همه آنچه درباره ویروس کرونا و مقابله با آن باید بدانید

با ماسک صورت یا واقعیت علمی به جنگ کرونا برویم؟ 

ویروس کرونا باعث ایجاد ترس در ایالات متحده و جاهای دیگر شده است اما چگونه باید به آن پاسخ داد؟

اگر از ویروس کرونا وحشت کرده اید، آنچه شما باید بدانید در این مقاله آورده شده است.

تا به امروز، در سراسر جهان، ویروس کرونا حدود ٢٠٠٠ نفر را کشته است و این آمار رو به افزایش است. با این حال نکته مهم این است که به نظر می رسد اکثر بیماران به خودی خود بهبود می یابند. ما هنوز وسعت کامل شیوع ویروس جدید را نمی دانیم، اما بر اساس داده های کنونی و پیش بینی های تخمین زده شده، خطر ابتلا به کرونا کمتر از ابتلا به آنفولانزا است.

واکنش های متداول 

با اعلام وضعیت های مقابله ای مانند محدودیت های سفر، توصیه به ماندن در خانه، تعطیلی مدارس و اداره جات، بسته شدن مرزها و …ممکن است موجی از نگرانی برای خود و خانواده تان ایجاد شده باشد. در این شرایط ممکن است طیف وسیعی از هیجانات، واکنش ها و احساسات را هر کسی تجربه کند از جمله: 

 • احساس استرس یا غرق شدن در اضطراب

 • نگرانی یا ترس غم و اندوه

 •  اشک ریختن

 • از دست دادن علاقه به فعالیتهای لذت بخش معمول

 • علائم جسمی مانند افزایش ضربان قلب، ناراحتی معده، کم انرژی بودن

 • احساسات ناراحت کننده سرخوردگی، تحریک پذیری یا عصبانیت

 • احساس درماندگی

 • مشکل در تمرکز

 • مشکل در خوابیدن

 • انزوا یا جدا شدن از دیگران

 •  ترس از رفتن به اماکن عمومی

 • و …

کرونا ویروس و مقابله با آن - آنسایکو

کم واکنشی یا واکنش افراطی؟

یکی از واکنشهای قابل توجه که بقیه واکنشها و شرایط را تحت تاثیر قرار می دهد باید توجه ویژه نمود، واکنشی که به نوعی واکنش افراط و تفریط است. اکنون که با ترسی همه گیر روبرو هستیم، واکنش افراد به آن متفاوت و متنوع است. در ابتدا مردم تمایل دارند با انکار و کم شمردن خطر بیماری به اپیدمی جدید پاسخ دهند.

این افراد، تا وقتی فردی آشنا دچار این بیماری نشده است، احساس ایمنی و آرامش می کنند، سپس، همزمان با شیوع بیماری، اضطراب این گروه مانند عده زیادی از افراد جامعه، اضطراب افزایش می یابد و منجر به واکنش افراطی می شود. بنابراین شیوع ویروس های جدید منجر به چالش های دوگانه ای می شود به نام کم واکنشی یا واکنش افراطی.

متأسفانه، در اپیدمی های قبلی، از جمله، سارس، اچ ای وی و ابولا، نوسان از حالت کم واکنشی به حالت واکنش افراطی خیلی سریع و شدید رخ داد. این واکنش نه تنها در سطح فردی بلکه در سطح سازمانی و فراتر از آن نیز دیده می شود. در سال ٢٠١۴ ، سازمان بهداشت جهانی ماهها منتظر ماند تا در نهایت به علت شیوع گسترده ابولا وضعیت اضطراری بین المللی اعلام کرد. افسوس، در پاسخ به چنین کم واکنشی هایی معمولاً واکنش افراطی اتفاق می افتد. اکنون این نحوه واکنش به کرونا، تهدید کننده است.

راهکارهای مقابله با استرس یا پریشانی از شیوع ویروس جدید کرونا

در این وضعیت های حساس و بحرانی نقش راهکارهای مقابله ای بسیار حیاتی است. پس لازم است ابتدا با آنها آشنا شد و به کار بست.

رعایت بهداشت: به دنبال این بیماری، لازم است روزمره اقداماتی انجام داد تا از انتقال هرگونه ویروس تنفسی جلوگیری کرد. مادران ما به ما گفته اند که برای پیشگیری چه نکاتی را رعایت کنیم اما خیلی از ما این کار را به درستی انجام نمی دهیم. مثلا بعد از رفتن به دستشویی، قبل از غذا خوردن و بعد از پاک کردن بینی، به هنگام سرفه یا عطسه حداقل ٢٠ ثانیه دست ها را با آب و صابون بشوییم. از تماس نزدیک با افرادی که بیمار هستند اجتناب کنیم و وقتی مریض هستیم در خانه بمانیم. اگر همه ما این اقدامات را انجام می دادیم، سالم می ماندیم.

کرونا ویروس و مقابله با آن - آنسایکو

شناخت و پذیرش احساسات: در شرایط نامشخص و بلاتکلیفی از قبیل کرونا، احساس استرس، اضطراب، ناراحتی های دیگر و واکنشهای عاطفی قابل درک است. به خودتان فرصت دهید تا آنچه را که احساس می کنید، بروز پیدا کند. این می تواند با نوشتن آنها در یک ژورنال، صحبت با دیگران، انجام کاری خلاقانه یا تمرین و مراقبه باشد.

در صورت امکان حفظ فعالیتهای روزانه و روزمره: داشتن روال سالم می تواند تأثیر مثبتی بر افکار و احساسات شما بگذارد. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد: خوردن وعده های غذایی سالم، ورزش بدنی مانند راه رفتن، دویدن، خواب کافی و انجام کارهایی که از آن لذت می برید.

داشتن ارتباط با دیگران: دریافت حمایت و پشتیبانی از دیگران می تواند به صورت قوی کمک می کنند تا با چالش ها کنار آمد.  گذراندن وقت با خانواده و دوستان حمایت گر می تواند احساس راحتی و ثبات را به همراه آورد. صحبت کردن در مورد نگرانی ها، افکار و احساسات با دیگران می تواند به ما کمک کند راه های مفیدی برای تفکر یا برخورد با یک موقعیت استرس زا پیدا کنیم. 

جستجوی اطلاعات دقیق: برای جلوگیری از ترس و وحشت ناشی از اطلاعات نادرست، مهم است که منابع قابل اطمینانی را پیدا کرد.

اعمال محدودیت هایی برای اخبار و رسانه های اجتماعی: قابل درک است که بخواهید راجع به چیزی که عزیزانتان را تحت تاثیر قرار می دهد، آگاه باشید. در عین حال، مدام خواندن، تماشای کردن یا گوش دادن به پوشش های رسانه ای ناراحت کننده، می تواند به طور صورت غیر ضروری نگرانی و اضطراب را افزایش دهد. از اخبار یا رسانه های اجتماعی مقداری فاصله بگیرید، به ویژه اگر اطلاعات جدیدی در دسترس نیست.

تمرکز بر روی موارد مثبت زندگی و عملکردهایی که در کنترل هستند

پیگیری توصیه های متخصصان: توصیه های محافظت و پیشگیری را که توسط متخصصین واجد شرایط بهداشت ارائه می شود را پیگیری کنید.

درس عبرت گرفتن از گذشته: این اپیدمی جدید همچنین باید ما را ترغیب کند تا از اشتباهات گذشته درس بگیریم و از کم واکنشی خودداری کنیم. متأسفانه، دولت چین موارد گزارش دهی از سارس را پنهان کرد و به تأخیر انداخت و باعث تسریع شیوع این بیماری شد. همین خطا و پنهان کاری را متاسفانه دوباره در مواجهه با ویروس کرونا تکرار کرد. حتی پزشک گزارش دهنده این بیماری را هم توبیخ کرد. بدینگونه دنیا زمان طلایی و با ارزشی را از دست داد.

آمادگی برای آینده: باید با درس گرفتن از گذشته با آمادگی بیشتر برای کشف واکسن ها به مقابله با بیماریهای همه گیر در آینده برویم. به عنوان مثال، پس از اپیدمی سارس در سال ٢٠٠٣ دانشمندان دریافتند که خفاش ها ناقل ویروس هایی مانند کرونا هستند که قابلیت انتقال به انسان را دارند اما واکسنی برای آن تهیه نکردند. حالا انسان مورد حمله ویروس کرونا قرار گرفته است.

درست است که این اپیدمی جدید باعث ترس های قابل درکی شده است، اما باید ما از آنها هم یاد بگیریم. این ویروسها فرصتی برای یادگیری و اقدامات احتیاطی است. آنها ما را راهنمایی می کنند تا در برابر سایر ویروس های شایع، اقدامات احتیاطی انجام دهیم و بهتر از آنچه در گذشته بوده ایم، آماده شویم. ما باید در برابر همه گیری های آینده نه با ماسک صورت بلکه با واقعیت های علمی از خودمان محافظت کنیم.

ارتباط با روانشناسان و مشاوران: مشاوران و روانشناسان می توانند به شما کمک کنند استرس خود را به سطح مطلوب برسانید. در شرایط فعلی و اقدامات پیشگیرانه بهترین گزینه برای مشاوره، می تواند مشاوره و روانشناسی آنلاین باشد.

آنسایکو این امکان را فراهم نموده است تا بدون خارج شدن از منزل از بهترین مشاوران و روانشناسان خدمات دریافت کنید. پس اگر دچار استرسی شده اید که نمی توانید آن را کنترل کنید، لازم نیست خود را از دریافت مشاوره محروم کنید، به راحتی می توانید به صورت مشاوره آنلاین از مشاوران و روانشناسان خدمات روانشناختی دریافت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email