رابطه تجارب کودکی و طول عمر در بزرگسالی

آیا تجارب کودکی می تواند با طول عمر فرد در بزرگسالی ارتباط داشته باشد؟

چه تجاربی در طول عمر تاثیر دارند؟ 

یافته های تحقیقات جدید چه تفاوتی با نتایج تحقیقات قبلی دارد؟ 

پس از سالها تحقیق، محققان موفق به یافتن جنبه های خاصی از تجارب کودکی شدند، که با طول عمر افراد ارتباط دارند.

تحقیقات پیشین، رابطه بین عوامل استرس زای شدید و خطر مرگ زودرس را به اثبات رسانده بودند. این یافته ها از مطالعه زندگی افرادی به دست آمده بود که تجاربی به شدت استرس زا، مانند سوء استفاده جسمی و خشونت خانگی داشتند؛ نمونه هایی خاص که یافته های آنان قابل تعمیم به عموم نبود. حال آنکه استرس های رایج زندگی روزمره با بار متوسط، کمتر مورد بررسی قرار گرفته بودند.

این تحقیق، افرادی را شامل می شد که از سال ١٩۶١ در سه جنبه از تجربیات دوران کودکی، از جمله وضعیت اجتماعی-اقتصادی، عوامل استرس زا و روابط نزدیک اجتماعی، ارزیابی شده و تا سال ٢٠١۶ نیز طی چندین نوبت مورد بررسی قرار گرفته بودند.

رابطه تجارب کودکی و طول عمر در بزرگسالی - آنسایکو

افرادی که درخانواده هایی با وضعیت اقتصادی و اجتماعی بالاتر پرورش یافته بودند، در میانسالی خوش بین تر بوده و به نوبه خود عمر طولانی تری داشتند. اما کسانی که حوادث استرس زای روانی و اجتماعی بیشتری را تجربه کرده بودند، مانند مرگ والدین، جا به جایی های زیاد و نظم و انضباط شدید، در دوران میانسالی نیز به تجربه حوادث استرس زا تمایل نشان داده و در نتیجه در معرض خطر مرگ زودرس قرار داشتند. نه تنها تجربه های استرس زای دوران کودکی، بلکه حتی یادآوری آنها در بزرگسالی نیز، موجب تمایل بیشتر به بروز استرس و افزایش خطر مرگ زودرس می گردد. این یافته ها نشان می دهد که الگویی پایدار از قرار گرفتن در معرض استرس در کودکی تا میانسالی وجود دارد که منجر به کاهش عمر می شود. برعکس، خوش بینی و رضایت از زندگی در دوران کودکی باعث انتقال این جنبه ها به میانسالی شده و به نوبه خود باعث افزایش طول عمر می گردد.

برگرفته از مقاله:

Lewina Lee, PhD, clinical research psychologist at the National Center for PTSD at VA Boston and assistant professor of psychiatry at Boston University School of Medicine

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email