دنیای کودک کم توجه بیش فعال چگونه است؟

شبیه سازی اختلال کم توجهی بیش فعالی چیست و چگونه به والدین کودکان ADHD کمک می کند؟

اختلال نقص توجه بیش فعالی یا ADHD یک اختلال مزمن دوران کودکی است که بیش از ١٠٪ از کودکان در ایالات متحده را مبتلا می نماید. طبق آمار مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها (CDC)، تقریباً شش میلیون کودک آمریکایی از این اختلال رنج می برند که بعداً در مدرسه، روابط و اشتغال، مشکل ایجاد می کند. طبق تعریف رسمی ارائه شده توسط CDC، اختلال نقص توجه بیش فعالی یک اختلال مغزی است که دارای ویژگی های تکانه ای، بیش فعالی و بی دقتی است.

انواع اختلال کم توجهی بیش فعالی

روانشناسان اکنون سه نوع مختلف ADHD را مشخص کرده اند که شامل نوع بیش فعالی-تکانشی، نوع بی توجه و نوع مختلط است. همه آنها علائم مشابهی دارند اما علائم اختصاصی هم دارند که به متخصصان در تشخیص دقیق کمک می کنند.

١- نوع بیش فعالی-تکانشی

این نوع ADHD معمولاً کودکانی هستند که نمی تواند بنشینند، بیقرارند و بیشتر از بقیه کودکان صحبت می کنند. به نظر می رسد آنها همیشه در حال حرکتند و حتی ممکن است هنگام خواب حرکت کنند. آنها نمی توانند در صف انتظار بکشند و نوبت را هم رعایت نمی کنند. کلاس را یا مختل می کنند یا گفتگوی افراد دیگر را قطع می کنند. آنها انگار دکمه خاموش ندارند و هرگز به عواقب کارشان فکر نمی کنند.

 ٢- نوع بی توجه

این مورد وقتی به کار می رود که تمرکز برای کودک سخت است و با تمرکز کردن آشفته می شود. این مورد به عنوان نشانه کلاسیک اختلال بیش فعالی نقص توجه شناخته می شود. وقتی والدین متوجه می شوند کودکشان نمی تواند تمرکز کند به ADHD مشکوک می شوند. این افراد معمولا اشیا را گم می کنند و در پردازش دستورالعمل ها مشکل دارند.

دنیای کودک کم توجه بیش فعال چگونه است؟ - گروه شمیم اندیشه بیدار

٣- نوع مختلط

اگر فرزند شما علائم هر دو نوع ADHD را دارد، احتمالاً دارای نوع مختلط است. آنها ممکن است مدتی علائم بیش فعالی داشته باشند و بعد به علائم بی توجهی سوئیچ کنند یا علائم هر دو را نشان دهند. در این وضعیت یک متخصص حتما باید کودک را ببیند.

علائم بیش فعالی نقص توجه

بسیاری از مردم فکر می کنند که کودکان بیش فعال را با یکجا ننشستن یا گوش ندادن به معلم می توان تشخیص داد. اگرچه اینها علائم ADHD هستند اما علائم بسیاری وجود دارد که باید به دنبال آنها بود:

 • بی قراری

 • رفتار تحریک آمیز

 • رفتار مخرب

 • نقص در تمرکز

 • نقص در توجه

 • بی دقتی

 • مشکل در پیروی از دستورالعمل ها

 • مشکل در کلاس نشستن

 • نگرانی و فراموشی

 • گم کردن وسایل

 • ضعف در سازماندهی

 • تکالیف ناتمام مدرسه

 • اشتباهات مرتبط به دقت

 • حرکت دست و پاها

 • ناتوانی در انجام بازی بی سر و صدا

 • صحبت زیاد یا پریدن در صحبت دیگران

دنیای کودک کم توجه بیش فعال چگونه است؟ - گروه شمیم اندیشه بیدار

ریسک فاکتورهای اختلال کم توجهی بیش فعالی

اگر چه نظرات جداگانه و متناقضی در مورد علل ابتلا به اختلال نقص توجه بیش فعالی مطرح شده است، اما مسائل بیولوژیکی  به طور کلی علت اصلی این اختلال به نظر می رسد. محققان ساختار مغز، عملکرد و انتقال دهنده های عصبی را به عنوان علل ADHD در نظر گرفته اند و با مطالعات روی دوقلوها سعی دارند به سهم ژنتیک در بروز این اختلال برسند. تصور می شود عوامل محیطی با گذشت زمان در شدت علائم نقش دارند.

اگرچه متخصصان دقیقاً نمی دانند چه عاملی باعث ایجاد اختلال بیش فعالی و نقص توجه می شود، اما برخی عوامل خطرزا وجود دارد. عامل خطر اصلی جنسیت است. پسران سه برابر بیشتر از دختران مبتلا به ADHD هستند. همچنین، ژنتیک عامل مهمی است زیرا بین سابقه خانوادگی و ADHD رابطه قوی وجود دارد. مطالعات نشان داده اند وقتی والدین دوقلوها دارای این اختلال بوده اند و این دوقلوها در خانواده های جداگانه بزرگ شده اند، هر دو کودک در معرض خطر بالای  این اختلال بوده اند. نقش  وراثت پذیری در ADHD حدود ٠.٧۶ است، یعنی ارث بسیار قوی است. عوامل خطر دیگری نیز وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 • تأثیر مواد شیمیایی مانند استعمال سیگار، مواد مخدر یا نوشیدن الکل در دوران بارداری

 • عدم مصرف مواد مغذی کافی در دوران بارداری یا نوزادی

 • سایر بیماریهای روحی یا روانی

 • اختلالات پزشکی مانند شرایط عصبی

 • قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین، آلودگی با سایر سموم در محیط زیست

علت این اختلال هر چه باشد شاید مهم نباشد اما ADHD یک اختلال واقعی است که آنقدر در کودک مبتلا رنج و آشفتگی ایجاد می کند که تمایل دارد در مدرسه یا در جمع همسالان خود تنها باشد. گاهی ممکن است برای درمان به الکل یا مواد مخدر پناه ببرد. به همین دلیل مهم است والدین مراقب باشند و علائم را ببینند و سریعاً با یک متخصص حرف بزنند تا درمان آغاز شود. شما نمی توانید بطور تخصصی بر کودک خود تشخیص بگذارید، اما اگر بسیاری از این علائم را در فرزند خود مشاهده می کنید، وقت آن است که کودک خود را برای تشخیص ADHD نزد متخصص ببرید.

تست اختلال کم توجهی بیش فعالی

بهتر است ابتدا پزشک آزمایش های پزشکی را برای فرزندتان انجام دهد. این بدان دلیل است که سایر بیماریهای پزشکی می توانند علائم مشابه با ADHD را در بسیاری از کودکان ایجاد کنند. اگرچه هیچ آزمایشگاه یا مارکری برای تشخیص ADHD وجود ندارد اما تشخیص دقیق آن باید توسط یک متخصص انجام شود. چندین آزمایش کمکی وجود دارد که روانشناسان پس از ارائه نظر پزشک برای تشخیص به کار می برند. این موارد شامل مقیاس اختلال نقص توجه براون، مقیاس رتبه بندی ADHD کانرز و مصاحبه بین المللی اعصاب و روان مینی می باشد.

همچنین تست های شناختی زیادی مانند تست های پیشرفت وودکاک، تست یادگیری کلامی کالیفرنیا، مقیاس حافظه وکسلر و تست توانایی های شناختی وودکاک جانسون وجود دارند که می توانند به تشخیص کمک کنند. همچنین تست های آنلاینی وجود دارد که می توان برای تشخیص ADHD فرزندان از آنها کمک گرفت. تعدادی از تست های ADHD برای کودکان در مجله نگرش آورده شده است.

والدگری فرزند دارای اختلال کم توجهی بیش فعالی

می توان گفت داشتن فرزند دارای ADHD دشوار است. اما به این فکر کنید که چقدر برای خود کودکان دشوار است. درک این که دیگران چه حسی دارند اگر غیر ممکن نباشد اما دشوار است، خصوصاً در مورد اختلالات سلامت روان. حتی اگر کسی که خودش مبتلاست آن را دقیقاً برای فرد مبتلای دیگر توضیح دهد درک حس آنها مشکل است. حتی اگر با یک متخصص حرفه ای درمان فرزندتان را پیگیری کنید، تقریبا غیر ممکن است آنچه را که به طور روزمره به کودک مبتلایتان می گذرد را بفهمید.

با این حال، والد فرزند ADHD بودن نیز می تواند یک چالش روزانه باشد. شما ممکن است از فرزندتان به خاطر آماده نشدن، توجه نکردن یا زیاد صحبت کردن در مدرسه عصبانی و ناراحت شوید. ممکن است به نظر برسد که آنها شما را عمدا نادیده می گیرند یا کنار می زنند تا شما را دیوانه کنند. با وجودی که میدانید این تقصیر آنها نیست و به دلیل بیماری آنها است. معمولاً وقتی کودکی بدرفتاری می کند والدین زمان سختی را طی می کنند تا دیوانه نشوند.

شبیه سازی اختلال کم توجهی بیش فعالی

روشی وجود دارد که شما می توانید آنچه کودک مبتلا به ADHD روزانه تجربه می کند را درک کنید. شبیه سازی ADHD ابزاری عالی برای والدین، معلمان و هر کس دیگری است که در زندگی خود فرد مبتلا به ADHD دارد. شبیه سازهای ADHD گوناگونی از حرفه ای گرفته تا سرگرمی وجود دارد. همه آنها به شما کمک می کنند تا جهان را از چشم فرزندتان ببینید.

دنیای کودک کم توجه بیش فعال چگونه است؟ - گروه شمیم اندیشه بیدار

شبیه ساز “از دید فرزند شما”

یکی از شبیه سازی های بسیار متخصصانه، دقیق و مورد توجه ADHD “از دید فرزند شما” است. شما می توانید وقتی کودکان ADHD در مورد چالشهای خود و اینکه چگونه ناتوانی هایشان بر روی آنها تأثیر می گذارد، بشنوید. سپس شبیه سازی شروع می شود و خواهید دید که چطور اوضاع شبیه آنها به نظر خواهد رسید. شما می توانید سن و مشکلی را انتخاب کنید که فرزند شما بیشترین مشکل را با آن دارد، مانند توجه، سازماندهی، ریاضی، نوشتن یا خواندن. پس از آن  یک متخصص تجزیه و تحلیل می کند که شما در شبیه سازی چقدر خوب عمل کرده اید.

ذهن اشتباه فهمیده شده

سایت PBS، ٩ نوع شبیه سازی، فعالیت های ADHD و فیلم هایی برای تماشا دارد. این وب سایت، خود یک سایت همراه با یک برنامه تلویزیونی به نام “ذهن اشتباه فهمیده شده” در سرویس پخش عمومی (PBS) است. آن چهار مقوله توجه، خواندن، نوشتن و ریاضیات را پوشش می دهد. این محصول توسط WGBH تولید شده و بسیار آموزشی است.

ویدئوهای شبیه سازی شده اختلال کم توجهی بیش فعالی

این فیلم شبیه سازی شده بسیار جالب است و واقعاً به شما نشان می دهد که ADHD چیست. شما نیازی به انتخاب موضوع ندارید، باید ویدیویی را تماشا کنید که در آن قرار است اطلاعات را بخوانید و در پایان تست بگیرید. حواس پرتی های زیادی روی صفحه نمایش وجود دارد، همچنین هر چند ثانیه یک فکر تصادفی خواندن را قطع می کند که خواندن را تقریبا غیرممکن می سازد.

این که شما والدین یک کودک مبتلا به ADHD هستید یا معلم یا فقط کنجکاوید حس مبتلایان به ADHD را بفهمید، هر یک از این شبیه سازی ها طبق گفته متخصصان و کسانی که از ADHD رنج می برند بسیار دقیق هستند.

مشورت با متخصص

بهتر است برای درمان فرزند مبتلا به ADHD با یک متخصص صحبت کنید. اگرچه بسیاری از افراد سعی می کنند به تنهایی آن را در خانه با داروهای طبیعی یا با تغییر رژیم غذایی درمان کنند، اما بهتر است ابتدا با یک درمانگر یا مشاور صحبت کرد تا مشخص شود چه چیزی برای کودک بهتر است. شمیم اندیشه بیدار پلتفرمی است که می توانید با مراجعه به سایت www.onpsycho.com به صورت آنلاین به مشاوران آن دسترسی پیدا کنید و مشاوره آنلاین دریافت کنید. در این روش نیازی به ترک خانه یا حضور در کلینیک ندارید و در ساعت مناسب در هر مکانی مشاوره آنلاین امکان پذیر است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email