چه عامل مهمی پیش بینی کننده رضایت زناشویی در دو جنس است؟

چه فاکتور مشترکی میل جنسی هر دو جنس را کاهش می دهد؟

رضایت از روابط زناشویی تقریباً به میل جنسی زنان گره خورده است. به عبارتی کاهش میل جنسی زنان پیش بینی کننده رضایت کمتر در هر دو جنس است.

ازدواج به منظور تقویت و ماندگاری یک رابطه طراحی شده است. با این وجود، بسیاری از زوجین از ازدواج خود ناراضی می شوند. محققان منبع بالقوه این نارضایتی را که در مطالعات قبلی مورد ارزیابی قرار نگرفته بود را تشخیص داده اند. آن شامل عدم تطابق تغییراتی است که در گذر زمان در خواسته های جنسی زوجین رخ می دهد (مک نولتی و همکاران، ۲۰۱۹). این مقاله در مجله رفتارهای جنسی به چاپ رسیده است.

مک نولتی و همکارانش تمایل جنسی زوجین، رضایت زناشویی، فراوانی جنسی و مواردی مانند استرس و علائم افسردگی را در  تازه ازدواج کرده ها ارزیابی کردند. محققان اینکه تازه مزدوجین دارای فرزند بودند یا در طول مطالعه فرزند به دنیا آورده بودند را نیز ثبت کردند.

چه عامل مهمی پیش بینی کننده رضایت زناشویی در دو جنس است؟ - آنسایکو

در دو مطالعه طولی (یکساله و چهارساله) محققان دریافتند میزان میل جنسی زنان به طور متوسط نه تنها در ابتدای ازدواج کمتر از مردان نبود بلکه بسیار متغیرتر از میل جنسی مردان بود. میزان میل جنسی مردان نسبت به زنان در هر دو مطالعه بالاتر و ثابت تر بود.

علاوه بر این، کاهش میل جنسی زنان برای هر دو جنس کاهش رضایت زناشویی را پیش بینی می کرد. جالب اینجاست که اگرچه کاهش میل جنسی زنان پیش بینی کننده عدم رضایت از زندگی زناشویی بود اما کاهش تعداد عمل جنسی زوجین این اثر را نداشت. این نشان می دهد که زنان احتمالا در صورت عدم میل به رابطه جنسی باز رابطه جنسی برقرار می کنند.

از آنجا که داده ها در طول زمان جمع آوری شدند، محققان قادر به ارزیابی احتمال معکوس نیز بودند. بدین معنی که کاهش رضایت زناشویی پیش بینی کننده کاهش میل جنسی بود. با این حال، داده ها از این نظر حمایت نکردند.

آن دسته از زوجینی که در طول مطالعه والد شدند، میل جنسی زنان بیش از حد کاهش یافت، اما میل جنسی مردان همچنان ثابت ماند. با این وجود، نویسندگان تأکید کردند چون میل جنسی زوج های بدون فرزند نیز کاهش داشت پس والد شدن چالشی برای میل جنسی زنان و رضایت زناشویی زوجین نبود.

نویسندگان اظهار داشتند که میل جنسی زنان نه تنها ممکن است تسهیل گر تولید مثل باشد بلکه تقویت کننده پیوند زوجین نیز هست. آنها حدس می زدند زمانی که زوجین تازه ازدواج می کنند، ممکن است احساس نیاز جنسی زنان به شدت احساس نیازشان به امنیت رابطه با همسرشان نباشد یا به عبارتی نیاز به رابطه ایمن قوی تر از نیاز جنسی است.

محققان خاطر نشان کردند که بیشتر زوجینی که شرکت کرده بودند قفقازی بودند و تحقیقات آینده باید این روابط را در سایر گروه ها و فرهنگ های مختلفی بررسی کند. علاوه بر این، زوج های مطالعه  تازه ازدواج کرده بودند. بنابراین نویسندگان بر این باورند که این ارتباط ها ممکن است برای زوج های قدیمی تر یا زوج های غیر متاهل متفاوت باشد.

چه عامل مهمی پیش بینی کننده رضایت زناشویی در دو جنس است؟ - آنسایکو

محققان مطالعه عواملی که مانع کاهش میل جنسی زنان می شود را توصیه می کنند، مانند تمایل بیشتر زنان به برآورده کردن نیازهای جنسی شریک زندگی خود و اعتقاد بر این که رابطه جنسی اثر می کند. آنها همچنین تاکید کردند که عدم تطابق تغییرات میل جنسی در زوجین طبیعی و معمولی است و ممکن است زوجین بخواهند با یک درمانگر به این موضوعات بپردازند.

در صورت نیاز به مشاوره و کمک در حیطه های گوناگون از جمله مشکلات و اختلالات جنسی می توانید به مشاورین تیم تخصصی آنسایکو به صورت آنلاین دسترسی داشته باشید. برای بازدید از سایت و مشاهده روانشناسان به سایت onpsycho.com مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email