چگونه از زبان بدن پی به عشق و علاقه ببریم؟

چرا زبان بدن در جذب نقش مهمی دارد؟

برخی از نشانه های زبان بدن کاملاً واضح است: اگر در حین صحبت کسی موهای خود را زیاد لمس می کنید، خود را مرتب می کنید، به وی تکیه می کنید، احتمالا به فرد گوینده و آنچه می گوید علاقه مند هستید. اگر به سمت عقب می روید و سعی می کنید تا فاصله ایجاد کنید یعنی به فرد مقابل و صحبت هایش علاقه مند نیستید.

با این حال، انواع  متعددی از نشانه های زبان بدن وجود دارد که در بافتهای مختلف تفاسیر و معانی گوناگونی دارند. افراد نیز می توانند معنی زبان بدن را تغییر دهند و تفسیر خود را داشته باشند. بنابراین، چگونه زبان بدن در جذب نقش دارد؟

زبان بدن چیست؟

“زبان بدن” نوعی وسیله ارتباطی است که نشانه های غیر کلامی را شامل می شود. زبان بدن می تواند انواع گسترده ای از حرکات بزرگ و آشکار مانند حرکت بازوها تا دور شدن از کسی و حرکات ظریفی که به راحتی قابل درک نیستند مانند بالا انداختن ابرو را دربر گیرد. مجموع همه این حرکات کوچک و بزرگ، زبان بدن را تشکیل می دهند.

زبان بدن ابزار قدرتمندی است، زیرا می تواند شما را به سمت احساسات، انگیزه ها و افکار یک شخص هدایت کند، حتی اگر چیزی به زبان آورده نشده باشند. می توان آن را در هر نوع رابطه ای، از رابطه با شریک زندگی جدید گرفته تا کار و روابط خانوادگی به کار برد. زبان بدن می تواند کمک کند احساسات نهفته مانند عصبانیت از یک همکار یا احساس گناه نسبت به همسر آشکار شود و به احساسات یگران در مورد خود یا وضعیت تان پی ببرید.

البته لازم به ذکر است، اگرچه کلیات گسترده ای در مورد زبان بدن وجود دارد، اما همه نشانه ها در بین افراد و گروه های مختلف یکسان نیستند، بنابراین نباید زبان بدن به عنوان یک قانون سخت و سریع در همه موارد، مورد استفاده قرار گیرد. درعوض، زبان بدن یک ابزار تکمیلی برای درک افکار، احساسات و تجارب دیگران است. باید توجه نمود که زبان بدن را همیشه در بافت تفسیر نمائید و به عنوان دلیل قطعی برای نسبت دادن احساسات به شخص دیگر مورد استفاده قرار نگیرد. زبان زبدن می تواند رابطه را تسهیل نماید و تعارضهایی را آشکار کند که از طریق دیگری نمی توانستید به آنها پی ببرید.

زبان بدن نوعی تعامل اجتماعی است و به احتمال زیاد برای افرادی مانند مبتلایان به اختلال اضطراب اجتماعی یا طیف اوتیسم  که با نشانه های غیر کلامی مشکل دارند، دشوار است. برای این افراد تشخیص نشانه های غیر کلامی در تعاملات اجتماعی سخت است. البته تمایز زبان بدن را می توان آموخت و غالباً آموزش آن بخشی از درمان این اختلالات است.

آیا زبان بدن فطری است؟

تا حد زیادی، بله. زبان بدن در درجه اول نوعی ارتباط ناخوداگاه است، به خصوص در مورد جذب. اگرچه بسیاری از افراد تلاش می کنند تا احساسات خود را در چهره شان نشان ندهند، اما نشانه های کوچکتر جذب، مانند سوراخ بینی باز شده، برافروختگی و بالا انداختن ابرو را به راحتی نمی توان کنترل کرد و علیرغم تلاش و دقت فرد برای کنترلشان، احساسات زیر بنائی را لو می دهند.

مخفی کردن زبان بدن وقتی مشکل می شود که بدن درگیر احساسات بزرگ می شود. برای مثال وقتی خشمگین هستید و سعی می کنید لبخند بر لب بیاورید اما ممکن است دندان هایتان نمایان، سوراخ های بینی تان باز و یا مشتهایتان گره بخورد، در حالیکه سعی می کنید لبخندی بر روی لبانتان بیاورید. این ژستها ممکن است بعد از بروزهای قبلی، بتوان اصلاحشان کرد، اما اغلب، اجتناب از آنها دشوار است.

چگونه از زبان بدن پی به عشق و علاقه ببریم؟ - گروه شمیم اندیشه بیدار

آیا می توان زبان بدن را دستکاری کرد؟

مطمئناً می توان نشانه های خاصی را برای نشان دادن هدف یا اشاره خاصی ایجاد کرد، اما زبان بدن  بیشتر غیر عمدی و ناآگاهانه است. به همین دلیل در جذب نقش دارد، چون بیان جذب از طریق زبان بدن، هنری است که عمدتا ذهنی است.

به احتمال زیاد، زبان بدن در تلاش برای دستیابی به هدفی به مراتب دستکاری می شود. به عنوان مثال، در تجارت آگاهانه تلاش می کنید تا با شانه های فراخ و لبخند بر لب به سمت کارگزار معامله بزرگ قدم بردارید تا خود را متعهدتر و با اعتماد به نفس تر نشان دهید.

در عشق، ممکن است عرق کف دستتان را با شلوارتان خشک کنید، سینه سپر کنید و محکم سر جایتان بایستید تا به کسی بگویید که به وی علاقمندید و نمی خواهید جایی بروید.

در حالی که زبان بدن می تواند تا حدودی دستکاری شود، هنوز هم احتمال بروز نشانه هایی از احساس وجود دارد. از ژست های ظریف مانند نحوه نگاه کردن گرفته تا چگونگی وضعیت قرار گرفتن دهان.

نشانه های زبان بدن و جذب

از حرکات درشت بدنی تا حرکات ظریف می توان به علاقمندی و عشق فرد پی برد. بعضی از رایج ترین و قابل مشاهده ترین نشانه های زبان بدن که نشانگر علاقه هستند عبارتند از: توجه به صدای شما وقتی صحبت می کنید، برقراری تماس چشمی، بهانه برای تماس بدنی یا نزدیک شدن و لبخند زدن وقتی کنار هم هستید.

همه این حرکات، نشانه های آشکار علاقه و تحسین هستند که می توانند یک گام خوب برای ارزیابی زبان بدن  فرد علاقه مند باشند.

علاوه بر این علائم، اغلب نشانه های ظریف تری وجود دارد که نشانگر علاقه فرد هستند. هنگامی که آقایان علاقه مند یا عاشق هستند، بینی شان بازتر می شود، ابروها بالا انداخته می شوند و به نظر می رسد بیشتر از حد معمول صورت یا بدنشان را لمس می کنند. سوراخ های بینی به طور معمول بازتر می شوند تا هوای بیشتری داشته باشند و در نتیجه بیشتر بوی شما را بگیرند. این جلوه خاصی از علاقه غالباً ماهیت جنسی دارد، زیرا فرمونی که بدن به دنبال آن است ماهیتا جنسی است.

بالا انداختن ابرو هم شبیه به همین مورد است، به این معنا که چشم ها باز تر می شوند تا با دقت بیشتر معشوق را ببینند. لمس صورت و بدن بیشتر از دو چیز ناشی می شود: یکی نشانه آراستگی و دیگری ابراز مردانگی می تواند باشد. وقتی مردی چانه خود را نوازش می کند، موهای خود را لمس می کند یا دست های خود را به هم می مالد معانی دیگری هم می تواند داشته باشد. مثلا لمس بدن می تواند نشانه عصبی بودن هم باشد. ممکن است فرد کف دست خود را به شلوارش می مالد تا عرق را از بین ببرد، یا ممکن است بازوها و آرنج های خود را محکم به بدن بچسباند تا مانع عرق ریزی زیر بغل شود.

حرکت به سمت شما و کم کردن فاصله، ممکن است نشانگر علاقه مرد به شما باشد. هنگامی که مردان ولو می شوند و سعی می کنند فضای بیشتری را به خود اختصاص دهند، غالباً به طور ناخودآگاه سعی می کنند بر اوضاع تسلط داشته باشند و نشان دهند که آنها قوی و مردانه هستند. این لقب “ولو شدن” بیشتر اوقات هنگام نشستن دیده می شود: مردان ممکن است بازوهای خود را پشت نیمکت بگذارند و زانوها را پهن کنند، که تقریباً دو برابر فضای مورد نیاز خود را اشغال می کنند.

چگونه از زبان بدن پی به عشق و علاقه ببریم؟ - گروه شمیم اندیشه بیدار

چقدر زبان بدن قابل اعتماد است؟

زبان بدن وسیله ای است مطمئن برای شناخت افکار و احساسات دیگران، به شرطی که در بافت با سایر شاخصه ها ارزیابی شود. اگر کسی آشکارا با شما بد رفتار می کند، به عنوان مثال شما را تحقیر یا مسخره می کند، اما زبان بدن آنها نشان دهنده علاقه آنهاست، بهتر است به جای زبان بدن، به زبان آنها توجه کنید. فردی که رفتار نامناسب  با افراد مورد علاقه اش را مناسب می داند، ایده بدی دارد.

زبان بدن را می توان به روش های مختلفی تفسیر کرد: اگر کسی بی قرار است، عرق می کند و ناآرام است، می تواند به دلیل علاقه به شما باشد که در حضور شما معذب و عصبی می شود. با این نشانه ها می توانید، نتیجه بگیرید که وی از شما بیزار است و احساس ناراحتی می کند. اگر سوراخهای  بینی اش باز می شود، می تواند نشانه علاقه مندی او به شما باشد که سعی دارد بیشتر عطر و بوی طبیعی شما را استشمام کند یا به معنای عصبانیت و حالت دفاع باشد.

اگرچه زبان بدن به صورت باور نکردنی می تواند بینش فوق العاده ای در تجربیات، اعتقادات و احساسات دیگران به وجود آورد، اما می توان آن را به روش های زیادی تفسیر کرد. هرگز نباید از زبان بدن به عنوان تنها منبع اثبات علاقه کسی استفاده شود. درعوض، زبان بدن باید در کنار ارتباط و رفتار کلامی واقعی ارزیابی شود.

چگونه پی به علاقه فرد ببرید؟ زبان بدن و رفتار

زبان بدن ابزار ارزشمندی است برای کسانی که امیدوارند رفتار انسان را درک کنند. زبان بدن اغلب نسخه ناخودآگاه و بدون سانسور تجربه یک شخص است که می تواند برای شناسایی احساس و افکار فرد در موقعیت هایی که فرد تمایل به بیان آن ها ندارد به کار برد. اگرچه نمی توان به عنوان تنها مدرک قابل اعتماد از علاقه کسی به خود به آن استناد کرد، اما مطمئناً می تواند بینشی به شما بدهد که دیگران چه احساسی به شما دارند تا ذهنتان رها شود.

چند پیش بینی کننده علاقه مردان وجود دارد، از جمله تماس چشمی، میزان فاصله از شما، لمس بدنی و علائم ظریف مانند سوراخ بینی و لب های باز. با کمک این سرنخ های کوچک، ممکن است بفهمید که آیا علاقه ای بین شما وجود دارد یا نه.

چگونه از زبان بدن پی به عشق و علاقه ببریم؟ - گروه شمیم اندیشه بیدار

اگر می خواهید زبان بدن  یا احساسهایی که با زبان بدن شما منطبق نیست را بشناسید، درمانگر می تواند به شما کمک کند. درمانگر می تواند به شما در یادگیری چگونگی خواندن زبان بدن یا اصلاح زبان بدن کمک کند. بخصوص به بیماران حیطه های خاص اختلال اضطراب اجتماعی، اختلال طیف اوتیسم یا حتی شخصی که دارای اختلال مبتنی بر ضربه است، مفید باشد. زیرا همه این اختلالات ممکن است درگیر تفسیر نکات و هنجارهای اجتماعی باشند. در صورت نیاز به شناخت، فهمیدن و اصلاح نشانه های زبان بدن می توانید از مشاوران آنسایکو کمک بگیرید. برای آشنایی با مشاوران آنسایکو بیدار می توانید به سایت www.onpsycho.com مراجعه کنید و مشاور خود را انتخاب کنید و به صورت آنلاین مشاوره دریافت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email