افسردگی رو به افزایش نوجوانان را چگونه متوقف کنیم؟

شناخت علل، علائم و درمان افسردگی نوجوانان

ما شاهد شیوع افسردگی در میان نوجوانان هستیم. جوانان آینده ما هستند اما آنها سالیان سال با افسردگی و چالش های سلامت روانی روبرو می شوند. دیگر نمی توان بیشتر از این آمار را نادیده گرفت. کودکان و نوجوانان زیادی از افسردگی رنج می برند.

افسردگی در بین نوجوانان رو به افزایش است

آمار زیادی وجود دارد که نشان می دهند افسردگی در نوجوانان در حال افزایش است. در مطالعه ای در این حیطه نشان داده شده است، تعداد نوجوانانی که برای اقدامات خودکشی یا افکار خودکشی در بیمارستان بستری شده اند در ده سال گذشته دو برابر شده است. اعداد دیگر نشان می دهد که خودکشی نوجوانان از دهه ١٩۶٠ سه برابر شده است.

اگر این دو آمار را کنار هم قرار دهید، به وضوح خواهید یافت که روند برگشت یا بهبود به خودی خود اتفاق نمی افتد. باید درک بهتری از افسردگی نوجوانان به دست آورد تا بهتر بتوان، این اعداد و ارقام را متوقف کرد و به نوجوانان کمک کرد از این کشمکش نجات یابند.

جدا از خودکشی، مصرف الکل و مواد مخدر در نوجوانان نیز افزایش یافته است. نیازی نیست که آمارهای مربوط به این مورد را دید، کافی است اخبار یا رویدادهای خبری را دنبال کنید تا این اطلاعات اثبات شود. این مشکلات در نوجوانان هم شهر و هم روستا وجود دارد.

چه عواملی در افزایش افسردگی نقش دارند؟

نظریه های زیادی در مورد این که چرا نوجوانان زیادی با افسردگی دست و پنجه نرم می کنند وجود دارد. یکی از باورهای اصلی این است که نوجوانان در این برهه از زندگی شاهد تغییرات زیادی هستند. آنها سطح جدیدی از فشار همسالان جهت همسان شدن با آنان تجربه می کنند. همچنین برای آنها فشارهای زیادی جهت عملکرد خوب اجتماعی، دانشگاهی و ورزشی وجود دارد. همچنین نوجوانی سنی است که نوجوان شروع می کند به شناخت اینکه او کیست و در کجای دنیا قرار گرفته است. این مساله هویت یابی برای عده ای آسان نیست.

افسردگی رو به افزایش نوجوانان را چگونه متوقف کنیم؟ - آنسایکو

بسیاری از مردم معتقدند رسانه های اجتماعی نقش چشمگیری در افسردگی دارند. به دلیل فناوری های جدید، افراد در معرض مسائل زیادی قرار می گیرند. این فن آوری در بعضی از موارد مناسب است اما موجب اتلاف وقت حتی کودکان نیز می شود. قبلا کودکان برای رشد مهارت اجتماعی که برای مقابله با موقعیت های زندگی لازمند از تماس چهره به چهره بهره می بردند. اما اکنون دسترسی آسان به شبکه های اجتماعی نوع جدیدی از زورگویی در فضای مجازی است که افراد را متاثر می سازد.

قبلاً اینگونه بود که کودکان با ماندن در خانه می توانستند از قلدرها فرار کنند بر عکس امروز، همه جا همراهشان است و راه فراری نیست. همچنین در فضای مجازی هم بزرگسالان و هم نوجوانان چیزهایی را می گویند که به صورت رو در رو هرگز آن حرفها را نخواهند گفت. این امر با منشا قلدری و عمق افسردگی مرتبط است.

علائم افسردگی

نوجوانان در مرحله سخت زندگی قرار دارند. برای آنها تغییرات زیادی اتفاق می افتد که می تواند زندگی را از کنترلشان خارج کند. فراز و نشیب های زیادی وجود دارد. هر بزرگسالی چالش های نوجوانی را خوب میفهمد. خلق نوجوان نوسان دارد، ساعتهای طولانی می خوابند و از وقت گذراندن با خانواده کنار می کشند. این رفتارهای “عادی” که نوجوانان تجربه می کنند، می تواند تشخیص افسردگی در نوجوانان را دشوار کند.

علائم زیر می تواند نشانه مبارزه با افسردگی باشند:

 • تغییر در عادات  خواب
 • سطح انرژی پایین
 • عدم علاقه به فعالیت هایی که زمانی لذت بخش بوده است
 • مشکل تمرکز 
 • درگیری با احساس ناتوانی، درماندگی یا احساس گناه
 •  بی حوصلگی دائمی 
 • کناره گیری از خانواده و دوستان
 • تغییر در عملکرد تحصیلی در مدرسه 
 • تغییر در وزن
 • تحریک پذیری
 • غمگینی یا اشک ریختن

 چگونه می توان تعداد نوجوانان افسرده را کاهش داد؟

ما باید شروع به کاهش تعداد نوجوانان مبتلا به افسردگی کنیم. این امر در وهله اول شامل یافتن راههایی برای کاهش تعداد مبتلایان و به دنبال آن کمک به کسانی است که از علائم رنج می برند. 

دسترسی و زمان صرف شده به رسانه های اجتماعی را محدود کنید

این پیشنهادی نیست که مقبول خیلی از نوجوانان باشد اما یک روش کارامد است. حتی اگر زورگویی رسانه های اجتماعی برای بزرگسالان مسئله ای نباشد، باز هم به علت ایجاد مقایسه باعث مشکلاتی می شود. افراد زندگی خود را با آن چه در شبکه های اجتماعی می بینند مقایسه می کنند و این بازی خطرناکی است.

اعتماد به نفس و اعتماد به نفس را تقویت کنید

گسترش عادت هایی که باعث افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس می شود به افسرده ها کمک می کند. یک روش ساده برای انجام این کار پیگیری موفقیت های روزمره است. در پایان هر روز حداقل سه موفقیتی که در طول روز داشته اید را یادداشت کنید چه موفقیتهای بزرگ یا کوچک. نکته مهم این است که شما آن را هر روز انجام دهید. این به شما کمک می کند به جای تمرکز روی مواردی که که به نظرتان شکست است بر مواردی که در آن موفق هستید تمرکز کنید.

آموزش مراقبت از خود

مراقبت از خود یکی از اولین مواردی است که افراد هنگام افسردگی از آن سر باز می زنند. این شامل مواردی مانند تغذیه، بهداشت شخصی و خواب است. برای کمک به کاهش افسردگی در نوجوانان، باید بیشتر به آموزش روش ها و عادتهای خوب مراقبت از خود توجه شود. این شامل مواردی مانند ورزش روزانه نیز می باشد حتی اگر جزئی باشد. از لحاظ جسمی فعال بودن برای سلامت جسم و روان مفید است و باعث می شود که اندورفین ها در گردش باشند تا احساس خوشبختی را افزایش دهند.

عادت مهم دیگر برای رشد، تغذیه مناسب است. هر چند تغذیه مناسب می تواند برای نوجوانان دشوار باشد اما نقش مهمی در مبارزه با افسردگی دارد. تغذیه ناسالم نمی تواند انرژی لازم برای انجام کارهای روزانه را تامین کند. همچنین زمان اختصاص دادن برای بیرون رفتن و در معرض آفتاب بودن می تواند برای بهبود خلق و خو مفید باشد.

خواب مناسب نیز در مبارزه با افسردگی نقش دارد. هرچه کودکان بزرگتر می شوند، تمایل دارند دیرتر به خواب بروند و صبح ها دیرتر بیدار شوند. در شب ها دیر وقت ورزش کردن یا کار خانه انجام دادن می توانند باعث شوند تا خیلی از دانش آموزان خواب کافی نداشته باشند. هنگام مبارزه با افسردگی، مهم است که هر شب بدون پرخوابی خواب کافی داشته باشند و صبح ها حتی در آخر هفته ها به موقع از خواب بیدار شوند.

ایجاد روابط سالم

کنار کشیدن از روابط خانوادگی می تواند یک امر عادی برای نوجوانان باشد. آنها در تلاش هستند تا خودشان را و جایی که به آن تعلق دارند را پیدا کنند. این اغلب شامل میل به سپری کردن وقت بیشتر با دوستان و کمتر با خانواده است. با این حال برای نوجوانانی که با افسردکی دست و پنجه نرم می کنند روابط معنای دیگری دارد. آن شامل دور شدن از همه از جمله دوستان است. آنها فاقد انگیزه برای صرف وقت یا صحبت با دوستان هستند. آنها می مانند و خودشان.

روابط سالم مهم هستند. وقتی با افسردگی دست و پنجه نرم می کنید، با دوستان و خانواده ای که از شما حمایت می کنند وقت گذراندن خوب است. گذراندن وقت با افرادی که می توانند شما را بخنداند و به زندگی شما از نگاه متفاوتی نگاه کنند، در بهبود روحیه شما حداقل در کوتاه مدت موثر است.

افسردگی رو به افزایش نوجوانان را چگونه متوقف کنیم؟ - آنسایکو

تلاش های علیه قلدری ها

اگر می خواهیم افسردگی در نوجوانان را کاهش دهیم  باید همچنان به تلاش علیه زورگویی ادامه دهیم که شامل حمله به زورگویی سایبری هم می شود. ما باید کودکان و نوجوانان را از رسیدن به احساس ناامیدی در این دنیا یا حس بی ارزشی متوقف کنیم. ما باید استرسی را که نوجوانان با آن روبرو هستند کاهش دهیم و اجازه دهیم با افزایش سن با زندگی سازگار شوند.

کودکان و نوجوانان در هر سنی باید بدانند گفته ها و شیوه رفتارشان با دیگران مهم است. باید به آنها آموخت که سخنان آنها می تواند باعث رشد یا تنزل کسی شود. آنها باید بدانند که مسئول اعمال خود هستند. به این معنی که اگر آنها قلدری کنند (شامل شایعات، غیبت، پخش شایعات، توهین حضوری یا اینترنتی)، آنها مسئول آنچه اتفاق می افتد هستند نه دیگران.

اهمیت آموزش به نوجوانان درباره افسردگی

در مورد افسردگی باید به نوجوانان آموزش داده شود، از جمله اینکه افسردگی چیست و چگونه می توان آن را در خود و دیگران مشاهده کنند. در مدارس باید مسئولان بهداشت روانی به  کودکان بیاموزند که چه کار کنند و افراد نیازمند به کمک در اطرافشان را چگونه ترغیب کنند تا در صورت لزوم کمک بگیرند. همانطور که گفته شد افسردگی باعث می شود فرد از دیگران کناره گیری کند. اما در دانشجویان متفاوت است..

در مدرسه، جایگاه اجتماعی افراد، یکی از شاخص های اصلی برای نشان دادن جایگاه آنان در جهان است. بچه هایی که به مدارس دیگری منتقل می شوند معمولا از جمع کناره می گیرند. دانش آموزان دیگر در موردشان کنجکاوی می کنند، اما به ندرت موفق می شوند تغییری ایجاد کنند و آن ها را به میان جمع بکشانند. باید به این معضل نیز پرداخته شود. دانش آموزان باید بدانند اگر حس می کنند در حال دست و پنجه نرم کردن با افسردگی هستند یا علائم افسردگی را در میان همسالان خود مشاهد می کنند، چه اقداماتی را انجام دهند.

دریافت کمک حرفه ای 

شگفت آور است که تعداد زیادی با افسردگی می جنگند اما به دنبال کمک نیستند. یک ننگ و عار اجتماعی وجود دارد که مانع از دریافت کمک از متخصصان و اطرافیان می شود. هرچه بیشتر در مورد موضوع سلامت روان و افسردگی صحبت کنیم و به آن بپردازیم سریعتر قادر خواهیم بود این ننگ و عار را از بین ببریم. اگر نوجوان شما از علائم افسردگی رنج می برید، فوراً کمک بگیرید. درمانگران حرفه ای آنسایکو می توانند با روشهای مختلف یاریگر شما باشند. در جستجوی کمک برای خود یا یک دوست عزیز تأخیر نکنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email