایش استرس هم می شود.

به شکل متناقضی، کمال گرایی می تواند هر از گاهی پاداش دهنده باشد اما اثرات مخرب عمیقی نیز می تواند داشته باشد  اگر احساس می کنید که هر یک از این ٨ مورد بر کیفیت روابط شما، احساس تعادل و خوشبختی شما تاثیر گذاشته است زمان آن رسیده است که برای تغییر اقدام کنید. کمال گرایی بر اعتماد به نفس شما نیز می تواند شدیدا اثر منفی بگذارد و در نهایت شما را به سمت اضطراب، افسردگی و روابط خانوادگی معیوب بکشاند. پس قبل از افتادن در تله های آن بهتر است اقدام نمود و کمک تخصصی گرفت.

با کمک گرفتن از متخصصان می توانید این ویژگی شخصیتی آسیب رسان را درست جهت بدهید. شمیم اندیشه بیدار با متخصصان مجرب در این حیطه در کنار شماست. به راحتی می توانید با واردن شدن به سایت onpsycho.com به مشاوران و روانشناسان “آنسایکو” دسترسی داشته و به صورت آنلاین مشاوره دریافت نمایید. کارگاههای آموزشی راهکارهای افزایش اعتماد به نفس و غلبه بر کمال گرایی و اهمال کاری نیز می توانند کمک کننده باشند.

مشاوره آنلاین به خصوص می تواند برای کسانی که وقت خود را با ارزش می دانند، مفید باشد چرا که بدون اتلاف وقت می توانید به راحتی در منزل یا محیط کار کمک تخصصی دریافت نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email