ویروس کرونا: جان باختگی یا روان باختگی؟!

چرا ما درباره ویروس کرونا وحشت زده شده ایم اما درباره آنفولانزا آرامیم؟

هر چند سال یکبار بیماری ناشناخته ای موجب ترس و وحشت افراد می شود. اخیرا این وحشت را ویروس کرونا ایجاد کرده است. این ویروس جدا از مرگ و میر، موجب اضطراب، استرس و حتی درماندگی جمع کثیری شده است. با نگاهی به آمارهای منتشر شده، متوجه می شوید که آمار تلفات آنفولانزا با کرونا قابل قیاس نیست، اما وحشت از آن بسیار گسترده تر و فراگیرتر است.

 در فصل اخیر، آنفولانزا ده هزار آمریکایی را کشته است اما هیچ آمریکایی تا کنون در اثر ویروس کرونا فوت نشده است. سوال اینجاست چرا ما از ویروس جدید هراس داریم اما از ویروس کشنده تر از آن نه؟ به نظر می رسد یک دلیل روانی وجود دارد که ما از ویروس جدید بیشتر هراس داریم.

ویروس آنفولانزا مانند آتش سوزی در حال گسترش است. در عرض چند ماه، آنفولانزا جان بیش از ١٠٠٠٠ آمریکایی را گرفته است و کسی چندان از آن  وحشت نکرده است. ما در مورد ویروس کرونا صحبت نمی کنیم بلکه صحبت از آنفولانزا است. ویروس آنفلوانزا برای آمریکایی ها بسیار خطرناک تر از آن چیزی است که با آن برخورد می کنند.

چرا ویروسهایی که از مبدا خود به جاهای دیگه سرایت می کنند سبب وحشت می شوند؟

پزشکان و روانشناسان بر این باورند که انسانها از ناشناخته ها می ترسند تا گرفتاری هایی که هر روز با آنها روبرو هستند.

دکتر ویلیام شافنر، مسئول سیاستهای پیشگیری پزشکی در دانشگاه وندربیلت، گفت: “آنفلوانزا را ما به خوبی می شناسیم مانند یک دوست قدیمی، یا دشمن. ما آن را خوب می شناسیم، بنابراین ما را به وحشت نمی اندازد”.

ویروس کرونا: جان باختگی یا روان باختگی؟! - آنسایکو

پائول اسلوویک، روانشناس دانشگاه اورگان گفت: همه گیری هایی مانند ابولا و کرونا انگار دکمه ای را فشار می دهند که باعث ترس غیرعقلانی در افراد می شوند حتی اگر وضعیت بحران نباشد.

وی در گزارشی در انجمن روانشناسی آمریکا گفت: “این بیماری ها می توانند نامرئی و کشنده باشند که به سختی می توان در مقابل آنها از خود محافظت کرد”. ناخواسته فرد در معرض آن قرار می گیرد و مشخص نیست مسئولین می توانند اوضاع را کنترل کنند یا نه.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) تخمین می زند که آنفلوانزا در سال های ٢٠١٩-٢٠١٨ بیش از ٣۵.۵ میلیون نفر را مبتلا نموده و موجب مرگ ٣۴٢٠٠ نفر در ایالات متحده شده باشد. تنها در این فصل ١٩ میلیون آمریکایی را بیمار کرده است ، ١۴٠٠٠٠ نفر را بستری و ١٠٠٠٠ نفر را نیز کشته است.

شافنر توضیح داد که “یکی از ترسناکترین جنبه های ویروس های تازه وارد از جمله ابولا، زیکیا و کرونا این است که آنها برای افراد مسئول، که مردم به آنها اعتماد می کنند، مرموز هستند”. مثلا مقامات بهداشتی گفته اند که نمی دانند ویروس کرونا تا چه اندازه گسترش خواهد یافت و یا چه زمانی می توانند واکسن یا درمان موثرش را پیدا کنند.

وی گفت: “این حقیقتی واضح و صادقانه است، اما برای اکثر مردم اطمینان بخش نیست.” وی ادامه داد: “آنها می بینند که ویروس جدیدی وجود دارد و منشاء آن از گوشه ای از دنیاست که بیشتر آمریکایی ها هرگز آنجا را ندیده اند. آنها می دانند این ویروس از راه دوری آمده است و موجب هرج و مرجی شده است که آنها، آن را می بینند. بنابراین مردم احساس عدم قدرت می کنند. وجود احساس ناتوانی باعث ترس مردم می شود. “

با وجود این، روانشناسان قبول دارند که صداقت بهترین سیاست است. دکتر رابرت بارتولومویو می گوید: “پادزهر ترس و عدم اطمینان، شفافیت و اطلاع رسانی درست و دقیق از منابع معتبر است.” “مشکل این استراتژی این است که ما در دوره ای زندگی می کنیم که بی اعتمادی به رسانه ها وجود دارد.”

افراد در شرایط بیماری ها ناشناخته، از نظر روانشناختی دچار چه مشکلاتی می شوند؟

وقتی فرد به هر دلیلی دچار ترس فراتر از ترس سالم شود یعنی فرد در معرض اختلالاتی قرار گرفته است که نیازمند خدمات مشاوره ای می باشند. در این شرایط اضطراب، استرس و حتی Ptsd را باید انتظار داشت.

در شرایط بحرانی واکنش افراد می تواند سالم یا بیمارگونه باشد. برای اینکه رفتارهای فرد سازگار، مفید، موثر و سالم باشد لازم است: فرد از تاثیر افکار منفی بر رفتارش آگاه باشد. در شرایط بحرانی بخصوص، هجوم افکار منفی اوج می گیرد. لازم است فرد نه آن را نادیده بگیرد  و نه در توجه به آن زیاده روی کند. میزان درست توجه موجب حفظ سلامتی می شود. در حالیکه انکار یا فاجعه سازی آن موجب آسیب رساندن به خود یا دیگران می شود.

ویروس کرونا: جان باختگی یا روان باختگی؟! - آنسایکو

ذهنی که دچار وحشت شده و فاجعه‌سازی می کند، مدام در جستجوی اخبار اضافی است که بالطبع در دام منابع غیرموثق می افتد. این امر بر فاجعه‌سازی افزوده و باعث رفتارهای آسیب‌زا مثل بازپخش مطالب نادرست و غیرضروری در فضای مجازی می‌شود. فردی که اطلاعات را انکار می کند نیز با بی توجهی، فرصت‌های پیشگیری را از دست می دهد.

برای برخورد مناسب در شرایط بحرانی بهتر است از کمک متخصصان حوزه سلامت روان بهره برد. استرس ها موجب تضعیف سیستم دفاعی بدن می شوند و جدا از مشکلات روانی زمینه ساز مشکلات جسمی نیز می شوند.

با توجه به شرایط ویژه فعلی پلتفرم مشاوره و روانشناسی “آنسایکو” گزینه مناسبی است برای دریافت خدمات روانشناسی. بخصوص برای ایرانیانی که در چین زندگی می کنند و به دلیل مشکلات ناشی از ویروس کرونا نیازمند حمایت روانی هستند. آنها مانند هر ایرانی دیگری نیازی نخواهند داشت برای دریافت خدمات مشاوره و روانشناسی از خانه خود خارج شوند. با مراجعه به سایت onpsycho.com و رزرو وقت، لینکی دریافت خواهند نمود و با کلیک بر روی لینک به مشاور دسترسی خواهند داشت.

همچنین ایرانیان ساکن چین که قبل از کشف ویروس کرونا با مراجعه به کلینیک ها خدمات مشاوره و روانشناسی دریافت می کردند، اما اکنون ترس از حضور در کلینیک ها دارند می توانند مشاوره آنلاین دریافت کنند. آنسایکو در بحرانی ترین شرایط کنار شماست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email