هشدار انجام روانپزشکی آمریکا درباره افسردگی

محیط خانه در کودکی می تواند خطر ابتلا به افسردگی را تحت تأثیر قرار دهد

در تحقیق جدیدی که ٢٨ آپریل در مجله روانپزشکی آمریکا به صورت آنلاین منتشر شده است، نشان داد که محیط پرورش کودکان با خطر ابتلا به افسردگی اساسی در مراحل بعدی زندگی ارتباط معنی داری دارد. این مطالعه همچنین توجه ها را به محیط پرورش کودکان در معرض خطر به عنوان عامل حفاظتی مهم جلب کرد.

نویسندگان این مقاله، سوابق سلامت برادر و خواهرهای تنی و ناتنی که یکی از آنها به فرزندخواندگی پذیرفته شده بود و حداقل یکی از والدین واقعی شان افسرده بودند را بررسی کردند. نتایج این تحقیق نشان داد کودکانی که به فرزند خواندگی پذیرفته شده بودند کمتر خطر ابتلا به افسردگی را نشان دادند. با این وجود، داشتن والدینی با افسردگی اساسی معنی اش خطر ابتلای بیشتر فرزندان به افسردگی بود.

محیط پرورش و خطر ابتلا به افسردگی اساسی

این مطالعه توسط محققان دانشگاه ریچموند و سوئد با نمونه ای از کشور سوئد انجام شد. محققان ۶۶۶ جفت خواهر و برادر تنی پرخطر و ٢۵٩۶ جفت خواهر و برادر ناتنی پر خطر را شناسایی کردند که یکی از کودکان به فرزندخواندگی پذیرفته شده بود و دیگری با والدین واقعی اش بزرگ شده بود. داشتن والد بیولوژیکی با افسردگی اساسی به عنوان خطر بالا در نظر گرفته شده بود. در سوئد برای اطمینان از توانایی افراد متقاضی فرزند خوانده در فراهم کردن خانه حمایتی و مطلوب برای فرزند خوانده، والدین متقاضی به دقت مورد بررسی و تحقیق قرار می گیرند.

در گروه خواهران و برادران تنی، خطر ابتلا به افسردگی اساسی در بین آنهایی که به فرزند خواندگی پذیرفته شده بودند ٢٣ درصد کمتر از برادر و خواهان تنی بود که با خانواده واقعی خود زندگی می کردند. در گروه خواهران و برادران ناتنی، خطر افسردگی در خواهر و برادران فرزند خوانده ١٩ درصد پایین تر بود. برای هر دو گروه خواهر و برادر تنی و ناتنی، در صورتی که یکی از والدینی که آنها را به فرزند خواندگی پذیرفته بودند به افسردگی اساسی مبتلا شده و یا اینکه دچار مرگ و میر یا طلاق می شدند، اثر محافظتی فرزندخواندگی از بین می رفت.

هشدار انجمن روانپزشکی آمریکا درباره افسردگی - آنسایکو

نویسندگان این مطالعه نتیجه گیری می کنند که نتایج آنها “شواهد دیگری را تقویت می کند که محیط با کیفیت بالا می توانند بطور معنی داری میزان افسردگی اساسی را در اعضاء خانواده های پر ریسک کاهش دهد”. “این پژوهش همچنین از تلاشها برای بهبود محیط پرورش خانواده های پر ریسک به عنوان رویکردی برای پیشگیری اولیه از افسردگی اساسی حمایت می کند.”

میرنا و وایسمن از دانشگاه کلمبیا در پاسخ به این سؤال که سرشت یا تربیت کدامیک در افسردگی نقش دارد، خاطر نشان می کنند که هم سرشت هم تربیت. البته درصدهای تاثیرگذاری سرشت و تربیت هنوز مورد بحث است. با این حال، مطالعه حاضر بر نقش زیاد محیط پرورش کودک در معرض خطر ابتلا به افسردگی اساسی تاکید داشته است و از تلاش های مداخله جویانه برای بهبود محیط پرورش کودکان در خانواده های پرخطر حمایت کرده است.

لازمه محیط غنی و با کیفیت چیست

لازمه داشتن محیط پرورش غنی و با کیفیت، داشتن دانش و آگاهی فرزند پروری است. لازم است هر والدی قبل از داشتن فرزند اصول فرزند پروری را کسب کند. با کسب دانش فرزند پروری، والدین از ایجاد مشکلات تربیتی و بعضی اختلالات و تنش ها پیشگیری خواهند نمود و با لذت والد بودن را تجربه خواهند نمود.

چگونه می توان والدی با دانش و مهارت شد

با مطالعه کتب های مختلف، مقالات علمی و فیلم های آموزشی می توان دانش لازم را کسب کرد. گاهی ممکن است این منابع برای درک سخت باشند یا موجب تفسیر مطلبی شوند. پس برای حل این مشکل می توان از راهکارهای در دسترس و مفیدی که وجود دارد استفاده کرد. در این راستا تیم تخصصی شمیم اندیشه بیدار برای رشد آگاهی خانواده ها و به منظور پیشگیری از مشکلات متعدد هر ماه چندین وبینار آموزشی برای خانواده ها برگزار می کند.

به راحتی خانواده ها می توانند به صورت آنلاین در این دوره ها شرکت کنند و والدی با دانش و مهارت شوند. برای این منظور به سایت www.onpsycho.com مراجعه نمایید و اطلاعات بیشتر کسب کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email