آیا روانشناسی و مشاوره آنلاین مؤثر است؟ درمان آنلاین چیست؟

آیا فروید پدر روان درمانی آنلاین است؟

انجمن بین المللی سلامت روان آنلاین چیست؟

از دید خوانندگان مقاله پنهان نیست که تکنولوژی تقریبا در هر صنعتی تأثیر بسیار بزرگی داشته است، اما در حوزه سلامت روان چطور؟ شاید تعجب کنید اگر گفته شود که رواندرمانی آنلاین قبل از رشد تکنولوژی وجود داشته است. امروزه ممکن است اینترنت درمانی، اساس و تمرین های درمان سنتی را بیشتر و بیشتر به حاشیه ببرد.

درمان آنلاین چیست؟

درمان آنلاین با نامهای مختلفی از جمله e درمانی، مشاوره e، مشاوره الکترونیکی، تله تراپی و مشاوره سایبری شناخته می شود. این یک پیشرفت نسبتاً جدید در دنیای سلامت روان است. درمان آنلاین، روشی است که یک درمانگر یا یک ارائه دهنده خدمات سلامت روان، مشاوره و خدمات روانشناسی را از طریق اینترنت ارائه می دهد.

این نوع درمان می تواند به چندین روش انجام شود: ایمیل، ویدئو کنفرانس، تماس تلفنی، چت آنلاین یا ارسال پیام. درمان آنلاین می تواند به صورت زنده به صورت ویدئو کنفرانس، تماس تلفنی یا اتاقهای گفتگوی آنلاین انجام شود یا می تواند به صورت آفلاین و با تاخیر زمانی مانند ایمیل و پیام باشد.

آیا روانشناسی و مشاوره آنلاین مؤثر است؟ درمان آنلاین چیست؟ - آنسایکو

تاریخچه درمان آنلاین

ممکن است فکر کنید که درمان آنلاین مفهومی جدیدی است، اما در واقع مدت زمان طولانی است که درمان آنلاین انجام می شود، فقط شکل آن متفاوت بوده است. به یاد داشته باشید که زیگموند فروید، متخصص مغز و اعصاب و بنیانگذار روانکاوی، که بین سالهای ١٨٨۶ و ١٩٣٨ تمرین روان درمانی انجام می داد، اغلب برای ارتباط با مراجعین خود نامه می نوشت. همچنین بیماران خود را به نوشتن نامه تشویق می کرد. این روش فروید تقریباً معادل ایمیلهای مدرن امروزه است.

از اوایل سال ١٩٨٢، گروه های خودیاری در قالب چت های گروهی و تالارهای  گفتگو شروع به فعالیت در اینترنت کردند. امروزه تعداد زیادی از سازمانهای حمایتی جهت حمایت از افراد از اینترنت درمانی استفاده می کنند. قسمت پشتیبانی آنلاین آنها با اتاقهای گفتگو، تابلوهای اعلانات و لیستی از ایمیلها در شبانه روز به عموم افراد خدمات رسانی می کنند.

امروزه شکل های مختلف خدمات مشاوره ای و بهداشت روان آنلاین وجود دارد، به گونه ای که انجمن بین المللی سلامت روان آنلاین (ISMHO) برای کشف و ارتقاء سلامت روان در عصر دیجیتال تأسیس شد. در سال ١٩٩٧ نیز ISMHA تاسیس شد تا درک، استفاده و توسعه ارتباطات، اطلاعات و فناوری آنلاین برای جامعه بین المللی بهداشت روانی را تقویت کند.

فواید مشاوره و درمان آنلاین

مشاوره آنلاین بالقوه مزایایی دارد، کم کردن هزینه ها آخرین و کم اهمیت ترین مزیت نیست. در کشورهایی که بیمه هنوز درصد پایینی از درمانهای روانشناسی را پوشش می دهد، احتمالا بیشتر متخصصان بهداشت روان از هر اقدامی که خدمات روانشناختی را در دسترس تعداد بیشتری از افراد قرار دهد، استقبال می کنند.

بسیاری از ارائه دهندگان خدمات مشاوره و روانشناسی آنلاین، روانشناسان مجرب و مجوز دار را استخدام می کنند. یکی از مزایای اینترنت درمانی این است که ارائه دهنده نیازی به اجاره کلینیکی در یک ساختمان شیک یا استخدام یک منشی ندارد که این امر منجر به کاهش هزینه های اضافی می شود.

ثانیاً، جدا از اثربخشی درمان و مشاوره آنلاین، در مواقع و مواردی درمان اینترنتی بسیار کارآمدتر از حضوری است. به جای این که فرد مجبور شود یک ساعت از کار خود بزند تا به کلینیک برسد، بیمار می تواند سریع یک ایمیل تایپ کند یا یک تماس تلفنی برقرار کند. این به ویژه برای مقابله با شرایط استرس زا هنگام بروز آنها می تواند بسیار مفید باشد. درمانگر اینترنتی آنها ممکن است در آن زمان در دسترس باشد، یا ممکن است بعداً پاسخ دهند. در هر دو صورت، بیمار می تواند اطمینان داشته باشد که شخصی واقعاً به او گوش می دهد.

همچنین اینترنت درمانی موانع دسترسی به درمان را برطرف می کند. شاید شما در یک شهر کوچک زندگی می کنید که به بسیاری از متخصصان درمانی دسترسی ندارید، یا شاید در یک مکان دور افتاده و بدون دسترسی به مشاور و روانشناس زندگی می کنید. اینترنت درمانی به شما امکان می دهد به تعدادی از متخصصان بهداشت روان دسترسی پیدا کنید که در غیر این صورت به دلیل موقعیت مکانی قادر به دسترسی به آنها نخواهید بود.

مزیت دیگر درمان و مشاوره آنلاین حذف ناراحتی هایی است که ممکن است، مراجع با نشستن در مطب و تماس چهره به چهره با مشاور حس کند. اثر “شما نمی توانید من را ببینید” می تواند به شما کمک کند احساس راحتی بیشتری در رابطه خود با مشاور داشته باشید و اطلاعاتی را به اشتراک بگذارید که ممکن است در مشاوره حضوری برایتان شرم آور یا دردناک باشد. مشاوره آنلاین می تواند به شما کمک کند در این شرایط احساس ناراحتی کمتری نسبت به مشاوره حضوری داشته باشید که در آنجا ممکن است نگران تن صدا و زبان بدنتان باشید.

درمان و مشاوره آنلاین همچنین برای افرادی بسیار مفید است که زبان مادریشان زبان رسمی کشورشان نیست. نیازی به نگرانی در مورد درست بیان کردن مطالب یا اینکه درمانگر صحبتهای مرا می فهمد نیست. درمان و مشاورت آنلاین می تواند این مشکل را برطرف کند و به شما امکان می دهد با ارسال ایمیل یا پیام، درمانی را به صورت چت آنلاین دریافت کنید یا به مشاوران هم زبان خود دسترسی پیدا کنید.

این درمان همچنین برای افرادی که مشکل گفتاری دارند بسیار مفید است. آنها می توانند مشکلات خود را با چت یا ایمیل منتقل کنند و درمان یا راهنمایی دریافت کنند.

از همه مهمتر، یک درمانگر اینترنتی یک چت بوت یا نرم افزار دیگری نیست. بلکه آن صرفاً کاربرد فناوری برای قرار دادن مشاوران و مراجعان در تماس با یکدیگر است.

اثربخشی روانپزشکی آنلاین

اولین نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که همیشه بودن چیزی حتی کم بهتر از هیچ چیز است. شخصی که از اعتیاد، افسردگی، اختلالات استرس یا هر موضوع روانی دیگری رنج می برد می تواند از این طریق به راحتی کمک تخصصی دریافت کند که به شکل دیگر ممکن است برایشان مقدور نباشد. این مساله برای کل حرفه روانپزشکی یک پیروزی است.

درمان آنلاین از طرف بسیاری از منابع حمایت شده است، بخصوص بیشتر از طرف آنهائیکه در پایان درمان و مشاوره آنلاین قرار گرفته بودند. در مطالعات منتشر شده توسط ژورنال جهانی روانپزشکی، بیمارانی که از طریق ویدئو کنفرانس درمان دریافت کرده بودند، میزان رضایت بالایی از درمان گزارش داده بودند. مطالعه آنها همچنین نشان داد که ارزیابی از راه دور و مبتنی بر ویدئو کنفرانس قابل اعتماد است. حتی نتایج مداخلات بالینی روانپزشکی آنلاین با درمان حضوری در میان قشرهای مختلف بیماران در سنین مختلف و تشخیص های گوناگون  قابل مقایسه است.

همانطور که به نظر می رسد، نتیجه تحقیقات درباره درمان و مشاوره آنلاین یا اینترنتی با رویکردهای متعارف کاملاً دلگرم کننده است. با وجودی که برقراری ارتباط به شکل نوشتاری به طور آشکار ویژگیهای فرا زبانی را از بین می برد و ارتباط فقط با صدا نیز نشانه های دیداری را که در بعضی از روشهای درمانی این موارد بسیار مهم هستند. در این بین به نظر می رسد مشاوره آنلاین تصویری از این معایب مبرا است چه به عنوان یک روش مستقل درمانی چه در کنار سایر روشهای درمانها.

آیا روانشناسی و مشاوره آنلاین مؤثر است؟ درمان آنلاین چیست؟ - آنسایکو

محدودیت ها و فرصت های مشاوره آنلاین

افرادی که در مناطق روستایی، در زندان و یا در مکان های غیرقابل دسترسی زندگی می کنند، هم اکنون می توانند در هر ساعت از شبانه روز، از خدمات با کیفیت روانشناسی استفاده کنند. بیماران همچنین می توانند به متخصصان بیشتری دسترسی داشته باشند تا فقط یک متخصص.

افرادی که ممکن است با حضور در گروههای سنتی حمایتی چهره به چهره احساس راحتی نکنند نیز می توانند از طریق پلتفرم مشاوره و درمان آنلاین، خدمات دریافت کنند.

در حالی که درمان آنلاین می تواند برای تعداد زیادی از افراد بسیار مفید باشد، اما برای همه نیز مناسب نیست. هر چند درمان و مشاوره آنلاین اثربخشی خود را در بسیاری از حیطه ها نشان داده است، برای بیماری روانی مزمن درمان و مشاوره آنلاین مناسب نیست. درمان آنلاین همچنین برای افرادی که احساس می کنند دچار بحران شده اند یا افرادی که حس عدم امنیت دارند، مطلوب نیست.

با این حال، موارد خاصی وجود دارد که درمانگران اینترنتی قادر به انجام آنها نیستند. مثلاً تشخیص صحیح حکمی برای دادگاه یا تجویز دارو امکان پذیر نیست. با این حال، واضح است که درمان و مشاوره آنلاین افق جدیدی در حل معضلات بهداشت روان است و باید به دنبال بهبود راه های آن بود.

بزرگترین پلتفرم های مشاوره و روانشناسی آنلاین دنیا

مشاوره آنلاین در دنیا به خوبی مورد استقبال قرار گرفته است از جمله می توان به betterhelp ،ReGain Ten ounseling ،talkspace ،Breakthrough اشاره کرد. امروزه پلتفرم betterhelp با بیش از  ۶٠٠٠ مشاور و روانشناس، بزرگترین پلتفرم مشاوره آنلاین آمریکایی در دنیا می باشد و هر روز به تعداد مشاوران آن افزوده می شود. این رشد چشمگیر نشان از استقبال مردم، مفید بودن مشاوره آنلاین و رضایت افراد از این سبک است.

اینک پلتفرم مشاوره و روانشناسی آنلاین “آنسایکو” این امکان را برای ایرانیان سرتاسر دنیا فراهم آورده است تا به راحتی به مشاور و روانشناس مجرب، هم فرهنک و هم زبان خود دسترسی داشته باشند. جدا از مشاوره و درمان آنلاین این امکان نیز فراهم شده است تا افراد به راحتی به کارگاه های آنلاین دسترسی داشته باشند و قبل از مواجه با مشکلات با دانش خود از بروز مشکل پیشگیری کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email