چرا عده ای خواب شان را مدام به تعویق می اندازند؟

چه ارتباطی بین ترس از مرگ و دیر خوابیدن وجود دارد؟

آیا در هر دو جنس بین اضطراب مرگ و به تعویق انداختن خواب رابطه وجود دارد؟ کدامیک؟ چرا؟

نویسندگان این مقاله کوتلو کاقان تورک اصلان و مصطفی چوریم و اوزلم بوزو می گویند: “زمان سپری شده در خواب را نمی توان  دوره ای از زمانی که فرد آگاهانه زندگی کرده است، به حساب آورد و شاید بتوان آن را از کل طول عمر افراد کسر کرد. به عبارت دیگر، هرچقدر کسی خواب کمتری داشته باشد، مدت زمان بیشتری به زندگی اختصاص داده است.” بنابراین ، می توان ادعا کرد افرادی که از مرگ می ترسند یا اضطراب مرگ دارند ، ممکن است خودآگاه یا ناخودآگاه از خوابیدن بیزار باشند و در نتیجه برای اجتناب از آن ، خواب خود را به تعویق می اندازند.

محققان ترک برای اثبات این ادعا ٢٢٩ شرکت کننده را در مورد رفتارهای خواب فرد ، نگرش درباره مرگ ، خودکنترلی و چندین عامل دیگر بررسی کردند. آنها سپس سن ، داشتن فرزند ، وضعیت تأهل ، اشتغال ، جنسیت ، خودکنترلی و انرژی شبانه روزی را کنترل کردند. متوجه شدند که اضطراب مرگ پیش بینی کننده مهمی در تعویق خواب است. در واقع مردانی که با جمله هایی مانند “من از قطعیت مرگ رنج میبرم”  با گفته هایی مانند “من دیرتر از آنچه قصد دارم به رختخواب می روم” موافقت کرده بوند.

چرا عده ای خواب شان را مدام به تعویق می اندازند؟ - آنسایکو

بر اساس یافته های این مطالعه جدید که در مجله روانشناسی عمومی به چاپ رسیده است، بین اضطراب مرگ و به تعویق انداختن خواب، فقط در مردان رابطه وجود دارد. محققان مقاله مذکور در مقاله ای تحت عنوان تحت عنوان ” زندکی کوتاه است، زندگی کن: اضطراب مرگ و تعویق زمان خواب” آشکار نمودند مردانی که از مرگ  بیشتر هراس دارند، بیشتر احتمال دارد که زمان خوابشان را به تعویق بیندازند.

اما چرا بین اضطراب مرگ و تعویق خواب در زنان ارتباطی وجود نداشت؟ محققان معتقدند که این امر می تواند ناشی از تفاوتها در ریسک پذیری باشد. تحقیقات قبلی نشان داده است که یادآوری کننده های مرگ تمایل به افزایش نگرشهای مربوط به خطر در بین مردان دارد و نه زنان.  وی گفت: “در حالی که به تعویق اندازندگان خواب معمولاً از نتایج اقدامات خود آگاه هستند (به عنوان مثال، روز بعد خسته می شوند، از تمرکز، توجه و بهره وری کاسته می شوند)، آنها عمداً تصمیم می گیرند که به این شکل رفتار کنند و خطر بدتر شدن موقعیت را می پذیرند.”

چرا عده ای خواب شان را مدام به تعویق می اندازند؟ - آنسایکو

البته اضطراب از مرگ تنها یکی از عوامل مرتبط با تعلل در خواب رفتن است. به عنوان مثال  به نظر می رسد بین تعویق خواب و ساعت بیولوژیک ارتباط وجود دارد که تا حدودی توسط ژنتیک تعیین می شود. کسانی که دارای ساعت زیستی دیررس هستند بیشتر احتمال دارد تا خواب خود را به تعویق بیندازند.

“به طور کلی، این مطالعه یک مطالعه اکتشاف اولیه بود که سعی در بررسی رابطه اضطراب مرگ با مفهوم تعویق خواب داشت. اگرچه این مطالعه نتایج امیدوار کننده ای را ارائه می دهد، مطالعات بیشتری برای گسترش دامنه این یافته ها مورد نیاز است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email